Memura Enflasyon Farkı Ocak 2012

Bir önceki yazımızda memura 2012 için öngörülen zam oranlarına yer vermiştik. Bu yazımızda memur maaşlarına 2012 yılı için yansıtılacak enflasyon farkını ele alacağız.

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber kamuda memur statüsünde çalışanların en çok merak ettiği konulardan birisi de hiç şüphesiz enflasyondaki artışın 2012 Ocakta memur maaşlarına enflasyon farkı olarak yansıtılıp yansıtılmayacağı.

Hükumet yetkilileri sık sık tekrarladıkları gibi memur maaşlarını enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini beyan etmiş ve geçen sene enflasyon ile memur maaşları arasındaki farkı maaşlara yansıtmıştı. Bu yıl özelikle sigara ve alkole yapılan ÖTV zamları ile beraber son aylarda artış gösteren enflasyon ekim ayı itibariyle %7,9 olarak gerçekleşmişti. Bu durumda memurlara, işçilere ve kamudaki sözleşmeli personele verilen %4+%4 olmak üzere toplam %8,162lık zammın enflasyonun altında kalması ihtimali ortaya çıktı. Bu durumda eğer çok büyük bir sürpriz olmaz da Kasım ve Aralık aylarına ait iki aylık enflasyon %0,3’ün altında kalmazsa memurların Ocak 2012’de enflasyon farkını maaşlarına zam olarak alacaklar. Bu oranın da %1 ila %2 arasında olması bekleniyor.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*