Kadına Şiddete Kesin Çözüm İçin İran Usulü İdam Mı Gerekiyor

Gün geçmiyor ki kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine bir yenisi eklenmesin. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından elektronik kelepçe vb. yeni diye lanse edilen bir çok uygulama gündeme gelse de, kadına şiddet Türkiye’nin kanayan yarası ve çözüm şimdilik uzak gibi gözükmekte. Tam da kadının ailedeki yeri, kadına şiddet, kadın cinayetlerinin en sıcak olduğu bu dönemde, İran’da gerçekleştirilen bir idam Türk basınının gözlerinden kaçmadı.

idam cezası

kadın cinayetlerinde İran'da idam cezası uygulanıyor.

İran’da evlilik teklifini red ettiği gerekçesiyle bir erkek, genç bir kızı bıçaklayarak öldürüyor ve ceza olarak bu erkek halka açık bir şekilde idam ediliyor.

Haberin detayı şöyle:


Üniversite öğrencisi olan Kuşa adlı genç, aynı okuldan Mahsa adlı kız arkadaşına 7 Temmuz 2011’de evlenme teklifi eder. Ancak Mahsa, bu teklifi geri çevirir. Genç kızın, mezun olduktan sonra ülkeyi terk edeceğini öğrenen Kuşa, bıçağa sarılır. Talihsiz kızı gözünü kırpmadan katleden Kuşa, tutuklanır. Gence idam cezası verilir mahkeme tarafından. Başkent Tahran’da yüzlerce kişinin gözleri önünde infaz edilir genç. Kuşa, cinayetten sonra çıkartıldığı mahkemede, Mahsa’ya ilk görüşte aşık olmuştum. Benimle evlenmesini istedim. Kabul etmeyince bıçakladım demişti.

Şimdi şu soruyu soralım kendimize, Türkiye’de de avuç içini doldurmayacak nedenlerle eşini, kız arkadaşını katledenler ve öldürenler bu şekilde ibreti alem olsun diye idam edilse, kadın şiddet olayları ciddi oranda düşmez mi? İdam cezası barbarca bir uygulama ise, dünyanın en medeni ülkesinde İdam cezası neden uygulanmakta?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*