İntibak Yasası Nedir, Ne Zaman Çıkacak, Kimleri Kapsıyor

Son günlerde özellikle emeklilerin en çok merak ettiği konulardan birisi hiç şüphesiz intibak yasası olarak bilinen ve aynı süre çalışmış ve aynı miktarda prim yatırmış olmalarına rağmen daha önce emekli olduklarından dolayı daha düşük maaş almak zorunda bırakılan emeklilerin durumunu düzeltecek olan çalışma. Bu yazımızda yaklaşık olarak 9 milyon emekliyi ilgilendiren ve maaşlarda ciddi artışlar öngören intibak yasasını ele alacak, intibak yasası nedir, son durum nedir, intibak yasası ne zaman çıkacak ve ne zaman yürürlüğe girecek sorularına cevap vermeye çalışacağız.

İntibak Yasası Nedir

Hükumet programında yer almakta olan ve emekliler arasında yıllar zarfında oluşan maaş farkını diğer bir ifadeyle uçurumunu gidermeyi amaçlayan yasa konusunda çalışmalar devam etmekte. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yoğun biçimde çalışan Maliye ve Çalışma Bakanlığı bürokratları haksızlıkları giderebilecek ve kamuya da mali anlamda çok fazla bir yük getirmeyecek senaryo üzerinde çalışıyorlar. Hazırlanan senaryolara göre son haline sokulacak olan çalışma, Başbakanın uygun görmesi ve onay vermesi halinde ivedilikle meclise sunulacak.

intibak yasası nedir, intibak yasası ne zaman çıkacak

Bakan Faruk Çelik intibak yasası konusundaki çalışmaların devam ettiğini açıkladı

Böyle bir adaletsizliğin yaşanmasının sebebi ise emeklilere sadece TÜFE oranında zam yapılması, bu maaşların beklenildiği gibi ülkenin gelişme ve büyümesi oranında artmamasıdır. Bu da emekli olunnan yıll ne a-kadar geri ise maaşların oo derece düşük olmasına neden olmaktadır. Yani, eşitler arasındaki farklılığının temel sebebi ilk defa aylık bağlanırken emekli olduğu yıla kadarki “gelişme hızı” (GH) uygulanması ama emekli aylığı bağlandıktan sonra gelişme hızının emekli aylığına yansıtılmamasıdır.

İntibak Yasası Kimleri İlgilendiriyor

Can sıkıntısına çare bulundu
İntibak yasasında kimler var sorusunun cevabına gelecek olursak, bu yasanın kapsamında yıllardan beri mağdur durumda olan ve maaş adaletsizliğine uğrayan emekliler var. 1980 yılı sonrası emeklilik işlemlerinin dikkate alındığı ve o zamanki maaşların referans alındığı çalışmada son 30 yıldaki emekli maaşları ve bu maaşlar arasında yıllar içinde oluşan farklar inceleniyor. Çalışmadan kaç kişinin yararlanacağı tam olarak net olmasa da bu sayının 9 milyona kadar varabileceği söyleniyor, bu da emeklilerin büyük bir kısmının bu yasa kapsamında olabileceği anlamına geliyor.

İntibak Yasası Son Durum

İntibak sürecinin üç ile beş yıl arasında değişmesi öngörülüyor. Yani belli periyotlarla zam yapılarak 3 yıl içinde düşük maaşlı Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin aylıklarının Emekli Sandığı’na tabii olan memurların aylıklarına yaklaştırılması anlamına geliyor. Yani memurlar bu yasa kapsamında yok diyebiliriz. Halen en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşının 450 TL. civarında olduğu düşünüldüğünde bu zammın bazı maaşlarda yüzde yüze yakın bir artışa yol açabileceği söyleniyor. biraz önce de ifade ettiğimiz gibi buradaki temel amaç, konjonktürel bazı adaletsizlikleri gidererek SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarını en düşük memur emeklisi aylığına yaklaştırmak veya eşitlemek.

İntibak Yasası Ne Zaman Çıkacak

Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları 2011 yılı sonuna kadar bu yasanın çıkarılacağı yönündedir. Yasanın yürürlülük tarihi ve intibakın kaç yılda ve ne aşamalarla sağlanacağı ise hükumetin iradesinde gözükmektedir.

48 yorum

 1. ben ölmeden bir an önce çıksada birazcık bari gün görsek umudum kalmadı her taraf borç günlerimiz zehir oluyor

 2. merhaba , çok merak ediyorum bana mantıklı bir açıklama yapacak olan yokmu ? inbibak yasası memuru kapsamayacakmış mış mış .. neden emekli sandığı memurun ne zaman ne kadar hakkını verdi de memur emeklisisni kapsamıyor. çalıştığım kururmda 22 yıl hizmet verdim .bunun 19 yıl 5 ayı devlet memurluğu diğer kalanıda işçi konumunda idim. devlet emekli maaşını hesaplarkem maalesefki işçilikte geçen süreyi maaşımıza yansıtmadı sanki işçi iken elimde kazma kürek vardı ve ilkokul mezunuydum. halbuki aynı kururmda aynı masada aynı hizmeti veriyordum . emekli olurken aktif çalışma bordrom 1 in 1 i 2200 gösterge şef ünvanıyla maaş alıyordum . emekli olunca bu ne biçim adalettirki işçilikte geçen sürem göz ardı edilip 19 yıl üzerinden emekli edildim ve 1600 gösterge üzerinden maaş alıyorum. 2 üniversite bitirmiş ve devlete 21 yıl hizmet etmiş bir vatandaş olarak benim ve benim gibilerin işçilikte geçen sürelerinin ahklarını kim verecek neden emekli maaşımıza yansıtılmıyor. üstüne üstelikte intibak yasasından faydalanamıyacağımız söylemiyhpr. peesss. bu memlekette okuyup aç kalacağına hamallık et daha tok kalırsın helede birazda yanına yaptığın kar kalan bir ülkede yaşıoyorsan…

 3. merhaba ben işçi emeklisi olarak 1994 yılında emekli oldum şuanki maaşım 950 lira civarındadır ben intibak yasasından faydalanabilirmiyim faydalanırsam elime geçecek maaş ve toplu para ne kadar olur saygılar

  • Yasanın kapsamına bağlı ama yapılan açıklamalara bakılırsa faydalanabilirsiniz. Muhtemel maaşınızı bir sosyal güvenlik uzmanına hesaplattırabilirsiniz.

 4. kardeşim bu yasa ne zaman çıkacak bende sizin gibi mağdur bir emekliyim inanırmısınız bilmem ama ben yaklaşık 10 yıllık emekliyim çalışma bakanlığı bu konuda ben benim gibi emeklileri hiç ama hiç düşünmüyor 30yıllık emeğimin karşılığı olarak yarısı kredili bir ev aldım ama maaaşımın büyük bölümü kredeye kesiliyor bir bölümüde sikotaya kesiliyor yeni yasaya göre emekli çalışamaz deniyor emkliye yaşama hakkı yokmu bizde zamanında bu devlete hizmet ettik karşılığı bumu slm ar.

 5. ben 1999 yılı emeklisiyim,çıkarılması gerekli olan bu yasa yıllardan beri ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor sonrasında çeşitli gerekçeler gösterilerek geri plana atılıyor,bu defa da Anayasa hazırlık çalışmalarıa ve oylamaya destek alabilmek için sözde taslak hazırlıyorlar,yani emeklileri umut sofrasına yine davet ediyorlar bizleri yine tuşa getirecekler,tuşa gelmemek ve bu yasanın çıkması için bütün emeklilerin TBMM etrafında kümülatif olarak toplanması gerek,başka alternatif kalmadı,şimdiye kadar mevcut yönetim bizleri baskı altında tuttu,artık baskı sırası emeklilerde,kuşat ve puan al.

 6. alimanav 01 11 2011

  bende 2001 de emekli oldum aldığım maaş 850 bu yasa enyakın zamanda cıkarılsın

 7. nilüfer kahraman

  2011 yılının emeklisiyim maaşım 735.81tl alıyorum.ben bu intibak yasasından yararlanabilirmiyim?rica ediyorum bizde yararlanmak istiyoruz maaşım yetmiyor:(

 8. ben ve ablam yetim aylığı almaktayız ablam avustralyada 93 yılından beri aktif sigortalı ve saati 20 dolardan serbest calışmakta yani aylığı 2500 doları bulan bir kişi nasıl yetim aylığı alıyor tüm işlemlerini oradan nasıl yaptırdı anlamadım .ben burada 426 tl le gecinmeye calışırken o hem aylığa ortak oldu hemde orada rahat bir şekilde yaşıyor bir çok yere şikayet etmeme rağmen kimse bir şey yapmadı bu nasıl bir adalet ablamın bu paraya bana cep harclığı oluyor demeside cabası şimdi intibak yasasından oda yararlanacak yani harclığı daha fazla olacak kendisi aylığı 1300 dolar olan kiralık evde oturuyor bense abimle oturuyorum işte adaletsizlik .. ben bakan beye yazdım sgk yazdım kimse ilgilenmedi. ablam parasını biriktirip oradan dolar olarak cekiyor lütfen duyarlı olalım benim gibi bir çok madur var sizden ricam yardım edin ben çok sıkıntıdayım yinede allaha şükür ediyorum yardımlarınızı bekliyorum saygılar

 9. 1998 yılında emekli olduğumdan beri iki yakamız bir araya gelmedi,üstelik Marmara depreminde de büyük mağduriyet içine düştüm,maaşlarımız 2002 yılından itibaren budana buda kuşa döndü,artık yaşam çekilmez oldu,patlama noktasına geldik,bir de patlarsak o zaman da patlatırız da,yıllardır İntibak üzerinde çalışa çalışa ihtisas yaptılar yetkililer artık çıksın,onlar çıkarsın çıkarmasalar biz indirmesini de biliriz.

 10. Ben 1986 yılı emeklisiyim.Aylık maaşım 800 TL.Yasadan yararlanabiliyor muyum.Artış oranım ne olur.

 11. Başbakan talimat verdi bakan yan çizdi. Bunlar intibak mintibak yapamaz diyen, olumsuz yaklaşan emekliler haklı çıktı.Emekliler ölmez sağ kalırlarsa seçim sonucu, bakalım emeklilerin oyları hangi Partiye,şunun şurasında ne kaldıki. İntibak o zaman bekleyin.Malını mülkünü satıp devlete 4000 tl ödeyen zavallı süper mağdurları, Sizler ödediğiniz paranın intibakını mezarda alacaksınız. Söz sözdür.

 12. ümmügülsüm abacı

  merhabalar ben 1970 yılında emekli olan babamdan yetim maaşı alıyorum annemde alıyor bu yasa bizleride kapsayacakmı? nezaman çıkacak ve maaşımız nekadar zamlanacak cevap verirseniz sevinirim annem 500 bense 250 tl alıyorum %75 ve % 25 olarak maaşlarımızı alıyoruz.. sizden en kısa sürede cevap bekliyorum saygılar

 13. merhaba ben 2005 emeklisiyim.aylık maaşım 813 tl.intibak yasasından yaralanabilirmiyim, saygılar.

 14. meraba bende çok merak ediyorum ve 2004 emeklisiyim yani eşim öldüğü için ve 820 tl maaş alıyorum aydatla birlikte 410 lira kira ödüyor artı iki tane yetişkin çocuk yetiştiriyorum ama oğlumu okutamadım parasızlıktan ben bu yasadan yararlanabilcekmiyim.. yararlanmasam bile emeklilere yada dul yetim maaşlarına en azından yılda bir bayramlarda ikramiye gibi bir şey verilsin diye düşünüyorum..

 15. merhabalar ben 2005 ylında emekliye ayrıldım 870 tl maaş alıyorum ssk emeklisiyim bu yasadan faydaana bilecekmiyimm cevabınızı bekliyorum ilgniz için teşekkrler saygılar…

 16. iş kazasında ssk dan malül en emekli oldum bu intibak malül maışlarını kapsıyacakmı

 17. Sayın hükümet yöneticileri kanunları çıkaralımmı çıkarmayalımmı diye düşünürken sayın Yaşar Okuyan zamanında kendi ifadesine göre 400.000-yazı ile dörtyüzbin- kişinin yasal olmayan yollardan emekli olduğunu televizyon ekranlarından BAĞIRA BAĞIRA ifade etmişti bir rivayete göre ise sayın Agar.ın memleketindede bir çok aynı köylünün karayollarından yasal olmayan yollardan emekli edildiği ve sayın Başbakanımızın da van deprem zedelerine belirli bir maaş verileceğini söylediği şu günlerde tekrar ediyorum kanunlar çıkacakmış 2013 veya daha ilerye sarkacakmış demelerini biz emeklilerin DİKKATİNE SUNARım Y.K.25.11.2011.

 18. abdurrehim şimşek

  2001 de emekli oldum intibak yasasından yararlana biliyormuyum
  bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz

 19. berhaba ben 2011 yılında yurddışı borclanması ile emekli oldum ssk maaş olarak 500 tl veriyor acaba bu intibak yasası benim gibi bir çok kişi var. benim gibi olanların maaşlarıda artacakmı bilen varsa lütfen yazsın teşekkürler.

 20. sayın başbakanım ve sayın sosyal güvenlik bakanım
  ben 1984 yılında işçi emekliye ayrıldım. o günedn bügüne maaşımızda fazla artiş olmadı, intibah yasamızı bi an evvel çıkartmanızı istirham ediyorum çünkü yarın sabah bazı işçi emeklileri için güneş doğmayabilir hiç olmassa bizleri ömrümüzün sondemlerinde muhanete muhtaç etmeyin.
  saygılarımla
  EMEKLİ UĞUR; KAYSERİ

 21. yiğit yapıcı

  Babam 4 ay önce vefat etti.Vefat etmeden önce 20 yıl emekli sandığına bağlı çalışmış ama sonra onu sgk ya çevirmişler.Emekli olduktan sonra o 20 yılın parasını alamamış emekli sandığından.Babamın durumunda olan bir sürü insan birleşip dava açmış ve anayasa mahkemesi haklı bulmuş bu insanları.Ancak yasal bir düzenlenme olmadığı için ödeme yapılmamış.Şimdi bu “intibak” yasası bu konuyu da kapsıyor mu acaba ? Bilgi verirseniz sevinirim.İyi günler …

 22. (ben ve ablam yetim aylığı almaktayız ablam avustralyada 93 yılından beri aktif sigortalı ve saati 20 dolardan serbest calışmakta yani aylığı 2500 doları bulan bir kişi nasıl yetim aylığı alıyor tüm işlemlerini oradan nasıl yaptırdı anlamadım .ben burada 426 tl le gecinmeye calışırken o hem aylığa ortak oldu hemde orada rahat bir şekilde yaşıyor bir çok yere şikayet etmeme rağmen kimse bir şey yapmadı bu nasıl bir adalet ablamın bu paraya bana cep harclığı oluyor demeside cabası şimdi intibak yasasından oda yararlanacak yani harclığı daha fazla olacak kendisi aylığı 1300 dolar olan kiralık evde oturuyor bense abimle oturuyorum işte adaletsizlik .. ben bakan beye yazdım sgk yazdım kimse ilgilenmedi. ablam parasını biriktirip oradan dolar olarak cekiyor lütfen duyarlı olalım benim gibi bir çok madur var sizden ricam yardım edin ben çok sıkıntıdayım yinede allaha şükür ediyorum yardımlarınızı bekliyorum saygılar)

  İNSAN KARDEŞİNİ KISKANIRMI.?.O İNSAN ORALARDA ÇALIŞIRKEN SİZ NE YAPIYORDUNUZ ÇOK MERAK ETTİM BÖYLE RAHAT KONUŞMUŞSUNUZ..ŞİMDİ BENİ İLGİLENDİRMEMESİ LAZIM MALESEF KONUŞMADAN GEÇEMEDİM..Allaha dua edin kalbinizdeki hastalıklar iyileşsin..

 23. celal ıyıdogan

  mrb ben celal 1987 den 1991 e kadar yurt dısında calısmıslıgım war 91 yılında turkıyeye gerı dondugumde bu 3 senelık borclanmamı yaptım ve odedım o zmn kı memur bana sıgorta gırısın bu tarıh demıstı ama su ankı emeklılık ıcın yaptıgım calısmalarda bana o gunu sıgorta gırısı olarak gormuyolar 10 sene bır boslugum war 2002 yılında özel sırkete gırdım o gunden bu gune calısmaktayım we sıgorta gırısını 2002 den goruluyo acaba ıntıbak yasası banada gecerlı mı yardım edebılırmısınız…

 24. ben zeki turan 1965 doğumliyı 1984 sska girışm var 7800 pırim günüm var hala emekli olamadım acaba bu intibak yasasında erken emeklilıkte varmı bir büyle bir laf dolaşiyordu teşkürler arkadaşlar

 25. ben 2005 bağ-kur emeklisiyim
  acaba intibak yasasından yararlanabilir miyim?

 26. ben 2010 emeklisiyim 847 lira maaş alıyorum bu intibak yasasından yararlanabilirmiyim?

 27. intibak yasasında en düşük maaş ne kadar olabilir ve ne zaman gerçekleşir?

 28. babam 2005 bağ-kur emeklisi 14.basamaktan emekli fakat basamak satın almayanlarla aynı maaşı alıyor.bu fark intibak yasasıyla çözümlenir mi

 29. slm ben 2000 mayıs ayında emekli oldum şuanda maaşım 830 tl bende bu yasadan yarlanabiirmiyim ilginize tsk ederim saygılarımla….

 30. bu yasa güzel bir yasa ancak 9279 günle bağkur emelisiyim 3600 günle emekli olanlar benle aynı maaş alıyo dilerim bu haksızlığa son verilir bence emekinin pirim gününe göre deyerlendirme yapılmalıdır adaletli yasa böyle olur bence saygılarımla

 31. 28.11.1965 doğumluyum.1983 yılında ssk girişim var. sonradan 15 yıl bir fiil bağkur kayıdım. daha sonra yani 1 yıldan beri ssk prim ödenekteyim
  intibak yasası bizler için düzenleme getirecekmi.

 32. Ben 1962 doğumluyum.1993 yılında ssk lı oldum. 6100 günüm var 1992 de Bulgaristan dan Turist vizesiyle TÜRKİYE YE göç ettim. Bulgaristanda 10 yıl çalışmışlığım var. Bu İntibak Yasası bizim gibi gelenleri kapsıyor mu?
  Çünkü 1989 yılında Bulgaristandan Türkiye ye göç edenler Bulgaristanda çalıştıklarını Türkiyede borçlanıp emekli olabiliyorlar.

 33. hasan yenigök göz

  selam ben 1990 yılında ssklı oldum bu dünyada emekli olmam mümkün deyil cünkü öbür dünyaya yaş ortalaması 50 60 hala devam edecekmi mezerda emeklilik türk milleti adına bu duruma 1 çözüm bulacak vijdanının sesini dinleyerek karar verecek bir yetkilimiz yokmu bu yaş yasa kabusunu koyan allaha havale eder saygıarımı sunarım ben 45 yaşımdan sonra kim çalıtırır 2 yıl 5 yıl hakken 25 yıl neden olmasın diyecek bir büyüyümüz yokmu olmayacakmı saygılarımla allaha amanet eder saglıklı mutlu hayrlı düşünceler dilerim

 34. İsmail sağlam

  ben bağkur emeklisiyim intibaktan yararlanıyormuyum 2007 de emekli oldum…

 35. 1999′ da ssk dan emekli oldum pirim gün sayım 6700 bu anlamada intibah yasasında yararlanabilirmiyim

 36. Metin Öztürk

  Ben 1962 doğumluyum.1993 yılında ssk lı oldum. 6100 günüm var 1992 de Bulgaristan dan Turist vizesiyle TÜRKİYE YE göç ettim. Bulgaristanda 10 yıl çalışmışlığım var. Bu İntibak Yasası bizim gibi gelenleri kapsıyor mu?
  Çünkü 1989 yılında Bulgaristandan Türkiye ye göç edenler Bulgaristanda çalıştıklarını Türkiyede borçlanıp emekli olabiliyorlar. Ben ve benim gibi on binlerce insan mağdur durumda. Bizimde Bulgaristan da çalıştıklarımızı Türkiye de borçlanıp erken emekli olmamızı ne zaman sağlaycaksınız? Sabırsızlıkla sizden ve sizin gibi büyüklerimizden iyi haberler bekliyoruz
  Saygılarımla…

 37. merak ettiğim intibak yasasıgeldiğinde hem babadan hemde eşten dul bayan maaş almaya çifte maaşa devammı edecek :)))

 38. sema şahinkaya

  karı koca iş bankasından emekli. kadının babası em. sandığı emeklisi. bu bayanın kaocası ölürse karısı hem almakta olduğu kendi maaşını almaya devam edecekş hem kocasının maaşından faydalanacak, bu durumda ölmüş babasının maaşından da faydalanabilir mi ( BİLİYORSUNUZ İŞ BANAKASI EMEKLİLERİNİN AYRICA BİR DE KENDİ SANDIKLARI VAR ORADAN DA MAAŞ ALIYORLAR..)

  • ben tahmini 10 senelik emekliyim bağkur bana borcum yokken ozaman için bana 6 milyar borç çıkardı ve tahmini 6 sene emekli olamadım kabul etmediler borcum olmadığını ıspat ettim hatta ogünün parasıyla 270 milyon alacaklı cıktım ogünden sonrs emekli oldum geriye dönük 6 veya 7 senem boşa gitti bu iltifak yasasına bu haksızlıkta giriyormu

 39. Emine Dönüş Özatar

  selam ben eşimin maaşını alıyorum 925 lira, eşim türk ticaret bankasından emekli oldu. Eşim1997 de emekli oldu türk ticaret bankasında çalışma süresi 25 sene emeklilik dercesi 1 kademe10, göstergesi 15175 malum türk ticaret bankası kapandı, emeklileri 0108 203 de sgk devir edildi.
  Bu İntibak Yasası bizim SGK ya devredilenleri de kapsıyor mu?
  Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim, bizde bu ülkenin evlatlarıyız umarım bizide bu intibak yasasından yararlanırız
  saygılarımla allaha amanet eder saglıklı mutlu hayrlı düşünceler dilerim

 40. 2010 yılında memur emeklisiyim 1090 maaş alıyorum intibak yasasında faydalanabilirmiyim.

 41. ben babamdan yetim maasi 300 lira aliyorum benim gibi cok insan var benim baska gelirim de yok sizlere soruyorum bizlern hali ne olacak saygilarimla.

 42. ben babamdan 2001 yılından 2005 yılına kadar dul ve yetım aylıgı alıyordum 2005 yılında evlendım gım ıcın maasım kesıldı benım sorum su 2001 yılıyla 2005 yılı arasındakı massımda bende suanda ıntıbak yasasından yararlanabılıyormuyum

 43. anlayamadığım bir şey var arkadaşlar bütün sosyel güvenlik kurumları birleşti yani bir çatı altında toplandı ve sosyel güvenlik kurumu oldu ama yine bassederken ayrım söz konusu oluyor yok bağkurlu sosyel sigortalar ve emekli sandığı diye bu ne zaman sg kurum ayrımı olmaksızın sosyel güvenlik kurumu olacak ayrım olmadan izmet aşamasına geçecek yoksa hep ssk bağkur ve emekli sandığı diye ayrım mı yapılacak bunun en kısa zamanda tek kurum olmasını bu ülkede yaşayan ve çalışan olarak görev başında olan bakanlarımdan istiyorum ve pirim ödemesi eşit şekilde her çalısan için eşit olmasını istiyorum herkezin eşit şartlada maaş almasını diliyorum siz sosyel çalışma bakanımdan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*