Facebook Görüntülü Konuşma

Dev sosyal ağ her geçen gün yeni uygulamalarla kullanıcılarını kendisine daha da bağlıyor. Bu yazımızda Facebook’un birkaç ay önce kullanıma açtığı ve kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen Facebook görüntülü konuşma uygulamasını ele alacak, Facebook görüntülü konuşma nasıl yapılır, kurulumu nasıldır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Facebook yönetiminin bir süreden beri Skype ile ortak çalışmalar yürüttüğü biliniyordu. bu çalışmalar görüntülü sohbet uygulamasında yerini bulmuş oldu. Bilindiği gibi ir süre önce Skype kanalıyla Facebook’a bağlanma imkanı tanımış olan sosyal ağ bu sefer tersi bir hamle yaparak Skype tarafından geliştirilen görüntülü konuşma teknolojisini Facebook’a entegre etmiş oldu.

Şu an sadece görüntülü olarak verilen hizmetin sadece sesli olarak verilip verilmeyeceği konusunda ise yapılmış herhangi bir açıklama yok. Görüntülü sohbette kullanıcılara sağlanan bir başka özellik ise ayn anda birden fazla kişiyi sohbete eklemenize olanak tanınması. Facebook bu şekilde sosyal ağ alanında google+ ile beraber esaslı bir rakibi olmuş olan Google’a da Gtalk üzerinde mesaj vermiş oldu. Olayın ekonomik boyutuna gelecek olursak Facebook, en büyük güvencesi ve sermayesi olan 750 milyon kullanıcıya Skype hizmeti sunarken, bunun karşılığında Skype’in sahibi olan Microsoft’dan da pay alacak.

Facebook görüntülü konuşma

Facebook'un görüntülü konuşma uygulaması kullanıcılar tarafından hemen benimsendi

Facebook Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır

Görüntülü arama yapmak için öncelikle Facebook.com/videocalling sayfasından servisi aktif etmeniz gerekiyor. Ardından, görüntülü olarak konuşmak istediğiniz kişinin sohbet penceresini açmanız ve pencerenin sağ üst kısmında bulunan video ikonuna tıklamanız gerekiyor. İlk aramada “FacebookVideoCallSetup.exe” eklentisini bilgisayarınıza kurmanız gerekli. Bunu sadece ilk arama için yapıyorsunuz. Görüntülü konuşma yapabilmek için karşınızdakinin kişinin de aynı işlemleri yapması gerekmekte.

Görüntülü konuşma pencereniz, arkadaşınızın aramanıza yanıt vermesi ile başlıyor. Eğer çağrınıza cevap alamazsanız, yaptığınız çağrı size ve arkadaşınıza mesaj olarak gönderiliyor.

Daha tam istenen seviyede olmamasına rağmen Facebook’un görüntülü konuşma uygulamasının zaman içinde gelişmesi bekleniyor.

2 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*