İstanbul Filmleri – İstanbul’da Çekilen Yabancı Filmler

İstanbul eşsiz doğası, tarihi mirası ve kültürel çeşitliliğiyle tüm dünyanın ilgisinin üzerinde olduğu bir kent. Bu ilgi haliyle İstanbul’un türlü sanatsal yapıtlara konu edilmesine de sebebiyet veriyor. Bu yazımızda ilgi çekici bir çalışmayı size sunmaya çalışacağız. Dünyaca Ünlü İstanbul filmlerini diğer ifadesiyle İstanbulda geçen veya çekilen yabancı filmlere yer vereceğiz. Umarız ilginizi çeker.

From Russia with Love (Rusya’dan Sevgilerle) – 1963

James Bond serisinin en sevilen halkalarından biri olan film, soğuk savaşın etkisinin en çok hissedildiği zamanlarda çekilmiş, ABD ve Rusya arasındaki muhtemel bir nükleer kriz filmde konu edilmişti. Başrolünü James Bond kararkterini en iyi canlandıran aktör olan Sean Connery’nin oynadığı film; Beyazıt, Sulukule, Yerebatan Sarayı gibi İstanbul’un tarihi güzelliklerinde çekilmişti.

rusyadan sevgilerle

Rusyadan Sevgilerle

Topkapi – 1964


Bir dolandırıcının hikayesini konu alan film Topkapı Sarayı’nda çekilmişti. Bir romandan uyarlanan ve Jules Dassin tarafından yönetilen filmin başrollerini  Melina Mercouri ve Peter Ustinov üstlenmişti.

Midnight Express (Geceyarısı Ekspresi) – 1978

Türk hapishanelerine düşen bir adamın konu edildiği film özellikle çekildiği dönemde Türkiye’de yoğun eleştirilere maruz kalmış, Türk polisini işkenceci ve Türk hapishanelerini kötü muamale yapılan bir yer olarak  gösterdiği için yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Filmin çekimleri Sağmalcılar Cezaevi ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yapılmıştı.

geceyarısı ekspresi, midnight express

Geceyarısı Ekspresi

Uzak (Distant) – 2002

Cannes Film Festivali’nden iki ödülle dönen Uzak Nuri Bilge Ceylan’ın çıkış yaptığı film olarak biliniyor.  Filmin çekimleri Cihangir’de yapıldı. Filmde her Ceylan filminde olduğu gibi harika manzaralara bakakalıyorsunuz.

Politiki Kouzina (Bir Tutam Baharat) – 2003

Türk ve Yunan oyuncuların beraber yer aldığı filmde İstanbul doğumlu bir Rum’un 35 yıl sonra tekrar İstanbul’a dönmesi ve orada çocukluk aşkıyla tekrar karşılaşması konu ediliyor. Filmin çekimlerinini pek çoğu Kadıköy ve Haydarpaşa’da gerçekleştirilmiş.

Politiki Kouzina, bir tutam baharat

Bir Tutam Baharat


Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (Köprüyü Geçmek: İstanbulun Sesi) – 2005

Türk-Alman yönetmen Fatih Akın tarafından çekilen belgesel İstanbul ve genel olarak Türkiye’deki müziksel çeşitliliği konu alıyor.

Hamam – 1997

İtalya’da yaşayan ünlü Türk yönetmen Feran Özpetek tarafından çekilen film İstanbul’da kendisine miras yoluyla hamam kalan bir İtalyan’ın İstanbul’a geldikten sonra hamamı satmaktan vazgeçmesi konu ediliyor. Film çekildiği dönemde Türkiye’de de yoğun tepkiler almıştı. Filmin çoğunun geçtiği yer ise hamamın da bulunduğu Beyoğlu semti.

hamam film

Hamam

Tabutta Rövaşata – 1996

Derviş Zaim’in efsaneler arasına giren filmi Tabutta Rövaşata’nın çekimleri Rumeli Hisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü civarında yapılmış.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*