Gazze Nerede – Gazze Şeridi Haritası

Son yaşanan Gazze yardım filosu (Mavi Marmara) olaylarından sonra ülkemizin gündeminde iyice yer etmiş olan ve bu yüzden İsrail ile ilişkilerimizin zedelendiği ve savaş durumuna geldiğimiz Gazze (ing. Gaza) Şeridinin nerede olduğu ve tarihi bugünlerde oldukça merak ediliyor. Biz de bu yazımızda meraklıları için Gazze hakkında kısa bilgiler ve Gazze Şeridi haritasını vermeye çalışacağız.

Gazze Neresi

Gazze, halihazırda uluslararası camia tarafından tanınmayan Filistin Devletini (Filistin Otoritesi) oluşturan iki parçadan birisi.


Filistin Devletinin başkentinin ve nüfusunun çoğunluğunun bulunduğu ve Şeria nehrinin batı yakasını ifade eden Batı Şeria devletin diğer parçasını oluşturuyor. İsraillilerin Judea ve Samaria dediği Batı Şeria bölgesi Yahudilerin kutsal topraklarından sayılır ve buraya İsrail durmadan yeni yerleşim yerleri açarken, Gazze Şeridinin İsrail açısından bu ölçüde bir önemi bulunmamakta. Akdeniz kıyısında şerit şeklinde uzanan ve 360 km2 alana sahip bölgede yaklaşık 1,5 milyon insan yaşamakta ve bu da Gazze Şeridini dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgelerinden biri haline getirmekte. İsrail ve Mısır ile sınırı bulunan bölgenin en önemli şehirleri ise Gazze, Han Yunus ve Refah.

gazze neresi, gazze nerede

İsrail, abluka altına aldığı bölgeye sık sık saldırıda bulunuyor

Gazze Tarihi

1948 yılında İsrail bağımsızlığını ilan ettiğinde Mısır tarafından idare edilmeye başlanan ve 19 yıl Mısır idaresinde kalan bu bölge, 1967 yılında İsrail ile Arap Devletleri arasında yapılan ve Altı Gün Savaşları olarak adlandırılan savaş neticesinde İsrail kontrolüne geçti. 27 yıl İsrail kontrolünde kalan şehir Arafat ile Rabin arasında imzalanan Oslo Barış antlaşması sonrası Filistin Ulusal Yönetimi veya diğer adıyla Filistin Kurtuluş Örgütüne devredildi. Bölgede yerleşimleri olan İsrailin Gazze şeridinden tamamen çekilmesi ise 2000’li yılların ortasında Ariel Şaron dönemini buldu. 2007 yılında bölgedeki seçimleri El-Fetih’in muhalifi Hamas’ın kazanmasıyla Filistin Otoritesinin fiilen ikiye bölünmesine neden olan şehri halihazırda Hamas yönetmekte, başında ise Filistin Başbakanı sıfatıyla İsmail Haniye bulunmaktadır. Bir süredir İsrail ambargosu altında bulunan bölgenin dış dünyaya açılan tek kapısı ise Mısır sınırındaki Refah sınır kapısıdır.

Gazze Haritası

gazze haritası, gazze şeridi haritası

1967 Savaşı sonrası Gazze Şeridi Haritası

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*