Arap Baharı Nedir

Arap Baharı, Kuzey Afrika ve Ortadoğu Arap ülkelerinde (Tunus, Mısır, Yemen, Suriye, Libya) gerçekleşen ayaklanmalar devrimlere verilen ad. Aslında Türkçe’de Arap devrimlerine Arap Baharı denme nedeni, İngilizce’de Arabian Spring denmesinden kaynaklanıyor. Yani direk İngilizce bir kelimenin Türkçe’ye pek de uygun olmayan bir şekilde tercüme edilmiş hali. Normalde biz bu tür ayaklanmalara devrim deriz, turuncu devrim, İran devrimi gibi. Ama bu sefer Arap Baharı demeyi tercih ettik.

Ayrıca Arab Baharı ne kadar bahar, Mısır ile ilgili küçük bir istatistik paylaşarak yorumu okuyuculara bırakalım.


Mısır’da Hüsnü Mübarek rejiminin yıkıldığı 28 Ocak’tan bu güne Askeri yönetim tarafından siyasi suçlu olarak mahkemeye çıkarılan gösterici sayısı 12 bin. Bunların yaklaşık 9 bini de tutuklanmış.

Bu sayı 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimindeki toplam siyasi suçlu tutuklamalarına eşit.

3 yorum

  1. yıllarca emperyalist devletlerin egemenliğinde onların adamları tarafından yönetilen arap ülkeleri, ülkemizin ve özellikle başbakanımızın ezberleri bozmasıyla uyanışa geçtiler ve diktatörlerini birer birer alaşağı etmeye başladılar..
    bu uyanışta başbakanımızın etkisi olduğu kadar batı ülkelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılarında etkisi vardır.çünkü batılı emperyal güçler önceki yıllarda tüm enerjilerini ortadoğuyu kontrol altında tutmak için kullanırken şuan iç sorunlarıyla boğuşmaktadırlar.

  2. ender okur size katılıyorum birinin de çıkıp bu sistemin bir başka türlüde yürüyebileceğini göstermesi gerekiyordu. yine bir kere daha osmanlı torunu olarak atalarımızın yaptığı gibi hayırlı ve onurlu bir işe elimizi atmış olduk rabbim bir sonraki dönemlerdede yine şu anki başbakanımız gibi insanları başımıza getirmeyi nasip etsin inşallah. ağzına sağlık ender kardeş.

  3. ya benım tek dılegım turkıyenın bu ulkelerın ekonamısını elıne alması yanı bu zaman kadar fıransa amerıka yönetıyodu bunden sonra bı yönetelım ınsallah oda olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*