KCK Şeması ve Sözleşmesi

Bir önceki yazımızda KCK nedir sorusuna cevap vermeye çalışmış, KCK hakkında merak edilenlere değinmiştik. Yasama, yürütme ve yargı olmak üzere 3 ayak üzerine yapılanan, yürütme kurulu başkanlığını Murat Karayılan, liderliğini ise Abdullah Öcalan’ın yaptığı KCK’nın örgütlenme modeli bir hayli karışık ve ilginç ayrıntılar içeriyor. Bu de bu yazımızda merak edenler için ise uzun zamandır KCK operasyonlarının yapılmasına sebebiyet veren ve PKK’nın şehir yapılanması olarak lanse edilen bu örgütün örgütlenme modeline ve  değişik şekillerde hazırlanmış KCK şeması ve yapılanmasına ilişkin şekillere ve KCK sözleşmesine yer vereceğiz.

KCK Yapılanması

kck şeması

KCK Şeması

Başta da ifade etmiş olduğumuz gibi KCK yapılanması yasama, yürütme ve yargı erklerini de kapsayan paralel bir devlet yapılanmasını andırıyor. Yürütme Konseyi’nin başkanı ffili olarak örgütü idare ederken 4 adet başkan yardımcısını ve 30 kişiden oluşan bir yürütme konseyi de başkana eşlik ediyor. Askeri gücü HPG temsil ederken, bizim PKK olarak bildiğimiz örgütün aslında PKK’nın ve başka pek çok unsurun da çatısı mahiyetinde olduğunu görüyoruz. Hayatın her alanına tahakküm etmeyi ilke edinen örgüt eğitimden, ekonomiye; aileden kültüre kadar pek çok alanda sosyal yaşama da müdahale eder bir hale gelmiş görünüyor.

kck yapılanması

KCK Yapılanması

Şekilden de görülebileceği KCK Türkiye, Irak, Suriye ve İran’da değişik adlar altında örgütlenmiş durumda. ayrıca Avrupa’da bulunan örgüt sempatizanları da örgütleniyor ve gerek beşeri gerekse finansal anlamda bu kadrolardan yararlanılıyor.


KCK Yöneticileri

kck yöneticileri

KCK Yöneticileri

Örgütün yöneticilerine baktığımızda ise PKK’nın kurucuları arasında bulunan ve 30 yıldır etkili konumlarını sürdüren kişileri görüyoruz. Mustafa Karasu, Cemil Bayık ve Duran Kalkan başkan yardımcılıklarını yaparken, Abdullah Öcalana’a yakınlığı ile bilinen ve 1984 yılındaki Eruh saldırısında görev almış olan Sabri Ok ise KCK Türkiye Meclisi2nin yöneticiliğini üstlenmiş durumda.

KCK Sözleşmesi

Bir anayasa şeklinde düzenlenen KCK Sözleşmesi; bireysel, sosyal, kültürel hakları ve bireylerin KCK yönetimine karşı ödev ve sorumluluklarını belirliyor. Yasama ve yargı faaliyetlerini de içeren ve merkeziyetçi bir zihniyetin ürünü olan sözleşmede Abdullah Öcalan ve PKK’ya sempatiyle yaklaşmayanlara pek yer yok gibi duruyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*