Trafikte Devlet Magandası ya da Makam Aracı Saltanatı

Özellikle Ankara’da olanların karşılaştığı bir problem, trafikte devlet magandası, trafikte devlet terörü ya da makam aracı saltanatı. Aracınızla trafikte sakin sakin seyrediyorsunuzdur, birden dikiz aynasında önünde çeşitli ışıklar yanan bir araç belirir. İçerisinde kim bilir kim vardır, bir genel müdür belki de emniyette bir yetkili. Bir vali de olabilir, milletvekili de. Sizden hiçbir üstünlüğü yoktur o aracın içerisindeki şahsın, ve trafikte bir geçiş üstünlüğü de yoktur arabanın.

Ama o şahıs gücünü devletten almıştır, arabasını da, korumasını da. Sizin verdiğiniz vergilerle binmektedir o araca da, benzin parası da cebinden çıkmamaktadır. Ve o araç içerisinde birden üstünlük duygularına yenik düşer, aracıyla hemen arabanızın arkasına yanaşır, ışıklarını yakar. Hatta daha da terbiyesizleşebilir, artistik kornasını öttürür, bunların anons yapanları da vardır, 06.. yol ver. Trafik kurallarına uymadığı gibi, en olmadık zamanda sizden yol istemek en doğal hakkıdır. Tüm şeritler ona aittir çünkü. İstediği şeritten gider, istediği aracı yana çektirir.


Bu gibilerine asla yol vermemek gerekir. Hatta arkanıza gelip yanaşıp yol istediklerinde, biraz daha yavaşlayıp kendisinin de normal bir trafikte seyreden insan olduğunu hatırlamayı görev bilmek yapılacak en mantıklı harekettir. Normal vatandaş olarak hadlerini bildirmek herkese düşen vazife olmalıdır.

Vatandaş olarak devletten çekiniriz, korkarız da. İşte bu psikolojimizden faydalanmaya çalışan bu magandalar, bizi trafikte de esir etmeye çalışırlar. İleri demokrasiden söz ettiğimiz bu günlerde, devletin bu trafikteki magandalarına çekidüzen vermesi gerekir.

Öncelikle o araçlarının önündeki arkasında ışıkları sökülüp, havalı kornaları kaldırılmalıdır. Bulundukları kurumlarda yönetici olmalarına dayanarak kendilerinde hissettikleri güç ve belki de altlarındakilere çektirdiklerini sokakta vatandaşlara da çektirmelerine izin verilmemelidir. Trafikte devlet eliyle gerçekleşen bu terör, bu magandalık son bulmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*