Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır – Altın Hesabı Olan Bankalar

Teknolojilede yaşanan değişimler insanların alışkanlıklarını da değiştiriyor. Eskiden “yastık altı” olarak tabir edilmekte olan ve evlerde ve bankalarda saklana altı finansal piyasalardaki değişimlerin de etkisiyle artık bankaların altın hesabı olarak isimlendirdikleri ve altın fiyatlarındaki değişimlerin anlık olarak yansıtıldığı hesaplarda tutuluyor. Biz de “güvenli liman” olarak nitelendirilen altına yatırım yapacaklar için; altın hesabı nedir, nasıl açılır, altın hesabı olan bankalar hangileri ve en avantajlı altın hesabı hangi bankada sorularının cevaplarını vermeye çalıştık.

Altın Hesabı Nedir

Altın hesabı bankaların size altın almak, satmak ve saklamak için sunmuş olduğu bir hizmet. Bu hesapta ister gram olarak isterse nakit bazında altın satın alabiliyor ve piyasadaki fiyat değişimlerine bağlı olarak bu altını saklayabiliyorsunuz. Altın hesabının avantajları ise oldukça fazla;

  • Öncelikle bu hesabı kullanarak kuyumculara komisyon vermekten kurtuluyorsunuz. Alım satım fiyatları arasındaki farkların bazı kuyumcularda %7-8’lere kadar çıktığı düşünüldüğünde ortalama %1 civarı alım-satım farkı yapan bankalar bir hayli avantajlı oluyorlar.
  • Altın hesabından altın alarak düşük ayarlı ve sahte altına karşı da önlem almış oluyorsunuz. Bu şekilde sahtecilik ve dolandırıcılık riskinin sıfırlandığını söyleyebiliriz.
  • Kuyumcuya gitmeden internet hesabı üzerinde rahatça altın al-sat yapabiliyor. Kuyumcu kuyumcu dolaşarak pazarlık yapma zahmetinden de kurtuluyorsunuz.
  • Eğer altınınızı evinizde saklıyorsanız çalınma endişesi ve riskinden, eğer banka kasasında saklıyorsanız kasa maliyetinden kurtuluyorsunuz.
  • Bütün bu avantajların yanında küçük de olsa altın hesabının bir dezavantajından bahsetmekte yarar var. Sadece mesai saatlari içerisinde altın al sat işlemi yapabildiğiniz için acil durumlarda haftasonu ve akşamları işlem yapamıyorsunuz.
altın hesabı nedir, altın hesabı nasıl açılır

Altın hesapları, pek çok insanın altını saklama alışkanlıklarını değiştirmekte

Altın Hesabı Nasıl Açılır

Bankadan bankaya değişmekle beraber altın hesabı açmanın oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. bunun için yapmanız gereken bir banka şubesine gidip yatırım hesabı açtırmak istediğinize dair bir dilekçe vermek, telefonunuza gelen şifre ile o gün içinde yatırım (altın) hesabınız açılıyor ev eğer internet bankacılığını da kullanıyorsanız rahatlıkla al-sat işlemlerini yapabiliyorsunuz. altın hesabını vadesiz açabildiğiniz gibi bazı bankalarda vadeli altın hesabı açmanız bile mümkün.

Altın Hesabı Olan Bankalar

Aralarında Akbank, Albaraka Türk, Bank Asya, Denizbank, Finans Bank, HSBC, Kuveyt Türk, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Garanti, HalkBank, İş Bankası, VakıfBank ve Yapı Kredi’nin de bulunduğu pek çok banka müşterilerine altın hesabı açma imkanı sunmakta. En avantajlı altın hesabı olan banka hangisi sorusuna cevap vermek oldukça zor olsa da altın hesabı konusunda Kuveyt Türk’ün biraz daha uzmanlaştığını ve özellikle “Altına Altın” gibi kampanyalarla diğerlerinin arasından sıyrıldığını söylemek mümkün.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*