Pastırma Yazı Nedir

Son günlerde haberler en sık karşılaşılan tabirlerden birisi de hiç şüphesiz “pastırma yazı” kavramı. Bu yazımızda, havaların sıcak olduğu zamanlar için kullanılan ama aslında terim anlamı da olan bu kavramı açıklamaya çalışacak, pastırma yazı nedir, 2011 yılında pastırma yazı olacak mı sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Pastırma yazı sonbahar mevsiminde genellikle ekim ayı sonuyla kasım ayı ortası arasında oluşan sıcak havanın olduğu güneşli günler için kullanılır. Coğrafyaya göre değişiklik göstermekle beraber “pastırma yazı” yılda birkaç defa yaşanır. Bazı bölgelerde ise hiç yaşanmaz. Genellikle bir kaç gün süren ama bazı zamanlarda süresi bir haftaya kadar çıkan bu periyotlarda, gündüz vakti hava sıcak ve güneşli olurken, geceleri don olayları bile görülebilmektedir. Havalar özellikle akşamları hafif puslu ve rüzgarlı olur.

pastırma yazı nedir

Pastırma yazı Ekim sonu gibi ülkemizde de yaşanacaktır

Pastırma yazının fiziksel sebepleri bulunmaktadır. Bunların başlıcası, kutup kaynaklı soğuk hava kütlelerinin güneye inerken hareketsiz hale gelmesi ve bu şekilde sıcak yüksek basınç merkezi oluşturmalarıdır. Bu şekilde havanın dikey hareketi de engellenmiş olur. Bu zaman dilimlerinde havanın puslu olmasının en büyük sebebi ise alçak irtifalarda yoğunlaşan duman ve toz partiküllerinin engellenmesi ve hareketsiz hale gelmesidir. Pastırma yazı tabirinin kullanılmasının sebebi ise bu dönemde kışın tüketilen sucuk ve pastırma gibi yiyeceklerin hazırlanmasıdır.


Pastırma Yazı 2011’de Yaşanacak Mı?

Ülkemizde 20 Ekim gibi pastırma sıcaklarının Türkiye’de yaşanmaya başlaması beklenmektedir. Bu dönemde gündüzler oldukça sıcak olacaktır ama yukarıda da ifade ettiğimiz gibi geceler serin olacaktır. Hastalıkların arttığı bu dönemde giyeceklere dikkat edilmesi önem arz etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*