Kurban Eti Nasıl Dağıtılır, Kimlere Verilir

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla beraber en çok merak edilen konulardan biri de kurban etlerinin nasıl dağıtılacağı meselesi. Biz de bu yazımızda merak edilen bu konuya değinecek kurban eti nasıl dağıtılır, kurban eti kimlere verilir ve kimlere verilmez sorularına cevap vermeye çalışacağız.

    • Öncelikle ifade edelim ki kurban etini kesen kimse rahatça yiyebilir. Bunun için Kuran-ı Kerim’de Hac suresinin 28. ayetinde şöyle ifade buyurulmuştur: “Siz de onların (kesilen kurbanların) etinden hem kendiniz yeyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.” Hz. Peygamber de kişinin kendi kurbanından yemesini tavsiye buyurmuştur.
    • Et, fakir veya zengin olması, müslüman olup olmaması fark etmeden istenildiği kişiye verilebilir.
    • Etin dağıtımı konusundaki genel usul ise etin üçte birini evde bırakmak, üçte birini komşulara üçte birini ise fakirlere vermek şeklindedir. Bu dinimizce müstehaptır.
    • Kurban etinin hepsini kendi evinde kullanmak veya hepsini fakirlere vermek de caiz görülmüştür. Kurban etinin dağıtılmaması kurban kesen kişinin yeterli maddi durumunun olmaması veya çocuk sayısının fazla olması veya evin kalabalık olması durumunda uygun görülmüştür.

İFTARA NE KADAR KALDI

  • Kurban eti hiçbir surette satılamaz. Eğer bir şekilde et satıldıya satılan kısım kadar meblağı sadaka vermek gerekir.
  • Kurbanın kesildikten sonra mundar olması ibadetin sıhhatine zarar vermez. burada önemli olan husus kan akıtmaktır ve kan akıtmanın yerine geldiği durumlarda vacip ifa edilmiş olur.
kurban eti nasıl dağıtılır

Kurban eti zengin-fakir, müslüman-gayrimüslüm fark etmeden dağıtılabilir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*