Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı ve Yardımcısı

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı nedir, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı ne iş yapar, kariyeri nasıldır, maaşı ne kadardır gibi konulardan bahsedeceğiz. Ekonomi Bakanlığı, eski adıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı, ihracat ve ithalat gibi dış ticarete odaklı bir kurumdur. Herne kadar isminde Ekonomi geçse de, Ekonomi ile çok fazla içli dışlı bir kurum değildir. Daha ziyade dış ticaret ile ilgili bir kurumdur.

Ekonomi Bakanlığı ara ara Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı sınavı açarak, yazılı ve sözlü sınavla kuruma uzman yardımcısı alımı yapar. Genelde uzman yardımcıları İşletme, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Endüstri Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Makine Mühendisliği, İstatistik ve bazen de Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden alınır.

Ekonomi Bakanlığı Çalışma Koşulları

Ekonomi Bakanlığı binası Ankara’nın en güzel yerlerinden birinde, Bahçelievler Emek civarında yer almaktadır. Çalışma ortamı sakin, huzurlı ve rahattır. Kariyer olanakları geniştir. Çalışanların eğitim seviyeleri oldukça iyidir. İş ve arkadaşlık ortamı açısından güzel, çalışılabilecek bir kurumdur.

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar

Ekonomi Bakanlığı’nda bir çok genel müdürlük vardır. İhracat Genel Müdürlüğü, İthalat Genel Müdürlüğü, Serbest Bölgeler, Avrupa Birliği, Ürün Güvenliği vs. Kuruma uzman yardımcısı olarak girdikten sonra çalışacağınız genel müdürlüğe göre yapılan iş değişir.

Ancak yapılan tüm işler dış ticaret ile ilgilidir. Bazen dış ticaret mevzuatı ile ilgili konularda araştırma yapılır, bazen uluslararası ticaret konularında diğer ülkelerle müzakere süreçlerinde yer alınılır, bazen ithalat yapılan ürünlerle ilgili soruşturma denetim işleri yapılır, bazen ihracatta devlet yardımları ile ilgili firmaların destek dosyaları incelenir. Genel müdürlükten genel müdürlüğe ve genel müdürlük içerisindeki her dairede farklı işler yapılır.

Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı İmkanları

Ekonomi Bakanlığının görevi gereği dış ticaret ile ilgili olması nedeniyle çalışırke ara ara yurt dışına gitme fırsatı yakalar çalışanlar.

Ayrıca 3 yıl çalışıp dış ticaret uzmanı olduktan sonra yurt dışında 2 yıl master yapma imkanı sunmaktadır kurum tüm masraflarını kendisi karşılayarak.

Buna ek olarak kurumda 3 yıl çalıştıktan sonra, uzmalar 4 yıl süreyle yurt dışında tayine giderler. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Ticaret Müşaviri ve Ticaret Ataşesi olarak görev alırlar. Yani diplomat olurlar.

Türkiye’de Dış İşleri Bakanlığı’ndan sonra yurt dışıyla en çok içli dışlı olan kurum Ekonomi Bakanlığıdır.

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Maaşı

Ekonomi Bakanlığı maaşları diğer bir çok kurum gibidir. Her ay alınan maaşa ek olarak, yılda 6 kez de ikramiye alınır.

Uzman yardımcılar yılda 6 kez 1500 TL civarında ikramiye alırlar.

Buna ek olarak aylık maaş ise 2050 TL civarındadır.

KPDS dil tazminatı, evliyse eş yardımı, arada bir çıkan yurt dışı görevler vs ile birlikte aylık ortalama maaşın 3000 TL civarında olduğu söylenebilir.

Nasıl Ekonomi Bakanlığı Uzman Yardımcısı Olunur

Memurlar.net ya da Ekonomi Bakanlığı web sitesinden kurumun açacağı sınavları takip edin. Sınava başvuru yaptıktan sonra kurum yazılı sınav yapar.

Yazılı sınav öncesi yazılı sınav konuları ve geçmiş yıllarda çıkan soru örneklerini kurum internet sitesinden duyurur.

Yazılı sınavı geçtikten sonra sözlü sınav yani mülakat aşaması gelir.

Mülakatta zarftan 3 soru çekersiniz. Biri iktisat ve ekonomi ile ilgili bir soru, biri Ekonomi Bakanlığı internet sitesinden öğreneceğiniz kurumun yaptığı işler ve kurum ile ilgili bir soru, bir de genel kültür sorusu. Genel kültür sorusu çok çeşitli olabilir, bir roman karakteri ya da şiirin şairi ya da coğrafya, dünyada yaşanan gelişmeler vs.

Mülakatı da geçtikten sonra kurumda işe başlanır.

Son söz: Aşağıdaki bağlantıdan Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz:

http://www.sorularialayim.com/a/ekonomi-bakanligi-nda-uzman-yardimcisi-olarak-calisiyorum

Bir yorum

  1. tayin gibi bir avantaj var mi? yurtdisi gorevlerinin disinda sadece ankarada mi calisiyoruz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*