Sanayi Üretim Endeksi Nedir

Sanayi Üretim Endeksi TÜİK’in açıkladığı istatistikler arasında yer alan endekslerden birisidir. Sanayi üretim endeksi sanayi sektöründe yer alan şirketlerin üretimlerinin bir göstergesidir. Daha da detaya girersek; sanayi üretim endeksi hesaplanması, 2005 yılındaki sanayi üretimini 100 birim kabul edip, 2011 gibi her yıldaki toplam üretimi 2005 yılına göre kıyaslanmasıdır.

Yani diyelim ki 2005 yılının Ağustos ayında Türkiye sanayisi 100 kilo ürün üretti, 2011 yılı Ağustos ayında ise 120 kilo. Bu durumda 2011 yılı Ağustos ayı sanayi üretim endeksi 120 olur. 2010 yılı Ağustos ayında ise 109 ise, yaklaşık bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında artmış demektir.

Sanayi üretim endeksi hesaplamasına imalat, madencilik, elektrik üretim ve dağıtımı sektörleri dahil edilir. Belirlenen şirketlerin üretim miktarları alınarak hesaplama yapılır. Türkiye’deki tüm şirketler endeks hesaplanırken değerlendirilmeye alınmaz, bu imkansızdır zaten. Ancak Türkiye’deki toplam üretimin büyük çoğunluğunu oluşturan şirketlerin üretimleri hesaplanır, bu da aşağı yukarı Türkiye geneli için aynı rakamı ifade eder.

Mevsim ve takvim etkirinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise, sanayi üretim endeksinin normalizasyon yapılması ile elde edilir. Yani o ay içindeki tatil günlerinin fazlalığı (bayram tatiller vs.) ihmal edilir ve o günlerde de üretim yapılmış gibi kabul edilir.

Aşağıda örnek bir sanayi üretim endeksi grafiğine bakalım (2011 temmuz ayı)

sanayi üretim endeksi

2011 Temmuz ayı sanayi üretim endeksi grafiği

Tabloda da görüldüğü üzere sanayi üretim endeksi 100 üzerinden hesaplanır. 100’ü geçebilir, endeksin 140 olması, 2005 yılının o dönemine göre %40 daha fazla üretim olduğu anlamına gelir.

Sanayi üretim endeksinin önemi, Türkiye Ekonomisi için önemli bir gösterge olmasından kaynaklanır.

Sanayi üretim endeksinin artması demek, daha fazla üretim yapılması ve Türkiye Ekonomisinin büyümesi demektir. Sanayi üretim endeksindeki artış, Türkiye Ekonomisinin büyüyor olduğu yönünde yorumlanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*