Hakkari’de PKK Saldırısı – Şehit Sayısı 24, Operasyon ve Çatışma Devam Ediyor

Hakkarinin Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde bugün gece ve sabah (19 ekim çarşamba) itibariyle PKK saldırı düzenledi. PKK’nın bu hain saldırısında ölen askerlerimizin sayısı 24, yaralı sayısı ise yine 20’den fazla. Bu saldırı PKK’nın şimdiye kadar düzenlediği ve en çok şehit verdiğimiz saldırılar arasında yerini aldı. Saldırının detayları ise şöyle, PKK’lılar uzun namlulu silahlarla bir çok polis karakolu, kontrol noktası ve askeri lojmanlara saldırı düzenlediler. Saldırının ardından güvenlik güçleri tarafından operasyon düzenlendi, çatışma devam ediyor. Ölen PKK’lı terörist sayısı ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı.

hakkari pkk saldırı görüntü

Hakkari'deki PKK saldırısı ardından çıkan çatışmanın ilk görüntüleri.

Şehit sayısı 26, artmasından endişe ediliyor

İçişleri bakanlığından yapılan ilk açıklamaya göre şehit sayısı 24 olarak bildirilmişti. Daha sonra yaralanan 2 askerin de vefat ettiği haberi geldi. Şu an itibariyle en son şehit sayısı 26 olarak ifade edildi ve artmasından endişe ediliyor.

Hakkari’deki saldırının ardından

Hain PKK saldırısının ardından Başbakan Kazakistan gezisini iptal etti.

Başbakan Yardımcısı Bülentç Arınç ise Ohri gezisini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sırbistan gezisini, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ABD ziyaretini, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise İsviçre ziyaretini iptal etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk açıklamayı yapan oldu: “Şehitlerimizin intikamını misliyle alacağız” dedi.

Başbakanlıkta toplantı: PKK saldırısının ardından Başbakan, MİT müsteşarı, Genelkurmay yetkilileri, Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı acil zirve düzenledi. Zirvede Irak’a gerçekleşecek sınır ötesi operasyon üzerinde durulduğu düşünülüyor.PKK neden saldırıyor

PKK’nın son zamanlarda artan saldırılarının nedeni ise tartışma konusu. Olası nedenler şöyle;

  • PKK yeni anayasa sürecini baltalamak istiyor.
  • Kürt açılımı ve demokratik açılım çalışmaları PKK’yı şımarttı.
  • Derin PKK bir barış sürecini istemiyor, savaşın sürmesinden çıkar elde ediyor.
  • AK Parti terörle mücadelede başarısız ve zayıf kaldı, PKK bunu değerlendiriyor.

Bir yorum

  1. Türk olanlar kendini Türk hissedenler…………..
    sizce bu saldırıyı kimler tezgahladı! Fazla yorulmanıza gerek yok son 24 şehidin öldüğü saldırının arkasında BDP / ırak kürt yönetimi ve en önemliside İsrail köpegi var. bunlardan adım gibi eminim. İstihbaratı bunlara israilin heronlarının gönderdiği açıkca belli. Biraz araştırın bir adım geriye gidin göreceksiniz bunların pisliklerini. Şerefsizler asırlardır isyanlarla ve kışkırtmalarla bir yere varacaklarını zanneden p…….. belalarını çok kötü bulacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*