Viral Reklam Nedir – Viral Reklam Örnekleri

Teknolojideki gelişmeler ve internetin hayatımızın her alanına nüfuz edecek derecede yaygınlaşması reklamcılık sektöründe de farklı arayışların oluşmasına neden oldu. Günümüzde bu farklı reklamcılık türlerinden en bilineni viral reklamlar. Bu yazımızda viral reklam ne demek sorusuna cevap vermeye çalışacak çeşitli popüler viral reklam örneklerine yer vereceğiz.

Viral Reklam Ne Demek

Adından da anlaşılacağı gibi viral reklamlar kendi kendine yayılan reklamları tanımlamak için kullanılıyor. Hayatımıza ve zihnimize bir şekild giren bu reklamlar biz farketmeden amaçladıkları ürün veya hizmet reklamlarını yapıyorlar. Yapılanın reklm olduğu farkedilmediği için de “reklam körlüğü” denen olgu yaşanmıyor ve böylece reklam amacına ulaşmış oluyor.

viral reklam

Viral reklamlar, günümüzde en sık kullanılan reklam türlerinden birini oluşturuyor

Viral reklamın pek çok türü olsa da daha rahat anlaşılması açısından günümüzdeki en yaygın viral reklam yöntemi olan videolardan bahsetmek istiyoruz. Bu reklamlar şu şekilde çekilir. Olağandışı bir durum videosu çekilir ve video paylaşım sitelerine konulur. Bu reklamın içinde bir firmanın, ürünün veya hizmetin ismi geçer. Biz paylaşım sitelerinde beğendiğimiz videoyu paylaştığımızı zannederken aslında reklam aracı olmuş oluruz. Bu da bu reklam türüne neden viral dendiğinin göstergesidir. Bu tür reklamlar aynı virüsler gibi başka araçları kullanarak çoğalırlar.


Bu tür reklamlar iki şekilde yapılmaktadır. Ya firmalar bazı insanlara para vererek amatör biçimde yapıldığı izlenimini uyandırarak bu tür reklamlar çektiriler, ya da insanlar kendileri bu tür reklamları çekerler ve internette yayarlar. İnsanlar neden kendi kendilerine böyle bir uğraş içine girsin diye sorabilirsiniz. Buna yönelik en büyük motivasyon bu reklamlar tuttuğunda firmaların telif ücretlerini ödeyerek amatör bir şekilde bu videoyu çekenlerden videolarını satın almasıdır.

Viral Reklam Örnekleri

Pek çok örneği olan viral reklamlardan en popülerlerinden bazılarını burada paylaşmak istedik. Umarız verdiğimiz örnekler, viral reklamlar hususunda meraklılarına fikir verebilir.

THY Viral Reklamı

 

Gitti Gidiyor Viral Reklamı – Fulya’nın İntikamı

http://www.youtube.com/watch?v=jvmu5jp-i38

 

Samsung Viral Reklamı

 

Yusuf Şimşek Ülker Metro Viral Reklamı

 

Pepsi Viral Reklamı

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*