Mesai Saatlerinin Erkene Çekilmesi – Cumartesi İş Günü Mü Oluyor

Son günlerin en flaş haberlerinden birisi de hiç kuşkusuz Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın fitilini ateşlediği mesai saatlerinde değişiklik açıklaması. Bakan, gün ışığından daha fazla fayda elde etmek ve enerji verimliliğini artırmak için bu öneriyi attı ve özellikle kamu çalışanlarının cumartesileri de mesaiye kalabileceklerini ortaya attı. Tartışmalar devam ederken biz de mesai saatlerinde değişiklik önerisi artılarını – eksilerini ve yapılabilirliğini ele almaya çalıştık. Mesai erken mi başlayacak, cumartesi mesaisi olacak mı tartışmasına küçük de olsa bir katkı vermeye çalıştık.

Aslında mesai saatleri tartışmaları birkaç ay önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından gündeme getirilmişti. Babacan, özellikle işsizliği birkaç puan aşağı düşürmek için mesai saatlerinin kısalması, bu şekilde istihdamın artırılması gerektiğini ifade etmişti. Tabi ki bu öneri kıdem tazminatı ile ilgili tartışmaların da arttığı bir döneme denk gelmiş ve hükumetin esnek çalışma modellerini Türkiye’de etkin kılma çalışmasının bir bileşeni olarak değerlendirilmişti.

taner yıldız

Taner Yıldız'ın, cumartesi mesaisi hakkındaki görüşleri özellikle memurlar tarafından tepkiyle karşılandı

Taner Yıldız’ın önerisi ise bu konudan biraz bağımsız ve olaya enerji verimliliği açısından yaklaşıyor. Her ne kadar, sayın Bakan “Türkiye’de daha çok  çalışmaya ihtiyacımız vardır” diyerek üzerine vazife olmayan bazı beyanatlarda bulunmuş olsa da teklif özellikle sanayi de ve özel sektörde sıkça uygulanan ve ekonomik açıdan oldukça yararlı bir uygulamaya işaret ediyor. Yaz saati-kış saati uygulamasının genişletilmiş bir halini yansıtan öneri, Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı zamanlarda mesai yapılmasını ve mesainin güneş doğduktan bir saat sonra başlamasını içeriyor.

Cumartesi Mesaisi

Cumartesi günlerinin de iş günü olması önerisi ise Bakanın açıklamasında en çok tepki çeken kısmı oluşturuyor. Daha çok çalışmaya ihtiyacımız olduğu için önerilen cumartesileri çalışma önerisi 70li yıllarda uygulanmış daha sonra ise yürürlükten kaldırılmıştı. Bu dönemde okullar bile cumartesi günleri açık kalmıştı. Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra başarıyla uyguladığı ve hızlı kalkınmalarında oldukça faydası görülen bu fazla mesai yapma durumuülkemiz için ne kadar uygundur bu biraz tartışmalı.


Günümüzde dünyadaki trend “home office” olmuşken ve insanlar artık işlerini evlerinden halletmeye başlamışlarken, insanları bir gün daha fazla işe götürmek yerine mesai saatlerinde yapılabilecek işleri evlerden yapılmasına olanak sağlayacak hale getirmek daha akılcı görünüyor. Her iş olmasa da özellikle kamudaki pek çok insanın işi, iş yerine gitmeyi gerektirmiyor. Ayrıca bu sayede akaryakıttan da ciddi bir tasarruf sağlanmış olur ki bu da enerji verimliliği için hatırı sayılır bir katkı sunabilir. bu da bizim “enerji verimliliği” önerimiz olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*