Aspartam Nedir, Aspartamın Zararları Nelerdir

Yapay tatlandırıcı olan Aspartam tartışmalı bir tatlandırıcıdır. Aspartam nedir, aspartam zararlı mıdır ve aspartamın zararları nelerdir? Aspartam daha çok diyet kola, ya da düşük ve sıfır kalorili olarak adlandırılan içeceklerde kullanılan bir kimyasal ve yapay tatlandırıcıdır.

aspartam

aspartam kalorisiz yapay bir tatlandırıcıdır

Aspartam normal kullandığımız şekere oranla daha tatlıdır ve tatlandırma etkisi daha yüksektir. Bu nedenle gıda sektöründe kalorisi de olmadığı için sıkça kullanılır.

Aspartam zararlı mı, aspartamın zararları nelerdir?

Aspartam ile ilgili bazı kaynaklar zararlı, bazıları zararlı olmadığını söylüyor. Burada basit bir sağlık kuralı geçerlidir aslında, bir besini ya da kimsayalı zorunlu olarak kullanmamız gerekmiyorsa ve sağlığa zararlı olduğu iddiaları var ise, uzak durmak en iyisi. Endişeli olarak kullanmaktansa, güvenli olarak kullanmamak daha iyi.

Aspartam ile ilgili yapılan bazı bilimsel çalışmalar da, aspartamın renklendiriciler ile karıştığında beyin hücrelerine zarar verdiğini göstermiştir.

Ayrıca diyet kola ve diğer düşük kalorili, light olarak adlandırılan içeceklerin şeker hastalığı ve kansere yakalanma riskini artırdığı yönünde çalışmalar da mevcuttur. Bunun nedeni ise yine bu içeceklerin içerisinde bulunan Aspartam’dır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*