Türk Kahvesi Nasıl Yapılır, Pişirilir

Türk kahvesi nasıl yapılır, Türk kahvesi nasıl pişirilir mevzusu, neskafe ve filtre kahveler hayatımızda bu kadar yer etmişken işlenmesi gereken konulardan. Gerek Türk kahvesi yapımı zahmetli düşüncesi, gerekse neskafe vb. kahvelere alışkın olmamızdan kaynaklı Türk kahvesi ihmal edilir oldu evlerimizde. Ancak hem Türk kahvesinin sağlığa bir çok faydası mevcut, hem de yapılması oldukça basit. Özellikle geç saatlere kadar uyanık kalmak isteyenler için diğer kahve türleri yerine tercih edilmesinde yarar var.

türk kahvesi nasıl yapılır

Türk kahvesi yapımı

  • Cezveye kaç fincan Türk kahvesi yapmak istiyorsanız o kadar su koyunuz. Bir fincan fazladan koymanızda yarar var.
  • Her bir fincan için 2 çay kaşığı Türk kahvesi ilave ediniz.
  • Şekersiz Türk kahvesi için şeker ilave etmeyin. Az şekerli Türk kahvesi için fincan başına 2 çay bardağı şeker koyun. Orta şekerli için 2 çay bardağı şeker, şekerli Türk kahvesi için ise fincan başına 3 çay kaşığı şeker koyunuz.
  • Cezvemizde kahve, şeker ve su mevcut. Bu haliyle orta derece ocak ateşinde kaynatın. Kaynayana kadar da Türk kahvesini karıştırın.
  • Kaynadıktan sonra Türk kahvemiz hazır demektir. Türk kahvesinin üzerinde bir miktar da köpük birikir. Bu köpüğü fincanlara önce koyun, daha sonra ise Türk kahvesini fincanlara koyarak servis yapın.
  • Geleneksel olarak Türk kahvesinin yanında su da ikram etmekte fayda var.

Sütlü Türk kahvesi nasıl yapılır


Türk kahvesi sütlü de yapılır, tadı süt severler için daha güzeldir. Türk kahvesini sütlü yapmak için su yerine süt koymanız yeterlidir.

Öğrenciler için Türk kahvesi yaparken kısıtlı şartlar altında fincan yoksa çay bardağı, cezve yoksa çaydanlık kullanılabilir.

Yaptığınız Türk kahvesinin şekeri az geldiyse, daha sonradan biraz şeker ilave edip karıştırabilirsiniz.

Bir yorum

  1. bu kadar yani 😉

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*