Üniversiteye Girişte Katsayı Sorunu Çözülecek Mi

Üniversite girişinde uygulanan katsayı sistemi, üniversite giriş sınavında bazı öğrencilere ayrıcalık tanırken, bazı öğrencileri de mağdur etmekte. Daha çok İmam Hatip Liselerine yönelik uygulama ile gündeme gelen katsayı sorunu, aslında Meslek Liseleri ve alanı dışında tercih yapmak isteyen tüm öğrencileri mağdur ediyor. Katsayı sorunu ile ilgili öğrenciler ve siyasiler dahil herkes şikayet ederken, bugüne kadar herhangi bir somut adım atılmamıştı.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK nezdinde katsayı uygulamasının tümden kaldırılması yönünde karar alındığını bildirdi. 2012 LYS tercih

yök katası kalkıyor

2012'den itibaren üniversiteye girişte katsayı uygulamasının kaldırılması planlanıyor.

dönemiyle başlayacak bu süreçte, İmam Hatip Liseleri, Meslek Liseleri ve Genel Liselerde okuyan tüm öğrenciler eşit şartlarda yarışacaklar.


Katsayı uygulaması 28 Şubat döneminde gündeme geldi ve 13 yıldır yürürlükte. YÖK Başkanı Özcan bu antidemokratik uygulamadan artık Türkiye’nin kurtulması gerektiği ve tüm öğrencilere eşit yaklaşan bir sistemin gerekliliği gerekçeleriyle katsanın kaldırılması yönünde karar aldıklarını ifade ediyor.

YÖK daha önce de katsayı problemi ile ilgili katsayıların etkisini azaltıcı, katsayı farkını düşürücü adımlar atmıştı. Bu kez ise katsayıları tümden kaldırmayı hedefliyor.

Katsayı probleminin tümden kalkması için hazırlanacak mevzuatın Meclis’ten de geçmesi gerekiyor. Siyasilerin katsayının kalkması yönünde olumlu oy kullanacağını ve 2012 yılından itibaren üniversite sınavlarından katsayı uygulamasının kullanımının bırakılacağını şimdiden söylemek mümkün. Umarız Türkiye eğitim sistemi açısından faydalı olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*