Ekolojik Ayak İzi ve Karbon Ayak İzi Nedir, Nasıl Hesaplanır

Ekolojik ayak izi ya da İngilizce adıyla ecological footprint ve karbon ayak izi küresel ısınma ve çevre kirlenmesi ile gündeme gelmiş bir konulardır. Ekolojik ve karbon ayak izi nedir, ekolojik ve karbon ayakizi ne demektir, ekolojik ve karbon ayak izi nasıl hesaplanır, hesaplama yöntemleri nelerdir konularını işleyeceğiz bu makalede. 

Karbon Ayak İzi Nedir

karbon ayak izi

karbon ayak izi bir kişinin bir yılda doğaya salınmasına vesile olduğı karbondioksit miktarını ifade eder

Karbon ayakizi kişiler ve kurumların, bir birey ya da şirketin doğaya saldığı zararlı gazların bir tür ölçümüdür. Hepimiz yaşantımızı sürdürürken direk ya da dolaylı yollardan karbondioksit salınımı yapılmasına vesile oluruz. Araba kullanırken saldığımız karbondioksit ya da bir cep telefonu alınca onun üretimi için doğaya salınan karbondioksit gibi.

Diğer bir ifadeyle, karbon ayak izi, bir kişinin, kurumun ya da herhangi bir ürünün doğaya saldığı sera gazlarının genel toplam içindeki payıdır. Daha yalın bir söylemle doğaya yayılan karbondioksit ve dengi sakıncalı gazların kişibaşına düşen yüzdesidir. En genel olarak fosil yakıtların tüketilmesinden dolayı ortaya çıkan sera gazları küresel çapta bir ısınmaya neden olmaktadır. Her bir birey birtakım alışkanlıklarını değiştirerek, kendi adına ağaç dikerek karbon ayak izini azaltabilir.

Kişisel araçlarımız yerine toplu taşıma araçları kullanarak, evimizde lambaları gereksiz yakmayarak, ısı yalıtımı yaparak, yediklerimizi israf etmeyerek karbon ayakizimizi azaltabilir, çevreye daha az zarar verebiliriz.

Ekolojik Ayak İzi Nedir

ekolojik ayak izi

ekolojik ayak izi bir bireyin yaşamını sürdürmesi için ihtiyacı olan kara ve deniz parçası büyüklüğüdür.

Ekolojik ayak izi, bir insanın tüketim alışkanlıkları doğrultusunda kaç metrekare su ve kara parçası büyüklüğüne ihtiyaç duyduğunu gösteren bir ölçü birimidir.

Bir insanın tükettiği tabiî kaynakların yeniden üretilmesi için ihtiyaç duyulan kara ve deniz sahasının ölçülmesidir ekolojik ayak izi. Mesela, günde bir ekmek (300 gr.) tüketen kişinin, yılda yiyeceği 120 kilo ekmek için ne kadar alana tahıl ekimi yapılmalıdır, elbiselerindeki pamuk için ne kadar alana pamuk ekilmelidir, içtiği su ne kadar alandan temin edilmektedir, salatadaki domatesler için ne kadar yer ayrılmalıdır, ciğerlerine her hava çekişinde aldığı oksijen için ne kadar bitki örtüsü ve orman gereklidir, çöplerinin yok edilmesi için ne kadar bir alan kullanılmaktadır? Kısacası, bütün bu hayatî ihtiyaçların temin edildiği dünyaya bir kişinin ortalama toplam maliyeti ne kadardır? İşte bu sorunun cevabı ekolojik ayak izimizde saklıdır. Ve dünya nüfusunun hepsi aynı derecede dünyayı kullansa, insanlığın kaç dünyaya ihtiyacı olacaktır? Bugün geldiğimiz noktada, hayat tarzımıza ve dünyanın kapasitesine bu bakış açısıyla bakmak gerektiği açıkça ortaya çıkmıştır.

Karbon Ayakizi Nasıl Hesaplanır

Karbon ayak izi, bir kişinin 1 yılda doğaya salınmasına vesile olduğu toplam karbondioksit miktarının ölçülmesi ile hesaplanır. Karbon ayak izi hesaplamak için bir çok online araç ve internet sitesi vardır. Bunlar genelde kaç kilometre araba ile yol gittiğiniz, uçağa ne kadar bindiğiniz, yerel ürünleri tüketip tüketmediğiniz, ev ısıtmanız, kaç kişi yaşadığınız gibi değişkenleri dikkate alırlar.

Ekolojik Ayakizi Nasıl Hesaplanır

Ekolojik ayak izi hesaplama da aynen karbon ayak izi hesaplaması gibidir. Yaşadığınız ev, aldığınız elektronik eşyalar, tükettiğiniz parfüm vb. kimyasal ürünler hep ekolojik ayak izini artıran faktörlerdir.

Sonuç

Sonuç olarak aslında ekolojik ayak izi ve karbon ayak izi, insanın tüketim çılgınlığının doğaya verdiği zararları ifade etmektedir. Gerekmedikçe elektronik vb. eşyalar alınmamalı, ulaşımda mümkünse şahsi araba yerine toplu taşıma kullanmalı, ithal ürünler yerine alternatifi var ise yerli ürünler kullanılmalıdır. Bu ölçümlerin bir katkısı da, çevre bilincinin bireylerden başladığını göstermesidir.

Ayak izleri en yüksek ülkeler

Sırasıyla çevreye birim bazında en çok yük getiren ülkeler şu şekildedir:

Birleşik Arap Emirlikleri
Katar
Danimarka
Belçika
Amerika Birleşik Devletleri
Estonya
Kanada
Kuveyt
İrlanda

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*