Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı Nedir – DUS Ne Zaman, Kaç Soru, Kaç Kontenjan (Güncellendi))

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) ya da diğer kısaltılmış adıyla Dişte Uzmanlık sınavı yeni tanıştığımız bir kavram. Yılardır özellikle diş hekimliği fakültelerinde okuyan öğrenciler için konuşula konuşula bir efsane olan DUS, Ağlık Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu yönetmelik ve ÖSYM’ye gönderdiği yazı ile gerçekleşmiş oldu. Bu yazımızda DUS ile ilgili merak edilen bazı  noktalara değinmeye çalışacak DUS Sınavı ne zaman yapılacak, kaç soru sorulacak, DUS kontenjanları ne kadar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

DUS Nedir

Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı olan DUS aynen Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) olduğu gibi Diş Hekimliği Fakültelerinde uzmanlık eğitimi yapacak öğrencileri objektif kriterlere göre seçmek için yapılacak olan bir sınavdır. Önceki durumda diş hekimliğinde bulunan uzmanlık alanlarına (Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi; Ağız, Yüz ve Çene Radyolojisi; Ortodonti; Endodonti; Pedodonti; Periodontoloji ve Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Siş Tedavisi) ALES ve KPDS sınavı ve mülakat ile seçilen adaylar artık merkezi olarak yapılacak olan bu sıralama sınavında belirli bir kontenjana girmek zorunda olacaklar. Bu şekilde doktoraya alımlarda uzun zamandır ifade edilen haksızlıkların da son bulması bekleniyor.

diş hekimliği uzmanlık sınavı, dus

Diş Hekimliği uzmanı olmak için artık DUS'a girmek gerekecek.

DUS Yılda Kaç Kez ve Nerede Yapılacak

DUS sınavının aynen TUS sınavında olduğu gibi yılda iki defa yapılması öngörülüyor.

Güncelleme:

Sınav Ankara, İstanbul ve İzmir’de aynı anda yapılacak.

DUS Kim Tarafından Hazırlanacak

DUS’u Sağlık Bakanlığı adına ÖSYM’nin belirlediği bir akademik kurul hazırlayacak. Sınavın yürütülmesini, okunmasını ve açıklanmasını ÖSYM yapacak.

DUS Kontenjanları Ne Kadar

Kontenjanlar her yıl Sağlık Bakanlığının üniversiteler ile beraber belirleyeceği sayıya göre saptanacak. Yapılan tahminler bu sayının özellikle belli branşlar için fazla olmayacağı yönünde.

DUS Sınav Konuları Nelerdir ve Kaç Soru Sorulacak


Bu konuda halihazırda net bir açıklama yok. ÖSYM tarafından ilk defa icr edilen sınavlarda yapıldığı örnek bir soru setinin kamuoyuna duyurulması bekleniyor ama bu gerçekleşmeyebilir. Sınavda 100 Temel Bilimler 100 de Klinik Bilimler olma üzere toplam 200 soru sorulacak. Klinik bölümler konularının aynı zamanda diş hekimliğinde uzmanlık alanları olan 8 konudan çıkması beklenirken; Temel Bilimler sorularının anatomi, patoloji, farmakoloji, histoloji, mikrobiyoloji gibi temel tıp bilimlerinden çıkması muhtemel gözüküyor.

Güncelleme:

Sınavda ”Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi” ve ”Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi” olmak üzere iki test bulunacak. Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi 40, Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi ise 80 sorudan oluşacak. Yani adaylara tek oturumda toplam 120 soru sorulacak.

DUS için İngilizce (KPDS, ÜDS) Şartı Var Mıdır

KPDS veya ÜDS şartı 50 olarak belirlenmiş durumda.

DUSta Puan Kesintisi Olacak Mı

Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken sınava girildiğinde, bir uzmanlık alanına yerleştirildiği halde eğitime başlamayanların takip eden ilk sınavda, uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa edenlerin istifalarını takip eden ilk sınavda adayların puanları %2 oranında düşürülecektir.

DUS ve Askerlik

Erkek diş doktorları için en çok merak edilen konuların başında hiç şüphesiz askerlik geliyor. DUS yönetmeliğine göre DUS’a başvuracak adayların askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması (tecil, muaf veya icra etmiş olmak) gerekiyor.

Diş Hekimliği Doktorası Yapmış Olanlar Uzman Olacak Mı

Yasanın getirdiği en önemli gelişmelerden biri yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce doktoraya başlamış veya bitirmiş olanlara uzmanlık hakkı ve belgesinin verilmesidir.

DUS Ne Zaman Yapılacak

DUS, 22 nisan 2012 tarihinde tek oturumda gerçekleştirilecek. Sınavın başlangıç saati 13:30, süresi ise 2,5 saat olarak belirlendi.

DUS Soru Dağılımı

Alanlar Testteki Testteki
Soru Sayısı Yüzdesi
Anatomi 6 15
Diş Hekimliği Temel Histoloji ve Embriyoloji 4 10
Bilimler Testi Fizyoloji 6 15
22 Nisan 2012, 13.30 Tıbbi Biyokimya 6 15
2,5 saat (150 dakika) Tıbbi Mikrobiyoloji 6 15
Tıbbi Patoloji 4 10
Tıbbi Farmakoloji 4 10
Tıbbi Biyoloji ve Genetik 4 10
TOPLAM 40 100
Alanlar Testteki Testteki
Soru Sayısı Yüzdesi
Protetik Diş Tedavisi 10 12,5
Diş Hekimliği Klinik Restoratif Diş Tedavisi 10 12,5
Bilimler Testi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 10 12,5
22 Nisan 2012, 13.30 Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi 10 12,5
2,5 saat (150 dakika) Periodontoloji 10 12,5
Ortodonti 10 12,5
Endodonti 10 12,5
Çocuk Diş Hekimliği 10 12,5
TOPLAM 80 100

 

2 yorum

  1. İyi Günler eğitimimi Yurtdışında aldım ve yabancı vatandaşıyım,türkiyeye yerleşmek ve çalışmak istiyorum .. bu mumkün mü ? Dus sınavına kayıt için ne ler gerekiyor

    yardımınız için şimdiden teşekürler

  2. dus sorulari turkcemi yoksa turkce ve inglizcemi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*