2012 Memur Zammı Ne Kadar Olacak

Memurların merakla beklediği haberlerin başında 2012 yılı için öngörülen memur maaş zamları geliyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Ali Babacan tarafından açıklanan OVP ile hareketlenen tartışmalar, 2012 bütçesinde memur maaşları için geçen seneden daha az bir rakam koyulduğunun anlaşılmasıyla memurlarda derin bir hayal kırıklığı yarattı. Yapılan tahminler 3+3’ten memurlar için yüzde 6 bir zam öngörüldüğü yönünde. Merak ettiklerinizi, 2012 yılı memur maaşları zam oranı ile ilgili duyumları derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Memur Maaş Zammı 2012

Geçen yıl memur sendikaları ile hükumet arasındaki memur maaşları konusundaki görüşmeler bir türlü neticelenmemiş, en son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşülen konu Başbakan’ın 4+4’ten yüzde 8’lik bir zama ek olarak düşük maaşlı memurlara 80 TL. ek ödenek kararı vermesiyle tatlıya bağlanmıştı. Düşük kademeli memurların maaşında %13’e varan bir zamma tekabül eden bu oranlar, AK Parti hükumetinin seçim yatırımı olarak yorumlanmıştı. Bazı ekonomistler bu durumu kamu mali disiplininden verilen bir taviz olarak değerlendirilmiş ve ciddi şekilde eleştirilmişti.

faruk çelik

Faruk Çelik, 2012 memur maaş zamları konusunda hükumetin yetkili ismi

13 Ekim tarihinde yapılan alkol, lüks otomobil ve sigara zamlarını içeren ÖTV güncellemeleri ile mali disiplini sıkı tutacağı konusunda sinyaller veren hükumetin 2012 yılının ilk altı ayı için %3, ikinci ayı için %3 olmak üzere toplam 56 zam vermesi sürpriz olmayacak gibi duruyor. Geçen yıl olduğu gibi enflasyon hedeflemesinden sapmalar maaşlara yansıtılacak. bu durumda OVP’de 2012 yılı için enflasyon hedeflemesi olan %5.2’nin üzerine çıkılması gerekiyor. 2012 yılı için “eşit işe eşit ücret” çalışması kapsamında hükumetin düşük maaşlı memurlara ne kadar zam yapacağı ise henüz tam olarak kulislere yansımış değil.


Memura Toplu Sözleşme Hakkı Verilecek Mi

En çok merak edilen ve memurların şikayetine konu olan kısım ise referandumda halk oyuna sunulan “toplu sözleşme” hakkının bu sene verilip verilmeyeceği. Bilindiği üzere şimdiki sistemde memur maaşları için Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı’nın başkanlığında memur sendikaları ile toplu görüşmeler yapılmakta ama son sözü yine hükumet söylemekte.

Memurlar, bu durumu protesto ediyor, ve kendilerini kandırılmış hissetmek istemiyor. Hükumetin ipe un serip-sermediği ise “toplu sözleşme”-“toplu görüşme” pazarlıklarının sonunda anlaşılacak.

6 yorum

  1. kardeşim yorumların çoğunda askerle polis maaşları bazalınıp yorum yazlımış ben 3 dercenin 5inde 20 yıllık görev yapan üniversite mezunu bir uzman çavuşum elime geçen aylık öyle arkadaşımın belirttiği gibi kuzeyırakta görev yapan uzman dediği kişi 2100 tl istersen bodromu açıklarım yalandan bilmeden yorum yazmayınız çok kötü ve çirkin biz 20 yıldız bir derece kademe alamadık onu verdiler maaşımız düştü yeni giren bir uzmandan daha az maaş alıyorum siz polis veya assubaylarda bu varmı .hükümet ve diğerleri bunları bilmiyormu bal gibi biliyorlar ama işlerine böyle geliyor ben hakkımı hiçbirisine helal etmiyorum bırak beni bizlerin aileri ve çoçuklarınında elleri allah huzurunda bunu bu halde bekletenlerin ve gözyumanların yakalarında olacaktır ülkemiz için canımız feda ama hakkımızı vermeyen ve hakkımızda bilmeden anlamadan yorum yazanlarıda unutmayız şimdi senin sorunun bak neymiş asker polis bırakın bunları bizler toplu hah arayalım .bunlardan bahsedelim haksızlık asıl bizlere yapılmaktadır .uzmanların sorunları nasıl ve kimler tarafından çözüme kavuşacaktır .bizde bu ülkenin vu vatanın çoçuklarıyız başka ülkelerden getirilmiş ve kullanılan köleler değiliz benim dedemde bu ülke için çanakkalede savaşmıştır .bir diğer dedemde ruslara karşı verilen amansız savaşta şehit düşmüştür. emin ol ben senden daha çok ülkemi seviyorum meslekler önenli degildir sevgide önemli olan görevini en iyi şekilde yapmaktır kardeşim ilave olarak muhasebeci kardeşim haftanın her günü görevdeyim ve birgün dahi evimde ailenle kavaltı nasip olmadı ve yeni giren bir uzman benden fazla maaş alıyor emin ol istersen araştır .canım kardeşim bir asteğmen arkadaşta bahsetmiş bizim neler yaşadığımızı bizle yaşayan bilir TÜRKİYE CUMHURİYETİ degil tüm dünya kanunlarını araştır UZMAN ERBAŞ KANUNU gibi bir kanun bula bilecekmisin tarihte romalılar bile esirlere böyle kural koymamışlar yeni mezun hiçbirşeyden bilgisi olmayanlise mezunu 18 yaşındaki çoçuklara bağlısın daha ne anlatayım.

  2. arkadaslar hep polis diyorsunuzda kulaktan duyma sozlere inanıyorsunuz.üniversite mezunu polisim 2300 lira maasım var evli 1 cocuğum var anlamadığım neden polislerin calısma sartlarını hiç soylemezsiniz.24 saat kesintısız calıstıpınız oldumu hiç.bayramda herkez ailesinin yanında iken biz bayram namazına bile gıdemeyız .bunları hesap ederek konusun.haftalık en az 80 saat calısıyoruz.

  3. sorum şu işe girerken % 45 raporla 2002 girdim şimdiye kadar vergi diliminden yararlanmadım.şimdi baş vurdum bana yeni rapor çıkarıp yeni raporunu yüzdesine göre olacak bende eski raporumun gecerliliği olmazmı kurum hayır yeni rapora bakarız.cevabınızı bekliyorum.teşekkürler

  4. Oh ne ala ağzı olan konuşuyor. Hiç kimse ama hiç kimse kendisinin altında olanlar için yorum yapmıyor vay efendim ben 2100 TL alıyorum da diğeri 2300 TL alıyormuş Ömer bey evli 1 çocuk babasısın Allah bağışlasın gözümüz yok 2300 değil 5300 10000 TL al istersen ama bir de senin gibi 3-5 çocuk babası olup ta 600 – 700 TL ile geçinenleri görsen yanlış anlama seni kınamıyorum bu ülkemizde genelde uygulanan bir sitem tarzı aşağıdakileri hiç kimse görmüyor altta kalanın canı çıksın ben de bu devlete 26 yıl hizmet etmiş bir memur olarak 968 TL maaş alıyorum 2 çocuğum var evim kira verilecek zamda % 2 veya %3 bunun hesabınıda yapabiliyorsun değilmi %2 verilecek olsa 968*2 = 19,36 yada %3 verilecek olsa 968*3= 29,04 zam yapılmış olacak bu zamla günde 1 simit ben yerim ama eşim oğlum ve kızım için ise 1’er simit parasını TBMM Başkanı, üyelerinden istiyorum vermezlerse iki elim yakalarında olsun

  5. EMEKLİ MEMUR kardeşim BAK EMEKLİYİM DİYORSUN NE GÜZEL O MERTEBEYE GELMİŞSİN.. Peki ya bizler uzman erbaşlar bizim kanunumuzu biliyormusun ben emekli bile olamıyorum kardeşimm 20 yıl sonra basıyorlar tekmeyi ben ne yapayım şimdi biriktirmezsem ben ne yer ne içerim kelle koltukta nöbeti tatbikatı operasyonu hafta içi gafta sonu yok 7/24 çalış çalış ama elien geçen ne ?

  6. http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/730.html buyrun size kanun yunan ordusunda bir türk olsa eminim bundan iyi bir kanunu olurdu ya bende T.C. Askeriyim bende bu vatanın evladıyım bu ne böyle yaww içinizden beğenmiyorsan bırak git diyen de olabilir.. Ben 17 yılımı vermişim nereye gideyim ben şimdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*