Baş Ağrısı Nedenleri ve Sebepleri

Baş ağrısının tedavi edilmesi için öncelikle baş ağrısı nedenleri ve sebeplerinin belirlenmesi gerekir. Baş ağrısının nedenleri nelerdir, ne gibi sebeplerle ortaya çıkar? Baş ağrısı genel olarak baş ve boyun bölgesindeki acı hissiyle ortaya çıkar. Çoğu zaman ciddi bir hastalık kaynaklı değildir ve geçici olarak vücudun karşılaştığı bir soruna karşı reaksiyon göstermesi sonucu oluşur. Baş ağrısı yaşam tarzımızı biraz değiştirerek çoğu zaman kurtulabileceğimiz bir hastalıktır.

Başağrısının genel nedenleri ve sebepleri

baş ağrısı

baş ağrısının nedenleri ve sebeplerini bilmek tedavi için önemlidir.

Baş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni, boyun, sırt ve omuz bölgelerindeki kaslardaki gerginliktir. Kaslardaki gerilmeye ise stres, depresyon ve anksiyete neden olur.

Çok fazla çalışmak, yeterince uyuyamamak, yemek öğünü atlamak ve açlık, alkol ve uyuşturucu da baş ağrısına neden olur.

Kafein, alkol ve sigara bağımlılarının bağımlı olduğu ürünleri almaması da baş ağrısı sebeplerindendir.

Diğer bazı baş ağrısı nedenleri:

  • Başı belli bir pozisyonda uzun süre sabit tutmak, uzun süre sabit bilgisayar kullanmak ya da televizyon izlemek gibi.
  • Rahatsız bir pozisyonda ve şekilde uyumak.
  • Aşırı derecede spor yapmak ve yorulmak.
  • Diş sıkmak, dişleri sıkıştırmak.

Yukardaki nedenlerle ortaya çıkan baş ağırısı türü gerilim baş ağrısıdır. Genelde başın arka tarafından başlar ve her iki tarafı da ağrır. Baş ağrısı genelde sabittir, yapılan işe göre artmaz ya da azalmaz.

Migren baş ağrısı, migrene bağlı baş ağırısı ise gerilim kaynaklı baş ağrısından farklıdır. Baş ağrısına ek olarak migrende halsizlik ve görme bulanıklığı da oluşabilir. Migren baş ağrısında ağrı beynin bir tarafından başlar ve sonra yayılır. Zamanla artabilir, sabit bir ağrı değildir, hareket ettikçe ve aktivite yaptıkça da ağrı ve acı artar.

Sinüzit hastalığı da baş ağrısı yapar, daha çok başın ön ve alın tarafında hissedilir. Sinüzite bağlı baş ağrısında vücut öne eğildikçe başın ağrı miktarı artar.

Nezle, grip gibi soğuk algınlıkları da baş ağrısına yol açar.

Adet öncesi dönemde de adet öncesi semptom olarak bağ ağrısı görülür.

Baş ağrısının nadir görülen nedenleri ve sebepleri

  • Beyin tümörü
  • Menenjit gibi beyin enfeksiyonları
  • Beyin kanaması
  • Atar damar iltihabı
  • Beyin iltihabı

Bir yorum

  1. adet öncesi başım çok ağrıyor ve uzun süre geçmiyor vitamin eksikliğinden adat öncesi baş ağrısı kaynaklanıtor diyorlar hangi vitaminin eksikliğinden kaynaklanıyor bilemedim yardımcı olursanız sevinirim cevabı faceye veya cep noya verirseniz sevinirin msn şifremi unuttum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*