Vicdani Ret Nedir, Vicdani Retçi ve Retçilik Askerlik Durumu

Zorunlu askerlik hizmeti sürdüğü müddetçe gündemini yitirmeyecek bir mevzu vicdani ret. Bu makalede vicdani red konusunu irdeleyeceğiz bu vesile ile. Vicdani ret nedir, ne demektir, vicdani retçi nedir, vicdani retçilik nedir, vicdani ret askerlik ilişkisi, vicdani ret cezası, yasası gibi vicdani retçiler ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

vicdani ret

vicdani ret hakkı arayan gençlerin eyleminden bir resim

Vicdani ret nedir

Vicdani ret kişinin askere gitmeyi ret etmesidir. Askerlik hizmetini yapmamak istemesidir. Vicdani ret genellikle dini inanç, politik görüş, ahlaki yapı, askerliği etik bulmama, otorite altına girmeme gibi sebeplerle gerçekleşir.

Avrupa Birliği ülkeleri vicdani redi bir insan hakkı olarak tanımaktadır. Ancak Türkiye’de bir vicdani ret yasası yoktur, vicdani ret bir yasal hak değildir. Vicdani ret ediyorum diyerek askere gitmeyenler, normal askerlik hizmetini yapmayanlar gibi ceza alırlar.

Vicdani ret yapanlar genelde zorunlu askerlik hizmetine alternatif olarak kamu hizmeti yapmak isterler. Yani ben askerlik yapmayayım, yerine devlet bana gönüllü olarak çalışacağım bir görev versin askerlik süreci boyunca isterler. Ancak Türkiye devleti nezdinde bu talebin bir karşılığı henüz yoktur.Vicdani retçilerin alacağı ceza

Vicdani ret yapanlar askerlik hizmetini yerine getirmeme cezası alırlar. Bir de vicdani ret talebini ve yaptığını açıkça duyurursa ya da bunu desteklerse, bireyleri askerlikten soğutmak suçuyla haklarında cezai işlem yapılır.

Yeni anayasa, askerlik ve vicdani ret hakkı

Türkiye 2011 yılı itibariyle yeni anayasa yapımı sürecine girmiştir. 2012 sonu 2013 başı gibi bu sürecin tamamlanacağı düşünülmektedir. Yeni anayasa yapım sürecinde vicdani red etmek bir hak olarak tanınmasa bile, cezai yaptırımları hafifletilebilir. Belki özel koşullar altında hak olarak bile tanınabilir. Sonuçta tüm erkekleri silah tutmak ve savaş sanatını öğrenmek zorunda bırakmanın insan haklarıyla ne kadar örtüştüğü tartışılabilir.

Vicdani reddi bir insan hakkı olarak tanımanın da riskleri var aslında. Eğer askerlik zorunlu ise ve vicdani ret bir hak olarak tanınırsa, suistimal edilebilecek bir konudur. Askere gitmek istemeyen, askerlik yapmak istemeyen herkes vicdani retçi olarak lanse etmeye başlar kendisini.

Vicdani ret hakkı ile birlikte sorgulanması gereken konu zorunlu askerlik hizmeti olmaldır. Türkiye, profesyonel askerlik hizmetine bir an evvel geçmelidir. 18 – 20 yaşındaki zorunlu asker erlerle terörle mücadele etkin olarak yürütülemez. Sözleşmeli er modelini de profesyonel askerliğe geçişte ilk adım olarak düşünmek istiyoruz açıkçası.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*