Tutukluluk Süresi Yeni Düzenleme

Kamuoyunda en çok tartışılan ve özellikle milletvekili genel seçimlerinden beridir gündemdeki yerini sürekli koruyan bir konu da tutukluluk süreleri. Biz de bu yazımızda özellikle muhalafetteki siyasi partilerin devamlı olarak dile getirdilkeri tutukluluk süresi konusunu ele alacak, tutukluluk süreleri ne kadar, tutukluluk süreleri kısalıyor mu sorularına cevap aramaya çalışacağız.

Tutukluluk Süresi Ne Kadar

Ceza Muhakameleri Kanununa (CMK) göre ağır cezanın görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi 1 yıl uzatma süresi ise 6 aydır, ağır cezayı gerektiren suçlarda ise tutukluluk süresi 2 yıl uzatma süresi en fazla 3 yıldır. Devlete karşı işlenen suçlarda ise bu süre iki katına kadar çıkabilmektedir. Yani tutukluluk süresi bazı suçlar için 10 yıl olabilmektedir.

Tutukluluk sürelerinin kısaltılması uzun süreden beri hükümetin gündeminde

Tutukluluk Sürelerinin Kısaltılması

Tutukluluk süresi konusunun gündeme gelmesi, dosyaları Yargıtay’da bekleyen Hizbullah Davası sanıklarına aradan 10 yıl geçmesine rağmen hüküm verilmemesi ve bu sebeple salıverilmeleri üzerine gerçekleşmişti. Bu durum kamuoyunda büyük bir infial uyandırmış, tutuksuz yargıanmak üzere salıverilen sanıklar da bu arada firar etmişlerdi. Ardından Yargıtay ve Danıştay’ın kendilerine gelen dosyalarla baş edemediği anlaşılmış ve bu kurumlardaki üye sayısı neredeyse iki katına çıkarılmıştı. Her ne kadar bu durum yargının daha hızlı işlemesini sağladıysa da yargıdaki yavaşlığa merhem olamadı.

Konu ikinci olarak gündeme Ergenekon, Balyoz, KCK gibi davaların sanıklarının milletvekili olarak seçilmesi neticesinde geldi. CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, MHP milletvekili Engin Alan ile KCK davasından yargılanan BDP’li 5 milletvekilinin, seçilmelerine rağmen tahliye edilmemeleri bu konunun partileri tarafından sürekli gündemde tutulmasına yol açtı.

Tutukluluk Süreleri ile İlgili Yasa

Hükümetin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ise bu konuda bir süreden beri çalışma yaptığı biliniyor ancak dikkat edilen temel nokta kişie özel kanun çıkarılamayacağı için özellikle seçilmiş milletvekillerini kurtarayım derken, kamuoyunda tepki çekebilecek tahliyelere yol açamamak. Bu sebeple özellikle terör örgütü mensuplarının bu tür bir yasadan yararlanmaması yönünde hükümetin ilkesel bir iradesinin olduğunu söylemek mümkün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*