Kaç Askerimiz Var

Yıllardan beri ordumuz ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili en çok merak edilen konuların başında asker sayımız ve TSK’nın mevcudu gelir. Kaç general/amiral, subay, yedek subay, astsubay, uzman erbaş ve jandarma ve kaç er olduğu sanki devlet sırrı gibiymiş gibi saklanır ve asla açıklanmaz, veya açıklanmazdı diyelim. Sonunda TSK asker sayımızı ve ordumuzun mevcudunu açıkladı. Ayrıntılar yazımızda…

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıkladığı bilgilere göre TSK’da 365 general ve amiral, 39.975 subay, 95.824 astsubay görev yapıyor. Uzman jandarma sayısı 24.700 iken, uzman erbaş sayısı 40.515. Bu durumda silahlı kuvvetlerdeki “uzman personel” diğer bir ifadeyle profesyonel asker sayısı 201.379 ediyor.

Şimdi gelelim en çok merak edilen konuya… Yıllardır hakkında pek çok spekülasyon yapılan ve sayısı için 400 binden 1 milyona kadar değişik tahminler yürütülen er sayısı 458.368. Bu kadar ere ek olarak askerlik yükümlüsü olarak vatani görevini yapan ve pek çoğu doktor (tabip) olan 6.829 yedek subay da halihazırda görev yapmakta. Bu rakamlar silah altındaki er sayısının beklentinin altında olduğunu ve ciddi anlamda asker kaçağı olduğunu gözler önüne seriyor.

Gelelim ordumuzun toplam personel sayısına… Yukarıdaki rakamları topladığımızda aaskeri personel sayısının 676.576 olduğunu görüyoruz. Buna TSK’ya bağlı birimlerde görev yapan 53.424 sivil personeli de dahil etiğimizde ordumuzun mevcudu 720 bin olarak çıkıyor ki bu da TSK’yı dünyanın en kalabalık ordularından biri yapmaya yetiyor.

TSK, 720 bin personel sayısı ile dünyanın en büyük ordularından biri durumunda

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*