NBA Lokavt Nedir, Ne Zaman Biter

2011 yılı NBA hayranları için pek iyi geçmiyor. Bunun sebebi ise 1 Temmuz’da başlayan NBA lokavtı. NBA izleyicilerini oldukça zor durumda bırakan NBA lokavtını konu aldığımız bu yazımızda NBA lokavt ne demek, ne kadar sürer ve ne zaman bitecek gibi sorulara cevap aramaya çalıştık.

NBA Lokavt Son Durum

NBA dünyanın en çok izlenen ve haliyle paranın da en çok döndüğü spor organizasyonlarından biri. Ortada dönen para çok büyük olunca kaçınılmaz olarak o para uğruna verilen mücadele de o kadar zorlu oluyor. Oyuncuların greve gitmesinin ardından takım sahiplerinin lokavt ilan etmesiyle, 1 Temmuz tarihinden beri sürekli ertelenen basket maçları son olarak oyuncular sendikasının NBA ve takım sahiplerine karşı federal mahkemelere dava açmasıyla yeni bir boyut kazandı. Oyuncular sendikasını temsilen Billy Hunter ile NBA başkanı David Stern’un sert açıklamalarıyla iyice gerilen ortamda uzlaşma çabaları da sonuçsuz kalmış görünüyor. Lokavtın sebebi ne diye merak ediyor olabilirsiniz.

 

NBA Lokavt Nedeni

Para demiştik… NBA’deki 30 takımdan 22’si geçen sezonu zararla kapattıklarını ve bu nedenle oyuncu ücretlerinde kısıntıya gitmeleri gerektiğini söylüyor. Şu an gelirlerden oyunculara verilen pay olan %57’nin %47’yi çekilmesini isteyen kulüp sahiplerine karşılık oyuncular %53’e razı olmuş durumda. Son görüşmelerde oyuncular sendikasında verdiği tavizlerle %52’ye kadar çekilen bu oranın %50-%50 olması yönünde takım sahipleri ısrarcı olunca görüşmeler tekrar durmuştu. Şu an için anlaşmazlık devam ediyor.

NBA Lokavt Süresi

Lokavtın ne kadar süreceği hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Ocak’ta bitebilir diyen de var, bu sene hiç maç oynanmayabilir diyen de. Biz ne zaman biteceğini söyleyelim, iki taraf için de lokavtın sürmesi halinde, kayıplarının kazançlarından daha büyük olacağını anladıkları an lokavt biter.

NBA'da lokavtın ne zaman biteceği konusunda henüz net bir bilgi yok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*