Subay Nasıl Olunur

Gençlerin iş bulma imkanları azaldıkça garanti görülen bazı mesleklere olan talep de hızla artıyor. “Garanti” görülen bu mesleklerin en başında ise profesyonel askerlik yani bu mesleğin en kariyer kadrosu olan subaylık geliyor. Kimi idealist olduğundan, kimi sınavlarda dirsek çürütmek istemediğinden bu mesleği seçiyor. Biz de bu yazımızda subay olma yollarını ve şartlarını irdeleyecek, subay nasıl olunur sorusuna kabaca cevap vermeye çalışacağız.

Subay olmak öncelikle askerlik mesleğini sevmek ile ilişkilidir. Çünkü görevinizin niteliği ve yerine göre değişmekle beraber subay olmak büyük bir emek, sabır ve fedakarlık gerektirir. Lise veya üniversite yıllarında başlayan disiplinli hayat, emekliliğe kadar devam eder. Hatta emeklilikten sonra bile devam eder.

Sadede gelecek olursak, subaylık macerası ilk olarak ortaokulda başlar. Ortaokul sonunda yapılan Askeri Liselere Hazırlık Sınavında (ALS) başarılı olursanız ve sınav sonrası yapılan sağlık ile spor testlerinden başarıyla geçerseniz Kuleli, Maltepe, Işıklar ve Heybeliada Deniz Askeri Liselerinden birinde okumaya hak kazanırsınız. Bu okullarda eğitim hazırlık dahil 5 yıldır ve bitiminde herhangi bir sınava gerek kalmadan Harp Okullarına girmeye hak kazanırsınız.

Liseden girenler için ise Kara, Hava veya Deniz Harp Okuluna girmek için ÖSS sınavının ilk aşamasından belirli bir puanı geçmeniz gerekmektedir. Bu puan her yıl bu okullar tarafından ilan edilir ve ÖSYS sınav kitapçığında yer alır. Liselere benzer şekilde kontenjanın belirli bir katı çağrılan adaylar sağlık, spor ve hava için psikomotor testlerine girdikten sonra okullara kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. lisede olduğu gibi harp okullarında da zorlu bir intibak dönemi vardır ve başarılı olan pek çok aday bu aşamada elenmektedir. Eğer harp okuluna girmeyi başarabilir ve 4 yıl okursanız, 4 yıl sonunda mühendis diplomasıyla ve teğmen rütbesiyle mezun olur ve kıtalarınıza katılırsınız.

Subay olmak özellikle genç yaştaki pek çok insanın hayalini süsler...

Lisede ve üniversitede giremediyseniz hala şansınızı kaybetmemiş sayılırsınız. Belli bir kontenjan dahilinde astsubaylardan başarılı olanlar subaylığa geçiş yapabildikleri gibi sözleşmeli subay olarak da silahlı kuvvetlere katılmanız mümkün. Bunun için ise Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Konutanlığı’nın belirli aralıklarla açtıkları ilanları takip etmeniz gerekmekte. Her ne kadar 3 yıl sözleşme yapılan ve gerek görüldüğü durumlarda sözleşmeleri uzatılan sözleşmeli subayların kariyer olanakları sınırlı olsa da bu kişilere de zamanla kadro verilmekte ve bu kadrodakiler muvazzaf olabilmektedirler.

18 yorum

 1. ya arkadaslar ben subay olmayı çok istiğom ama sbs kaç puan almalıyım nerelere başvurmalıyım nolur acil cvp msn alın gönderin noluır

  • hacı okuldakisınava kaydol ondan sora sen askeri lise sınavını geçersen olursun ben şu an hava harp okulunda okuyom

 2. Sbs ile alakası yok 8’inci sınıfta öğretmenleriniz duyuruya gelir zaten harp okuluna girmek isteyenlerin isimleri alınır ve 2 sınava sokulurlar 1incisi Sbs gibi 2incisi fiziksel sınav

 3. Ben almanyada ortaokula gidiyorum. 10. Sinifa gidiyorum (yani son senem). Tükiyeye gidip subay olabilirmiyim? Vatanim icin savasmak istiyorum *.*

 4. sınavlar ne zaman

 5. arkadaşlar bende subay olmak istiyorum amam zaten babam akıl hocam bana göre eyitim veriyor siz subay olmak istiyorsunuz ama kolay değil şınav,mekik,koşu ve kalıp lazım uzun olman lazım birde şuvar insanlar suratından amelyat olursa alınırmı anınmazmı okula ? birde 185 puan yapmamız lazım 🙂 benim adım soyadım (burak,öngör)bana facebook mesaj atın beni dinlediğiniz için sağ olun 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ??????? !!!!!!!!!!!!

 6. ya beyler ben subay olmak subaylıktan bordo berelilere geçmek istiyorum inşalah geçicem alahın izniyle

 7. öss den kaç almak gerekiyor bilen varmı ?

 8. ben asker olmak istiyorüm bünün için ne yapmalıyım sınavlar nasıl

 9. liseden sonra kızlarda kaç püan gerekiyor? ayrıca sübay olmanın şartları (kızlarda )
  mülakatlarda gözlük nümarası kaç sorülar ne?ayrıca kızlarda lisede hangi bölüm seçilmeli?(sözel-eşit ağırlık vb.)hangi liselere gidilmeli?

 10. ben yunanistandanim subay olup ozel tim olmak istiyorum ne yapmaliyim ?

 11. abi ya çok komiksin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*