Benzin ve Mazot’a da Zam Geldi, Yeni Zamlar Yolda Mı?

Benzin ve motorin fiyatları da yükseldi, benzin ve mazota zam geldi. Motorine litrede 13 kuruş, benzine ise litre başı 8 kuruş zam geldi. Artık benzin ve mazot fiyatlarını takip etmek neredeyse imkansız hale geldi, her gün olmasa da her hafta yeni zam haberi duyar olduk. Benzinin litre fiyatını bir sonraki benzin ve mazot alırken öğrenir hale geldik, çünkü borsa gibi her gün değişir oldu fiyatlar. Bazen de indirim yapılıyor, ama genelde 10 zam, 1 indirim şeklinde gerçekleşiyor bu.

Zamları nasıl algılamak lazım

Sigara fiyatlarının yükselmesi ile birlikte zam furyası da başlamış oldu. Önce elektrik ve doğalgaza zam geldi. Sonra sigara ve alkol ürünlerine. Sıra benzin ve mazota geldi. Bundan sonra ise pasaport harç ücretleri gibi kalemlere zam gelmesi bekleniyor.

Aslında bu zamlar, dolaylı vergi ve ÖTV artışının temelinde yatan sebep, Avrupa ve Amerika’yı kasıp kavuran ekonomik kriz.

Cari açık ve dış ticaret açığı Türkiye açısından tehlike sinyalleri vermeye başladı. Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi derecesinin artmasının önündeki en büyük engel olarak cari açığı göstermişlerdi.

Şimdi AK Parti hükümeti de cari açığı düşürecek tedbirler alıyor. Özellikle ithal edilen lüks tüketim ürünlerinde vergileri artırıyor. Böylece lüks tüketim ürünlerinin ithalatı azalacak, hem de devletin vergi geliri artacak. Tek taşla iki kuş vuruyor hükümet bu vesileyle.
Türkiye ekonomik olarak çok iyi bir durumda olmasa da, son bir kaç yılda yıldızı parlayan bir ülke haline geldi.

Eğer bugün Yunanistan gibi iflas bayrağını çekip IMF ya da AB’den para dilenmiyorsa, arkasında hükümetin aldığı bu gibi ekonomik tedbirlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tabi ki her zama kaderimizmiş gibi yaklaşalım anlamına gelmiyor. Sesimizi yükseltmemiz gerekir, özellikle benzin ve mazotta varil fiyatları artınca hemen zam yapılıp, düşünce indirim yapılmaması gibi haksızlık durumlarında sesimizi yükseltmeliyiz.

Ancak lüks tüketim ürünlerindeki ÖTV artışı gibi vergi artışlarının arkasında bir ekonomik krize yakalanma riskimizi azaltmak olduğunun da bilincinde olmakta fayda var.

2 yorum

  1. yaw kardeşim ne iş bu anlamadım ki,daha geçen hafta hükümet indirim yaptı şimdi de bindirim!
    bu nasıl enerji politikası anlamadım,
    yazık yazık hem de çok yazık, bu millete…
    bizi ne zannediyorlar,hamal mıyız?

  2. AKP zihniyetinin akaryakıta indi bindi güncellemesi.AKP zihniyetinin ustalık dönemi bindirmesi, ustanın bindirmesi farklı olur kardaş….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*