Emekliye Zam Var Mı

İntibak yasasını konu aldığımız bir önceki yazımızda emeklilere zam ihtimaline değinmiştik. Emekliye zam haberleri o zamandan beri hemen her gün gündemde kalıyor. Bu yazımızda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılan son açıklamalar ışığında emekliye veya emeklilere zam var mı, varsa emekliye zam farkı ne kadar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Aslında zam ifadesi gerçeği yansıtmıyor. Hükümetin de emekliye ve memurlara planladığının ve enflasyon farkının dışında zam yapma gibi bir niyeti de yok. Kamuoyunda zam olarak algılanan maaş artışı, bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere yıllar içinde aynı süre prim ödemelerine rağmen farklı zamanda emekli olanların maaşlarında olan farklılığı gidermek için yapılan bir kanuni düzenleme aslında. “Eşit işe eşit ücret” politikasının başka bir ayağını oluşturan bu uygulama için “eşit prime eşit ücret” de denilebilir. Tabi maaşları nispeten yüksek olanların maaşlarında herhangi bir azalma olmayacağı için maaşları düşük olanlara zam gelmiş oluyor.

emekliye zam farki

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "emekliye zam var mı?" sorularına son noktayı koydu

Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamalara göre intibak düzenlemesi yasalaştığı takdirde maaşı iyileşenlere 10 ile 200 TL. arasında bir zam gelmiş olacak. Bu şekilde yaklaşık 2,5 milyon emekliyi ilgilendiren düzenlemenin, emeklilerin %72’sini olumlu yönde etkileyeceği düşünülüyor. Düzenleme ile aynı süre prim ödeyenlerin maaşları eşitlenirken, farklı süre prim ödeyip aynı miktarda emekli maaşı alanların aldıkları ücretler de farklılaştırılacak. Bakanın üzerinde ısrarla durduğu konu ise kimsenin maaşında herhangi bir eksilme olmayacağı, olacak değişikliklerin ise sadece maaş artışı şeklinde olacağı.


İntibak yasası ile ilgili yapılan düzenlemelerin ise bir kaç hafta içinde meclise sunulması ve yılbaşından önce yasalaşması bekleniyor. Her ne kadar kanun kısa sürede yasalaşacak olsa da emekli maaşlarında intibak düzenlemelerinin bitirilmesin 2-3 yılı bulması bekleniyor.

Bir yorum

  1. bakan çelik sen milletle dalgamı geçiyosun? RUMUZ_GÖLGE@ÖLÜM.TÜRKİYE

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*