HES Nedir – HES Projeleri Doğaya Zararlı Mı

HES, bilindiği gibi hidroelektrik santrallerin kısaltmasıdır. Peki yıllardan beri ülkemizde olarak yapılan HES’ler neden bir anda sorun olmaya başladı ve HES’lerin bu kadar yaygın olarak derelerde bile yapılmasının sebebi ne? Bu yazımızda HES nedir sorusuna cevap vermenin yanında, ülkemizdeki HES projelerine ve bunların belli özelliklerine yer vermeye çalıştık.

HES Nedir

Önce HES ne demek sorusuyla başlayalım. Suyun potansiyel enerjisinin kinetik enerjiye dönüştürülmesi yoluyla enerji elde edilen HES’ler temelde enerji üretiminde kullanılmasının yanında tarımsal sulama ve içme suyu amacıyla da kullanılabilmektedir. Diğer enerji üretme yolları ise termik santraller, nükleer santraller ile rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve jeotermal enerji sistemleridir. Ülkemizin büyümesinin son yıllarda hızlı bir şekilde artış göstermesi ciddi bir enerji açığını gündeme getirmiş, fosil yakıtlar bakımından oldukça fakir olan ülkemiz de bu soruna hidroelektrik enerji santraller kurarak karşılık vermeye çalışmıştır. Nükleer enerji santraller kurma projeleri de bahsini ettiğimiz enerji açığının kapatılması amacıyla gündeme gelmiştir. Fakat şunu ifade etmekte yarar vardır ki, ülkemizde pek çok dere ve akarsu bulunmasına rağmen birkaçı dışında bu akarsuların debileri ve su hacimleri çok yüksek değildir. Bu da HES’lerden yeterli verim alınmasının önündeki bir engel olarak karşımıza çıkmakatdır.

HES Projeleri Neden Arttı

Bu projelerin bu kadar artış göstermesinin nedeni eskiden devlet tekelinde olan HES yatırımlarının özel şirketlere açılması ve belli alım garantisi ile devletin bu santrallerden elektrik satın almasıdır. Özel sektör de gerekli incelemeleri yapmakta ve belli izinleri aldıkta sonra kar getirecek dere ve nehirlerin üztüne bu santralleri kurmaktadır. Dere ve nehirlerinin debilerinin yüksek olması nedeniyle özellikle Doğu Karadeniz bölgesi bu santrallerin yaygın olarak kurulduğu yerlerin başında gelmektedir.


HES Projeleri Doğaya Zararlı Mı

Enerjiye dair olan hemen hemen her yöntemin belli zararları vardır. Rüzgar ve güneş enerjisi yöntemleri bu alanda istisna teşkil etseler de, bu yöntemlerin verimliliğindeki düşüklük ve maliyetli olmaları tercih edilmemelerine neden olmaktadır. Bunun yanında, nükleer santrallerin atıklarının yok edilememesi ve binlerce yıl muhafaza edilme yükümlülüğü, fosil yakıt kullanılan yöntemlerin ise doğayı kirletmesi ve fazla miktarda zararlı gaz salımı yapması bu teknolojilerin pek doğa dostu olmadıkları gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada, eğer bilgisayar kullanmak istiyor, akşamları mum ışığında evde oturmak istemiyorsak belli risk ve zararları göze almamız gerekmekte, ekosistemi bozucu etkileri bulunsa da HES’lere tepki gösterirken enerji yokluğunun bize ve çevremize maliyetini dikkate almalıyız.

HES nedir

HES projeleri elektrik üretimi amacıyla ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır

6 yorum

 1. şurada nasıl bir saçmalık yapıldığının farkında mısınız?
  “Bu noktada, eğer bilgisayar kullanmak istiyor, akşamları mum ışığında evde oturmak istemiyorsak belli risk ve zararları göze almamız gerekmekte, ekosistemi bozucu etkileri bulunsa da HES’lere tepki gösterirken enerji yokluğunun bize ve çevremize maliyetini dikkate almalıyız.”

  doğa, oksijen, eko sistem, yeşillik ,su diyoruz, su kaynakları zarar görüyor diyoruz, siz bilgisayar kullanmak diyorsunuz, yavaş yavaş öldükten sonra dünyanın sonunu hazırladıktan sonra senin bilgisayar kullanman çok mu önemli? o bilgisayarı faydalı işler için kullanın ve HES’lerin gerçek yüzünü gösterin.
  şu video izleyin ve haberinize ekleyin lütfen;
  http://www.youtube.com/watch?v=fmi33j5MXZM

  • Hes haa ben zararlarını yaşayan biriyim 10000 adet elma fidanı diktim beşinci yaşında ırmak kenarında mükmmel bir tarım arazim vardı barajın su tutmasıyla ırmağın debisi düştü yer altı kaynak sularımız ın analiLerinde sodyum bi karbonat oranı yıllar itibariyle yükseldi ve sulama suyu olarak kullanılamaz raporu verildi suyun doğal akışı bozulduğu sürece doğaya müdahele ettiğimiz sürece denge bozulmakta kesinlikle hesler durdurulmalı herkes bilip bilmeden konuşup durmasın araştırsın yaşasın ondan sonra fikir belitsin

 2. Said kardeş tamam bizde HES lerin doğaya karşı bazı zararları olduğunu biliyoruz enerji açığını kapatmak için santraller kurulmak zorunda sırayla bakalım HES yerine termik santraller kursak kömür-doğalgaz-petrol gerekli doğalgaz ve petrol ülkemizde çıkmıyor dışardan ancak ısınmaya yeterli alabiliriz kömür madenleride doğaya büyük zarar veriyor maden açmak için durmadan kazılar aramalar yapıldığı için ayrıca kömür yatakları açısındanda zengin değiliz Nükleer santrallerin zararları zaten malum rüzgar ve güneş enerjisinin doğaya zararı yok ancak hem aşırı maliyetli hemde elde edilen eneji çok düşük bu yüzden dünya elektrik üretimindede yeri çok çok az zaten rüzgar gülleride ses kirliliğinden dolayı birçok yere yapılamıyor yani bu ihtiyacı karşılamak için mutlaka bişey yapılmalı kardeşim HES lerin zararları var elbet yapıldığı yerde ağaçların kesilmesine ve akarsu yataklarına etkileri var ama eminim 2 gün evine elektrik gelmese kıyameti koparırsın o yüzden sizlerin yapması gereken devletin bir şekilde bu zararları kapatması veya aza indirgemesi için baskı yapmak ancak “bunları yapma” demekte mümkün değil yani başka yol yok bende bir karadenizli olarak bu durumdan hoşlanmıyorum ama şuanda yapılabilecek tek şey bu.

 3. Tamam HES ler gerçekten çevreye zarar veriyor ancak şu anki koşullar itibariyle çözüm önermeden sorunları belirtmek sadece kaosa yol açar. Ben de isterim alternatif kaynakları kullanmak ama bunlar hem teknolojisi yok hem ilgileneni yok ee nerede o hes karşıtları çözüm versenize

 4. hes leri belki durduramayız ama en azından sayısını azaltmak lagzım ve hes projelerini devlet eliyle yapılmalı hes lerin sayısının yüksek olmasının tek nedeni özel söktöre bırakılması birilerin çepleri dolaçak diye dogadan bu kadar taviz verirmemeli…

 5. süleyman varan

  Bir alman atasözü: Su akar, Türk Bakar diye, ben HES’lere karşı olan cenahın, amaçları farklı bazı odakların güdümünde; hiç birşeyden haberi olmadan onun dümen suyunda giden cahiller olarak görüyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*