İşsizlik Maaşı Başvurusu, Şartları, Süresi ve Hesaplama

İşsizliğin son yılların en yüksek seviyelerine gelmesi işsizler ordusuna katılanları yeni arayışlara itti. İş arayan ve bulamayanların ilk çaldıkları kapılardan birisi de hiç şüphesiz çalışanların neredeyse tamamının maaşlarından işsizlik ödeneği için kesilen paralar. İşsizlik maaşı ve ödeneği konusunda ise maalesef tam bir bilgilendirme yapılamadı. Bu yazımızda işsizlik sigortası konusunu ele alacak, işsizlik maaşı veya ödeneği nasıl alınır, işsizlik ödeneği şartları nelerdir, işsizlik sigortası nasıl hesaplanır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu – İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için işten ayrılma tarihinizden itibaren 30 gün içinde İşten Ayrılma Belgesi ile beraber işyerinizin bağlı bulunduğu İŞKUR ofisine başvuruda bulunmanız gerekiyor. İşten Ayrılma belgesi şart olmamakla beraber işsizlik ödeneği alabilmeniz için süreci hızlandırabilmektedir.

Başvuruda yaparken sizden İşsizlik Ödeneği Talep Dilekçesi’ni doldurmanız istenir. Posta ile işsizlik ödeneği başvurusu yapılamamakta, internet üzerinde yapılacak başvurularda ise, işverenin sistemde kayıtlı olması gerekmektedir.

işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı başvuruları işyerinizin bağlı bulunduğu İş-Kur Ofisine yapılmaktadır

İşsizlik Ödeneği Şartları

İşsizlik ödeneğinde yararlanabilmeniz için;

  • Kendi isteğiniz dışında işten ayrılmış olmanız,
  • 3 yıl veya daha uzun süreli çalışmış olmanız,
  • Son 120 günü kesintisiz olmak üzere son 3 yıl içinde en az 600 gün prim yatırmış olmanız,
  • Ahlak kurallarına uymayan halleriniz nedeniyle işten çıkarılmış olmamanız,
  • Haklı bir nedeniniz olmaksızın ardarda 2 gün veya bir ay içinde 3 işgünü işine devam etmemiş olmamanız,
  • Yapmakla görevli bulunduğunuz işleri size hatırlatıldığı halde yapmamış olmamanız  gerekmektedir.

İşsizlik Ödeneği Süresi


Sigortalı işsizler prim ödeme sürelerine göre değişmek üzere en az 180, en fazla 300 gün süre ile işsizlik ödeneğinden faydalanabilmektedir. ödenek alabiliyor. Bu süre zarfında kendileri ve yükümlü oldukları aile bireyleri için genel sağlık sigortası kapsamındaki sağlık hizmetlerinde faydalanabilmekteler. İşsizlik ödeneği bağlananların ayrıca sigorta primleri yatırılır, iş bulma konusunda destek olunur ve meslek geliştirme ve edindirme eğitimi verilir. İşsizlik maaşından yararlanacak olanlar son 3 yıl içinde en az, 600 gün çalışmışsa 180 gün, 900 gün çalışmışsa 240 gün, 1.080 gün çalışmışsa 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alırlar.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır – İşsizlik Ödeneği Hesaplama

İşsizlik ödeneğinin hesaplanmasını bir örnek yardımıyla açıklamaya çalışalım;
Aldığınız net ücret son 4 ay 1200 + 1200 + 1200 + 1200 = 4800 Tl olsun.Bu miktar günlük 4800 / (120) = 40 TL.’ye karşılık gelmektedir.
İşsizlik sigortanız bu paranın % 40′ı üzerinden olacaktır.
40 * 0,4 = 16 TL.

Eğer son 3 yılda 600 gün priminiz varsa 180 gün; 900 gününüz varsa 240 gün, 1080 gün ve fazlası ise 300 gün işsizlik maaşı alacaksınız. Bu durumda; 16 TL * 180 gün = 2880 TL toplamda alacağınız miktara karşılık gelmektedir. Aylık elinize geçen para ise 2880 TL / 6 ay = 480 TL.’dir.

Fakat bu para asgari ücretin % 80’ini geçememektedir. Yani yukarıdaki hesaptan asgari ücretin %80’inden büyük bir miktar çıksaydı devlet size bu parayı vermeyecekti.

Bir yorum

  1. Hesaplamada yanlışlık yok ama mevzuatta değişiklik oldu. Şu an asgari ücret alan bir işçi işveren feshi ile işten ayrılırsa alığı para 470 TL yapıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*