Bir Problemi Unutmak ve Sorunu Kafadan Atmak Stres Yapmamak İçin

Bir problem var hayatınızda, bir sorun. Stres oluşturan bir sorun. Kafanızdan çıkaramıyorsunuz ve her an sizi üzüyor, geriyor. Sorunu, sıkıntıyı beyninizden söküp atmanız gerekiyor, ama çıkaramıyorsunuz kafanızdan. Bu durumda insanın kendisini daha fazla yormak, stres yapmak ve üzmesi yerine bir metot geliştirmesi ve sıkıntısından kurtulması gerekiyor. İşte bu gibi durumlarda uygulandığında fayda veren basit bir yöntem.

  1. Problem ve sorunla ilgili tüm tarafları bilgilendir. Bazen sorun, bunu şu kişi duyarsa ne düşünür, benim onun gözündeki halim ne olur, o duymadan ben sorunu halledeyim düşüncesiyle ortaya çıkar. Ama bu sıkıntıyı daha da artırır, sorunu daha da büyütür. Sorunla ilgili herkese bahsetmek ve çözmek için elinizden geldiğini yaptığınızı ifade etmek bir anlık gerilim, hayal kırıklığı gibi duygular oluştursa da, uzun vadede insanı rahatlatır.
  2. Problem ve sorunu yazın. Yazmak, unutmak için uygulanabilecek en etkili yoldur. Yazdıktan sonra kendinize, nasıl olsa yazdım ve her an ulaşabileceğim mesafede diyerek telkin verin ve kafanızdan sorunu çıkaramya çalışın.
  3. Bekleyin. Beklemek çözülmesi gereken bir sorun varken yapılması en zor şeydir. Ama bir süre beklemek, bu süre bazen 1 dakika, bazen bir kaç gün olabilir, daha mantıklı karar almak için yapılması gereken en iyi harekettir.
  4. İyi ya da kötü sorunu çözecek bir karar verin. Çoğu zaman insanı üzen ve geren, kararsızlıktır. Bir karar verin, kararınızı uygulayın. Yanlış ya da doğru, uyguladıktan sonra acaba şöyle mi yapsaydım demeden önünüze bakın. Sorunu artık çözdünüz. Yanlış da çözmüş olabilirsiniz. Ama geriye dönüp keşke şöyle yapsaydım, keşke o şekilde yapmasaydın demenin bir faydası yok artık kendinizi üztmekten başka.

En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*