Zaytung Nedir

“Dürüst tarafsız ahlaksız haber” sloganıyla yola çıkmış bir haber sitesinden bahsedeceğiz bugün. Sadece 2 yıllık bir mazisi olmasına rağmen adeta bir fenomen haline gelen ve özellikle gençlerin ilgili haberleri sosyal medyada paylaşmasıyla okuyucu kitlesi hızla artan bu haber sitesini merak edenler çok. Tabii ki Zaytung Haber’den bahsediyoruz. Peki Zaytung nedir, ne demek, ne amaçla kuruldu, mutfağında kimler var? Bu soruların cevapları yazımızda… 

Her ne kadar çok başarılı bir proje olarak ortaya çıkmış olsa da Zaytung’un özgün bir fikir olduğunu söylemek zor. Kurucusu Hakan Bil’in de ifade ettiği üzere ABD merkezli, “The Onion News” adlı mizansen haberler yapan bir sitenin Türkçe versiyonu diyebiliriz Zaytung Haber için. “The Onion News”ten etkilenen bir kaç arkadaşın benzeri bir Türkçe mecra kurma fikri neticesinde site meydana gelmiş. Sitenin adının kökeni ise, Almancada gazete anlamına gelen “Zeitung” kelimesi.

zayutng haber, zaytung dergi

Zaytung Dergi, sitenin en popüler kısımlarından

Sitenin mutfağında 8 kişilik editör bir ekip bulunuyor. Genelde aynı arkadaş grubundan oluşan bu ekip hem haber metinlerini hazırlıyor hem de siteye gelen haber metni önerilerini okuyup değerlendiriyor, uygun bulursa yayınlıyor. Yani kullanıcıların da ciddi katkısı olan Zaytung için bir nevi sosyal medya mecrası da dememiz mümkün. Bu durumu rakamlar da doğruluyor. Şu an itibarıyla günlük ortalama 50.000 ziyaretçisi olan sitenin, yaklaşık 50.000 üyesi, Facebook’ta yaklaşık 100.000 seveni, Twitter’da ise 40.000 takipçisi bulunuyor.

Başta reklam almadan ilerleyen site zaman içinde diğer benzer internet mecraları gibi reklam almaya başladı. Yani Zaytung’un ekonomik bir değerinin de olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sitenin hacminin de zamanla oldukça genişlediğini söyleyebiliriz. Başta sadece haberlere yer veren Zaytung, zaman içinde Son Dakika, Astroloji, Spor, Dergi, ZTN, Fotohaber, Video ve Halkın Sesi bölümlerini de ekleyerek bir hayli geniş bir mizah mecrası oldu. Bunlardan, Zaytung Son Dakika, Dergi ve Astroloji sitenin en çok rağbet görülen bölümlerini oluşturmakta.


Sitenin etki gücü o kadar fazla ki Ermeni Soykırımı tasarısının çıkması için lobi yapan Türk Büyükelçisi haberi Ermeni siteleri tarafından ciddi alınmış ve haber yapılmıştı. Siteden haberdar olmayıp, yayınlanan asparagas haberlere aldanan aralarında ünlü televizyoncu Banu Avar’ın da bulunduğu pek çok isim bulunuyor. Zaytung ününü artırdıkça benzer başka siteler de ortaya çıkacak gibi duruyor. Benzer bir site olarak yayın hayatına başlayan Sahte Gazete de o yolun yolcularından.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*