Altın Fiyatları Nasıl Değişir, Neden Artar

Son zamanlarda ekonomi haberlerinin başlıcasını altınla ilgili haberler oluşturuyor. Altın fiyatları ne olacak, altın yükseliyor, altın düşüyor, altın fiyatlar nasıl seyredecek gibi bilgi ve sorularla ciddi bir bombardımana maruz kaldığımız bir gerçek. Biz de bu yazımızda altın piyasası ile alakalı merak edilenlere değinecek, altın fiyatları nasıl değişir ve belirlenir sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

“Güvenli liman” olarak nitelen altın hiç şüphesiz kriz zamanlarının en çok rağbet gören ve tercih edilen yatırım aracı. Gerek yıpranmaması ve uzun dönemli muhafaza edilebilmesi, gerekse istenildiği zaman paraya dönüştürülebilmesi (konertıbl olması) bu madene olan rağbetin başlıca nedenlerinden. Fakat altın fiyatları ve onun seyri ile alakalı pek çok şey tam olarak bilinmiyor. Bu yazımızda bu bilinmeyenelere ve merak edilenlere yoğunlaşmaya çalışacağız.

altın fiyatları

Altın, tarih boyunca önemli bir yatırım aracı olmuş hep güvenli liman olarak görülmüştür

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor

Altın fiyatları uluslararası piyasada belirlenir. Yani herhangi bir ülke altın fiyatlarını etkileme şansına sahipse de ülke içinde bile olsa altın fiyatlarını belirleme şansına sahip değildir. Örneğin Türkiye piyasası kapandığında, Paris piyasası işlem görür, o kapandığında Londra, o kapandığında New York, uzakdoğu derken altın fiyatları 24 saat içinde sürekli değişen bir seyir izler. Altının o günkü fiyatını belirlemek için ise tüm dünyadaki altın fiyatları üzerinden bir ortalama hesaplamak gerekir. Bıuradan da çıkarılabileceği gibi her ülkenin altın fiyatlarını etkileme gücü aynı değildir. Birçok başka meselede de olduğu gibi ABD altın fiyatları konusunda başat ve belirleyici bir rol izler ve bu ülkenin iç politikasındaki olaylar, ekonomik durumu, yaşadığı felaketler altın fiyatları üzerinde diğer ülkelere göre çok daha belirleyici olmaktadır. Örnek vermek gerekecek olursa altının son zamanlarda oldukça yüksek fiyatlarda seyretmesinin en büyük nedeni ABD’nin bir süreden beri yaşamakta olduğu resesyondur (durgunluk).

Altın fiyatlarını etkileyen başka faktörler de vardır. Bunlardan önemli bir tanesi altının mücevher olma fonksiyonudur. Düğün vb. kültürel ve sosyal aktivitelerde sıkça kullanılan altın Hindistan, Çin ve ortadoğu ülkelerinde oldukça yoğun talep görmekte bu da altına mevsimsel de olsa bir talep şişkinliğine neden olarak altın fiyatlarını yukarı çekmektedir. Altının yatırım olarak kullanılması mücevher olarak kullanılmasına ters bir etki oluşturur. Kriz dönemlerinde mücevher olarak altına talep azalacağından işlenmiş altına talep azalırken, yatırım aracı olarak kullanılan altına talep artar. Bu da fiyatları yukarı çeken bir unsuru oluşturur.


Uluslararası  piyasalarda altının değeri dolar ile ifade edilir.  Bu durumu paralel bir şekilde doların düşmesi veya yükselmesi altın fiyatlarını etkiler.  Örneğin dolar euroya göre değer kazandığında altın fiyatları düşme eğilimi gösterirken, dolar euro karşısında değer kaybettiğinde altın fiyatları  yükseliş trendine girer.  Ülkemizde de benzer bir biçimde dolar kurunun değeri altın fiyatları  üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple, Dolar-TL kuru yükseldiğinde altın fiyatları  yükselmekte,  Dolar-TL kuru düştüğünde ise altın fiyatları düşmektedir.

Özetlemek gerekirse, paraya olan güvensizlik artarsa altın fiyatları artış gösterir. Bu yüzden, altın kriz ortamlarında, savaş zamanında ve ekonomik belirsizliklerde artar. Bu durumlarda halk kağıt paradan kaçar ve güvenli liman olan altına sığınır. Bir ülkede fazla kağıt para basılması veya kağıt paraya güvensizliğin arttığı dönemlerde altına talep artar ve altın fiyatları artış gösterir.

Dünya genelinde 1 ons altın 31,10 gram altına karşılık gelmektedir. Mesala fiyatı 1000 değerinde olsun. İç piyasadaki TL karşılığını hesaplama şekli aşağıdaki gibidir (Dolar kuru 1,80 TL olarak hesaplanmıştır):

1000/31,10 * dolar kuru = has altın fiyatı.

1000/31,10 * 1,80 = 57,87 TL has altın fiyatıdır.

Bir yorum

  1. Teşekkürler bu bilgiler için.Peki şu sıralar Dolar ülkemizde yükselişe geçti.Sizin söyleidğinize göre altın fiyatınında dolarn yükselişinden etkilenmesi gerekmiyormu? Bugün düştüğünü gördük.Diğer taraftan altının önümüzdeki 1 aylık dönemde yapacağı hareketler hakkında bir yorumunuzu istesem?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*