Ölünce Facebook Hesabına Ne Oluyor – Öldükten Sonra Facebook Profili

Ölüm soğuk ve tadsız hakikat. Facebook ise artık hemen herkesin bir hesap ve profilinin olduğu sosyal ağ. Peki hiç düşündünüz mü öldükten sonra Facebook hesaplarına ne oluyor, daha kaç yıl kalıyor ölen kişinin profil güncellemeri, resimleri, bilgileri, hesabı. Belki birçoğumuz bunu düşünmemiştir bile, ya da bir yakını ölenler sormuştur kendilerine arkadaşımın Facebook hesabına ne olacak ne diye. Facebook gibi herkesin profilinin olduğu bir platform bundan belki 50 yıl sonra sanal bir mezarlık halini alacak belki de. Aslında konu şu şekilde gündeme gelir. Bir Facebook kullanıcısı vefat eden bir arkadaşının beğendiği bir sayfanın öneriler arasında yer aldığını görür. Konuyu facebookfail olarak Twitter’da duyurur ve Facebook kişiler öldükten sonra hesaplarının ne olacağı yönünde bir açıklama yayınlamak zorunda kalır.

Ekşi sözlükte yazarım, soruları alayım

Bir tanıdığınız vefat ettikten sonra şu sayfada yer alan formu doldurarak ilgili kişinin profilini anıtlaştırabilirsiniz. Anıtlaştırma şu anlama gelmektedir: Facebook o kişinin profilindeki özel bilgileri siliyor, o profile giriş imkanını kapatıyor, sadece arkadaşları profili görebiliyor ve duvarına yazı yazabiliyor.
Ölen akraba ya da arkadaşınızın Facebook profil ve hesabının tümden silinmesi ve kaldırılmasını da isteyebilirsiniz. Bu durumda şuradaki formu doldurmanız gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*