Organizasyon Şeması Nedir, Çeşitleri ve Örnekleri

Organizasyon şeması örnekleri ve çeşitleri ile organizasyon şeması nedir, neden önemlidir, nerelerde kullanılır konularına değineceği bu iş dünyası makalemizde. Organizasyon şeması, şirketlerin ve kuruluşların örgütlenme yapısı, en üst yönetimden itibaren kimin kime bağlı olduğunu gösteren şemadır. Kuruluştaki hiyerarşik yapı organizasyon şeması grafiğinden rahatlıkla görülebilir. Organizasyon şeması Microsoft Exvel ya da Powerpoint ile kolaylıkla hazırlanabilir. Aşağıdaki organizasyon şeması örneklerine bakarak organizasyon şeması hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir. Powerpoint’de organizasyon şeması template’i de mevcuttur.

Organizasyon Şeması Örnekleri

organizasyon şeması örnekleriorganizasyon şeması nedir

yatay-organizasyon-semasi

yatay bir organizasyon şeması örneği

Organizasyon şeması çeşitleri

Organizasyon şemaları yatay ve dikey şekilde hazırlanabilir. Yukardaki örnek resimlerde hem yatay hem de dikey organizasyon şemaları mevcut. Oklar yukardan aşağı ya da soldan sağa yapılabilir. Çizeceğiniz şemada en üst yönetimi yukarı koyarsanız dikey, sol tarafa koyarsanız yatay olarak çizilir organizasyon şeması.

İnşaat şirketleri, hastane, otel, hızlı tüketim, kamu kurumu gibi tüm faaliyet alanlarında küçük büyük tüm firma ve şirketlerde organizasyon şeması bulunabilir.

Organizasyon şeması hazırlama

powerpoint-organizasyon-semasi

powerpoint organizasyon şeması template i ile kolaylıkla hazırlayabilirsiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*