Bel Soğukluğu Nedir – Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Bel soğukluğu ya da diğer adıyla gonore cinsel yollarla bulaşan ve dünya üzerinde en çok görülen hastalıklardan biridir. Her yıl 50 milyon insanın yakalandığı bu hastalık cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygınlarından biri olup özellikle genç erkek ve kadınlar arasında yaygındır. Bu yazımızda bel soğukluğu nedir, bel soğukluğu belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıldır sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Bel Soğukluğu Nedir

Bel soğukluğu bakteriyel (gonokok cin­si Neisseria gonorrhoeae) bir hastalıktır. Hastalığa sebep olan bakteri erkek ve kadınların genital bölgesine (rahim ağzı, idrar yolları, üreme organları, rektum) yerleşir ve yerleştiği bölgelerde akıntılı iltihaba neden olur. İnsandan insana bulaşarak yayılan bakteri genelde erkekten kadına doğru yayılır. Bakteri neme ihtiyaç duyar, kuru ortamlarda yaşayamaz ve dolayısıyla insan vücudunun dışında yaşaması oldukça zordur. Hastalığın yayılmasının en temel nedeni korumasız cinsel birleşme ve çok eşli ilişkilerdir.

bel soğukluğu nedir

Bel soğukluğu cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır

Bel Soğukluğu Belirtileri

Erkeklerde çeşitli belirtiler veren bel soğukluğu genelde kadınlarda herhangi bir belirti vermez. Bu yüzden bu hastalık için kadınlarda asimptomatik ilerlemekte diyebiliriz. Erkeklerde belirtiler 1 ile 30 gün arası dönemde görülürken, kadınlarda genelde 10 gün sonra belirti vermeye başlar. Hastalık genelde herhangi bir belirti vermez veya çok hafif belirtiler verir.

Erkeklerde sık görülen bel soğukluğu belirtileri;

 • Peniste akıntı,
 • İdrar çıkarken oluşan yanma veya ağrı,
 • Anüs ve popo bölgesinde kaşınma,
 • Dışkılama sırasında ağrı,
 • Testislerin birinde ağrı ve şişlik,
 • Boğazda ağrı,
 • Daha fazla idrar bırakma olarak sıralanabilir.

Kadınlarda genellikle belirti görülmese de görülen belirtiler arasında;

 • Vajinada akıntı,
 • Seks sırasında ağrı,
 • Anüs ve popo bölgesinde kaşınma,
 • Dışkılama sırasında ağrı,
 • Boğazda oluşan ağrı,
 • Karın ağrısı,
 • Pelvik ağrı,
 • İdrar yaparken yanma veya ağrı,
 • Karında ve karın altında ağrı,
 • Genital bölgede oluşan anormal kanama (ileri aşamalarda) olarak sıralanabilir.

Erkekte; ilişkiden sonra bir hafta içinde ortaya çıkar. Öncelikle hafif bir yanma görülür. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde meni yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yapar. Bazı hastalarda ise hastalık belirti vermeyebilir.

Kadında; belirtinin şiddeti değişiktir. Hatta bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Yine erkekte olduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Kadınlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açar.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Tedaviden önce bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken husus hastalığa yakalanmanın önlenmesidir. Bu sebeple tek eşlilik tercih edilmeli, mümkün mertebe prezervatif (kondom) kullnılmalıdır.

Bel soğukluğu tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edildiği takdirde hastalığın ilerlemesi durur ve başka insanlara yayılması engellenmiş olur.

Genelde antibiyotik tedavisi uygulanarak yaklaşılan hastalıkta kullanılan ilaçlar hap veya iğne şeklinde alınabilir. Antibiyotik tedavisi hastalığa neden olan bakterinin yayılmasının önlenmesi ve yok edilmesine yöneliktir. Tedavinin hastalığa yakalanan kişi ve eşine de uygulanması gerekmektedir. Hekim tarafından uygulanacak olan antibiyotik tedavisinde dikkatli olunması gerekmektedir, dikkat edilmediği durumlarda ilgili bakteri direnç kazanabilmektedir.

Eski zamanlarda penisilin kullanılarak tedavi edilen bel soğukluğu için penisilinin bakterilerin direncini artırması sebebiyle daha çok spektinomisin, seftriakson ve sefoksitin gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*