Bedelli Askerlik Son Durum

Milyonlarca insanın yakından beklediği bedelli askerlik ile ilgili trafik ekim 2011 itibarıyla iyice hızlandı. Bülent Arınç’ın sahip çıkmasıyla gündemdeki sıcaklığını koruyan mevzu, son olarak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla yavaş yavaş somutlaşmaya başladı. Biz de bu yazımızda merakla beklenen bedelli askerlik ile ilgili son durumu merak edenlerle paylaşmak ve bedelli askerlik nedir, ücreti ne kadar, bedelli askerlik şartları nelerdir, bedelli askerlik yaş sınırı nedir gibi sorulara cevap vermek istedik. 

Bedelli Askerlik Nedir

Halihazırda üniversite mezunları kısa dönem olarak 5,5 ay, uzun dönem olarak 12 ay; lise mezunları ise 15 ay askerlik yapıyor. yurtdışında 3 yıl çalışan Türk vatandaşı erkekler ise belli bir ücret karşılığında 21 gün askerlik yapabiliyor.

Bedelli askerlik olarak bilinen ve belli bir yaşın üstündekilerin belli bir ücret karşılığı sadece 21  gün askerlik yaparak, her Türk erkeğinin sorumlu olduğu anayasal görevi yapmasına imkan tanıyan olanak ise cumhuriyet tarihi boyunca belli aralıklarla uygulandı. Son olarak 17 Ağustos depremi sonrası maddi kaynak temin etmek için uygulanan bu imkan o zamandan beri özellikle sanal alemde sürekli gündemde kaldı.

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı

Kurban bayramından sonra 2011 Kasım itibarıyla Bedelli Askerlik Yasasının meclise gelmesi bekleniyor. Özellikle Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları bu mevzuda artık geriye dönüşü olmayan bir yola girildiğinin işaretlerini verir nitelikte. Zaten dünya ordularının hızla profesyonelleşmeye gittiği böyle bir dönemde TSK’nın ve onun başındaki Orgeneral Necdet Özel’in bu değişime bigane kalması da çok akılcı görünmüyor. Yasanın kapsamının ne olacağı ise henüz tam olarak belli olmuş değil.

 

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Nedir

Tüm söylentiler öngörülen yaş sınırının 30’dan aşağı olmayacağı yönünde. Kulislerde alt sınırının 35 olabileceği de söyleniyor. Özellikle yaş sınırının düşük olması durumunda önümüzdeki dönemlerde askere gitmekte bir isteksizlik olabileceği söyleniyor. 40 yaşından büyük olan ve hala askerliğini yapmamış mükelleflerin ise silah altına alınmaması ama bunun karşılığında normalden daha yüksek bir ücret ödemesi gündemde.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar

Henüz belirlenmiş bir ücret yok. Ama ücretin 1o.000 Euro’dan aşağı olmayacağı söyleniyor. 40 yaşından büyük olanlar için ise yine 4 taksitte 15 bin Euro istenmesi düşünülüyor. Bu durumda yaş sınırı da 30 olursa yaklaşık 200.000 kişinin bu yasadan yararlanması bekleniyor. Bu da devlet için 2 milyar Euro değerinde bir kaynak demek. Önceki dönemlerde olduğu gibi bu paranın yol, su, elektrik için kullanılmayacağı; özellikle şehit yakınları ve gazilerin bu paradan pay alacağı konuşuluyor. Yoksul askerlerin de bu paradan pay alabileceği ifade ediliyor.

bedelli askerlik

Bedelli askerlik şartları henüz kesinleşmiş değil

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir

Yaş ve ücret dışında bedelli askerlik için başka herhangi bir şart öngörülmüyor. 1111 sayılı askerlik kanununun 10. maddesi, bedelli askerliğe imkan tanıdığı için, yeni bir yasa gerekmiyor. Bu durumda Bakanlar Kurulu kararı ile uygulama hayata geçirilebilecek. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda ise düzenlemenin 2012 Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir yorum

  1. ogrenmek ıstedıgım ben ıngıltere de son 11 yıldır calısıyorum en son tecılım de 2o15 ın sonuna kadar 1977 dogumluyum. benım ne kadar ve ne zamana kadar bu ıstenen mıktarı odemem lazım. tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*