Subay, Astsubay, Uzman Erbaş Maaşları

Subay ve astsubay maaşları hep merak edilen ama tam olarak öğrenilemeyen bilgiler arasında yer alır. Tabii ki bu meslekler maaş ve para için yapılacak meslekler değildir ama subay, astsubay ve uzman çavuş olacakların da alacakları maaşları öğrenmeleri en doğal hakkıdır diye düşünüyoruz. Subay maaşları ile astsubay maaşlarını derlediğimiz yazımızda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtelim ki askeri personelin maaşı hem birime ve kuvvete göre değişmekte hem de çıplak maaşta görülmeyen pek çok ek veya yan ödemeye sahip bulunmaktadır. Bunlar arasında askeri personele emeklilikte oldukça faydalı olan OYAK kesintisi ile konut desteği örnek gösterilebilir. Lojman, orduevi, yaz kampı gibi imkanlarda TSK’ya mensup askeri personelin özlük haklarını geliştiren faktörler arasındadır.

Ayrıca askeriye içindeki bazı sınıflar ek ödemelere de sahiptir. Örneğin pilotlar belli bir sortiden sonra ek ücret alırlar. Denizaltı personeli, özel harekat timleri, SAT ve SAS komandoları, kurmay sınıflar, il ve ilçe komutanı gibi görevlerde bulunanlar daha fazla ücret alırlar. Genel olarak jandarma personeli kara, deniz ve hava kuvvetlerine göre de fazla alan sınıflar arasında sayılabilir. Maaş rütbelere göre değişmekle beraber memuriyet derecesi de maaş hesaplamasında rol oynamaktadır.

Gelelim maaşlara bugün itibarıyla yeni başlayan bir astsubay çavuş maaşı 1900-2000 TL. civarıdır. Jandarma sınıflarında olanların ve doğu bölgelerinde görev yapanların maaşları bir miktar daha fazladır. Sırasıyla kıdemli çavuş, üstçavuş, kıdemli üstçavuş, başçavuş, kıdemli başçavuş olan astsubayların maaşları da bu süre zarfında artar. Başka herhangi bir ek ödemesi olmayan kıdemli başçavuş maaşı 3000-3200 TL. civarıdır.

Gelelim subaylara… Subaylarda bir teğmen yaklaşık olarak 2400-2500 TL. ile göreve başlar. Üsteğmen, yüzbaşı ve binbaşı maaşları bu miktara göre küçük 200-250 TL. oynamalar gösterse de yarbaylıktan sonra subay maaşları hatırı sayılır miktarda artış gösterir. Bugün bir yarbay maaşı 3600-3800 TL.iken,  albay maaşı 4.500 TL.’ye yakındır.

Askeri personelin maaşlarında son on yılda ciddi bir artış görülmemiştir

Uzman erbaş maaşları ise astsubay maaşlarına yakın olup 1600-1800 TL. civarıdır.

17 yorum

 1. sallamışlar resmen

 2. deli mert yüzbaşı

  ya arkadaşım sallamayın ben yüzbaşıyım ben 3800 tl maaş alıyorum.

 3. arkadaşlar deniz kuvvetlerinde teğmenim maaşım haziran 15 itibariyle 3200 tl

 4. Ben yarrrbayim1.500 tl aliom

 5. arkadaslar sallıyolar bunların hepsi emperyalist amerikanın oyunları. ben paşayım 1200 tl + yol + ticket alıyorum an itibariyle.

 6. bn babayı alıyorum 😀

 7. 10 yıllık uzman doktorum,elime geçen toplam 4 bin tl ve emekli olunca da 1600 tl alacağım.Boşuna çile çekmişiz.Musluk tamircisi de benim kadar kazanıyor.

 8. teğmen 2400 alıyor başçavus 3200 alıyor o zaman kimse subay olmasın herkes astsubay olsun atıyorsanız bari adam gibi atın

 9. Ben Tümgeneralim askeri ÜcreT + yol Parası Bide Öğlen yemeği <3 SSk Da war Bayram Harçlıgıyla yılda 3000. Tl Biriktiriyorum Onada Kömür Alıyorm Tşkrler Devlet.

  • abiim sen nasıl tümgeneralsin ? <3 ne SSk Da war ne abi bi de askersin sen.Önce düzgün bir hikaye bul sonra at bari.Hiçbir tümgeneral Türkçe'yi böyle kullanmaz. Tşkrler Devlet de ne ya ?

 10. sözleşmli teğmen 2500

 11. kardeş neyin kafasını yaşıonz. dediniz maaşlar memur alo. yeni çıkan bi astsubayın maaşı kesintilerden saonra 2,200 jandarma astsubayın kide 2,500 tl çünkü jandarmalarda asayiş zammı var . gerisi hikaye. kıdemli başcavuşlar da tazminat geliri haric 3,000 ile 3,300 arası değişio. şuanda bir albay 4,500 lira alıo kurmayı da 5,000 alıo.

 12. Arkadaşlar buyuk bir istekle asker olmak istiyorum …ordan oraya kosamak …vurmak dövüsmek istiyorum … Kısacası bir savaşçı olmak istiyorum …. Lise 4 e gidiyorum bana bir meslek

  • Jandarma Özel Harekat

   sakin ol yeğenim bu işler öyle göründüğü gibi HİÇ değil yanlız. daha zamanın var acele etme.

 13. arkadaslar bnm bi tanıdıgım var o özel harekeatcı 7.500 alıyor sız atmayın ltfn

 14. beyler neyin kafasını yaşıyosunuz bir hava pilot 6.500 giriş maaşı bir bakın işkurdan baktım belgelerle konuşun

 15. dağ başında nobet tutanlara 5 000 de az bence bu paranın fazlasını mecliste uyuyanlar alıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*