Nazi Kampları

Nazi kampları veya diğer adıyla nazi toplama kampları insanlık tarihinin en utanç verici uygulamalarından biridir. 1933 yılında iktidara gelen Hitler ve onun partisi olan Nasyonel Sosyalist Parti’nin başta muhaliflerin sesini kısmak için başlatıkları uygulama zamanla yahudiler, çingeneler ve savaş esirleri başta olmak üzere nazilerin hoşlanmadığı tüm kesimleri kapsamıştır. Bu yazımızda 2. Dünya Savaşı’nın en karanlık yönlerinden biri olan Nazi Toplama Kamplarını gerçek görüntüler ve fotoğraflar eşliğinde verecek nazi kampları nedir, neredir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Nazi Kampları Nedir

Nazi kamplarını anlatmadan önce nazi nedir sorusuna cevap vermemiz yerinde olacaktır. Naziler, Versay Anlaşmasından sonra büyük bir bunalım yaşayan Almanya’da 1933 yılında yapılan seçimleri kazanarak iktisar olan ve liderleri olan Hitler’i şansölyeliğe taşıyan NSDAP’a üye olanlara verilen isimdir. Başta alaycı bir şekilde verilen bu isim zamanla Naziler tarafından da benimsenmiş ve bu genel olarak bu ideolojiye sempati duyanlara verilmiştir. İktidara geldiklerinde diğer tüm partileri yasaklayan ve “3. Reich” olarak nitelendirdikleri Almanya’yı bir parti devletine dönüştüren nazilerin en şeytani fikirlerinden birini ise ingilizcesi “concentration camps” olan toplama kampları oluşturmuştur. İlk açılan Toplama kampı olna “Dachau”ya rejim muhalifleri (gazeteciler, politikacılar,…) konulmuş ardından toplama kamplarına konulan kesimlerin sayısı ve çeşitliliği hızla artmıştır. Bu kampların fikir babası olarak ise o zamanki Almanya’nın ikinci adamı olarak bilinen ve kampları yöneten SS’in de başında bulunan Heinrich Himmler öne çıkmaktadır.


Nazi Kampları Nerede

Kamplar, içinde Polonya, Çekoslovakya, Sırbistan, Almanya, Rusya, Macaristan gibi ülkelerin de bulunduğu geniş bir coğrafyaya yayılmıştır.

Bu kampların en bilinenleri arasında;

  • Auschwitz-Birkenau
  • Bełżec
  • Bergen-Belsen
  • Dachau
  • Majdanek
  • Płaszów
  • Treblinka

sayılabilir.

Nazi Kampları Filmleri

Nazi filmleriyle ilgili yazımızda da işlediğimiz gibi, Nazi kampları; Schindler’in Listesi, Pianist, Hayat Güzeldir, Omen gibi pek çok filme konu olmuştur.

Nazi Kampları Fotoğrafları

"Çalışmak özgürleştirir": Auschwitz'in meşhur kapısı

Burada ifadeye değer görülen konu, bazı kampların toplama kampı iken bazı kampların ölüm kampı oluşudur. Naziler bu kamplardaki sağlıklı insanları ağır işlerde zor şartlarda çalıştırırken, sağlıksız olanları öldürme yolunu seçmiştir. Öldürmek için ise farklı yollar denenmiş zaman içinde en az maliyetli ve kesin çözüm olarak gaz odalarının kurulması düşünülmüştür. Bu kamplardan en bilineni olan ve bugün Polonya sınırları içinde bulunan Auschwitz’teki gaz odaları ve fırınlar bugün ziyaretçilere açıktır.

Auschwitz'den bir görüntü

Bir yorum

  1. Nazi kamplari dünya icin bir vahset örnegidir. Bir daha tekrarlanmamasi icin gerek Almanlara ve gerekse diger milletlere bu firsat verilmemelidir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*