Gazze Ablukası

Bu yazımızda neredeyse Türkiye İsrail Savaşı çıkmasına sebep olacak bir olguyu, “Gazze Ablukası”nı ele alacağız. Bilindiği üğzere İsrail tarafından Gazze’ye 2001 yılından beri ciddi bir abluka uygulanmakta. Ablukanın başlangıcı 2000 yılında Filistin Yönetimi tarafından hayata geçirilen 2. İntifada’ya dayanmakta. Kalkışma veya ayaklanma anlamında kullanılan intifada kavramı, bir çok yahudi ve arapın hayatını kaybetmesine sebebiyet vermişti.

2001 yılında hafif bir şekilde başlayan Gazze Ablukası, 2006 yılında Gazze’de seçimlerin Hamas tarafından kazanılması sonucu İsrail ve Ortadoğu Dörtlüsü’nün Hamas’ı izole etme politikası sonucu daha da ağırlaşmış gıda ve ilaç gibi insani pek çok malzememin de girişi türlü bahanelerle İsrail tarafından engellenmişti. İsrail, ablukanın gerekçesi olarak Aşdod ve Aşkelon gibi güney şehirlerine Gazze‘den atılan yüzlece roketi gerekçe gösterirken, Filistinliler ablukanın sebebinin Gazze’yi cezalandırmak olduğunu, aksi durumda gıda maddelerinin bile girişinin kısıtlanmasının herhangi bir gerekçesi olamayacağı iddiasındalar. Uluslararası toplumun baskıları, İsrail’in ablukayı biraz da olsa gevşetmesine neden oldu ve 2010 yılında, abluka biraz da olsa hafifletilerek silah ile roket yapımında kullanılabilecek malzemeler dışındakilere izin verildi. Aynı şekilde Gazze’nin Mısır’a açılan noktası Refah sınır kapısından da insan geçişlerine izin verilmeye başlandı.  Bu noktada Filistinlilerin en büyük şikayeti bina yapımında kullanılan malzemelerin İsrail tarafından abluka kapsamında tutulması, bunun da bina yapımı ve tamiratını büyük ölçüde engellemesi. bu engeli aşmak için Mısır-Gazze sınırında kazılan tüneller vasıtasıyla Filistinliler Gazze’ye malzeme sokabilmekteler. İsrail ise tespit ettiği tünelleri savaş uçaklarıyla ara ara bombalıyor.

gazze ablukası

Gazze ablukası karadan, denizden ve havadan hala sürüyor

Gazze Ablukasının yol açtığı en bilinen olay 2010 yılında İHH öncülüğünde gerçekleşen ve 9 Türk vatandaşının hayatının kaybetmesine neden olan Mavi Marmara olayı. Bu olay neticesinde Türkiye İsrail’den özür dilemesini talep etmiş, İsrtail’in özür dilememesi üzerine tırmanan kriz İsrail Türkiye İlişkilerinin gerilmesine enden olmuştu. Birleşmiş Milletler bünyesinde olayları değerlendiren ve Palmer Komisyonu olarak bilinen komisyon Palmer Raporu olarak bilinen sonuç raporunda İsrail’in kendisini savunma hakkı bulunduğunu ve Gazze Ablukasının yasal ve meşru olduğunu öne sürmüştü.

 

mavi marmara

Mavi Marmara, uzun süreden beri stratejik ortak olan iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*