İhracat Nedir, Nasıl Yapılır

İhracat nedir ve ihracat nasıl yapılır konusunu anlatacağız bu makalede. Bir ülkenin kalkınması için temel ekonomik gereksinimlerdendir dış ticaret. Dış ticaret ise ithalat ve ihracat faaliyetlerini kapsar. İhracatın yüksek olması, o ülkenin kalkınmışlık seviyesinin yüksek olduğu, o ülkede sanayinin gelişmiş olduğu ve refah seviyesinin iyi bir durumda olduğunu gösterir. Nasıl insanlar çevresindeki insanlarla sosyal hayatta iletişim içerisinde ise, alış veriş yapıyorlrsa, ülkeler de dış ticaret ile birbirleriyle iletişim kurarlar, mal ve hizmet alış verişi yaparlar. İhracat ile ilgili bu kısa girişten sonra, ihracatın tanımına ve ihracatın nasıl yapıldığına gelelim.

İhracat Nedir

ihracat nedirİhracat malların diğer ülkelere satılmasıdır en temelde. İhracat bir ülkede bulunan malların ve ürünlerin (o ülkede üretilen ya da dışardan alınan bir mal da olabilir bu), döviz karşılığı diğer ülkelere satılmasıdır. Bir ticari faaliyetin ihracat olabilmesi için, Türkiye’den o malın diğer ülkelerdeki bir alıcıya satılması, bunun karşılığında fatura kesilip, ödeme alınması ve gümrük beyannemelerinin düzenlenmiş olması gerekir. İhracat yapılan ürünler diğer ülkere kara, hava ya da deniz yoluyla gönderilmektedir.

Danışmanlık Almak için tıklayınız: İhracat Teşvik Danışmanlığı

İhracat Nasıl Yapılır

Öncelikle ihracatı tüm şirketler ya da TC kimlik numarası olan bireyler yapabilirler. İhracat yapmak için ille de şirket olmak zorunlu değildir.

İhracat yapmak için öncelikle bir ihracatçılar birliği üyesi olmanız gerekmektedir.

ihracat nasıl yapılırİhracat yapacağınız ürünlerin gümrük beyannameleri gümrük müşaviri tarafından düzenlenir. Bu nedenle ihracat yapmak için bir gümrük müşaviri ile çalışmanızda fayda var. Gümrük müşaviri aynı zamanda sizi ihracatın nasıl yapıldığına dair bilgilendirir.

Gümrük beyannameleri ile birlikte ihracatçı birliği’ne giderek, ihracat aidatı ödemeniz gerekir.

Tabi ki ihracat yapmadan önce ihracat yapmak için yurt dışından müşteri bulmanız, daha sonra aranızdaki ödemenin nasıl olacağına (ihracatta ödeme şekilleri) karar vermeniz gerekir.

Daha sonra ise malın nasıl teslim edileceğine karar verirsiniz (ihracatta teslim şekilleri).

İhracat Destekleri

İhracat teşvikleri ile ilgili sorunuz varsa, aşağıdaki bağlantıdan sorabilirsiniz:

http://www.sorularialayim.com/a/yatirim-ve-ihracat-tesvikleri-ile-ilgili

Eğer ihracatçı iseniz, ihracat destek ve hibeleri faydalanabileceğiniz maddi fırsatlardır. Devletin ihracatçılar sağladığı bir çok kredi (Kosgeb ve Eximbank aracılığıyla) ile karşılıksız hibe ve teşvik (Ekonomi Bakanlığı ve İhracatçı Birlikleri aracılığıyla) uygulamaları mevcuttur.

Yurtdışında şirket açarak ihracat pazarlarına daha da yakın olabilirsiniz. Bunun için yurtdışında şirket açmak ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Destekler ile ilgili detaylı bilgiye Ekonomi Bakanlığı web sitesi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Destek programları adı altında İhracat Genel Müdürlüğü tarafından destekler ile ilgili Tebliğ’leri okumanızda fayda var. Tebliğlerde nelere destek verildiği ve nasıl başvurulduğu anlatılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*