Aromaterapi Nedir, Yağları Nelerdir, Masajı Nasıl Yapılır

İnsanoğlu, binlerce yıldır çeşitli hastalık ve rahatsızlıkların tedavi yollarını araştırmış ve farklı farklı yöntemler geliştirmiştir. Eski zamanlarda şifalı bitkiler ve otlarla yapılan tedavi yöntemlerinin yerlerini günümüzde suni yöntemler almış olsa da pek çok tedavi yöntemi halihazırda günümüzde de uygulanmaktadır. Bu yazımızda, son zamanlarda oldukça popüler olan aromaterapi yani bitkilerin yağları ile hastalıkları iyileştirme yöntemlerinden bahsedecek aromaterapi nedir, aromaterapi yağları nelerdir, aromaterapi masajı nasıl yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Aromaterapi Nedir

Aromaterapi, bitkisel yağları masaj, buğu, kompres ve benzeri yöntemlerle vücuda nüfuz ettirerek ve bu yağların kimyasal bileşimleri ve sağladıkları enerjiden faydalanarak hastalıkların iyileşmesini temin eden ve birçok yönüyle sağlık ve güzelliği sağlayan tamamen doğal bir yöntem veya terapidir.

Aromaterapi, gerek fiziksel problemlerin gerekse stres kaynaklı duygusal sorunların çözümü için destek sağlayan, zihin ile bedeni bir bütün olarak ele alan bir terapi yöntemidir. Uzmanlar tarafından pek çok tedaviyi destekleyici mahiyette önerilmektedir.

Aromaterapi Nelere Uygulanır

Aromaterapi pek çok hastalık ve rahatsızlığın iyileştirilmesinde kullanılır. Bunlar kısaca;

 • stres kaynaklı sorunları,
 • hamilelik ile ilgili sorunlar ve kadın hastalıkları,
 • solunum sistemi sorunları,
 • kalp ve damar rahatsızlıkları,
 • sindirim sorunları,
 • kas, kemik ve eklem sorunları,
 • selülit ve çeşitli cilt problemleridir.

Aromaterapi Masajı Nasıl Yapılır

Aromaterapi için farklı yöntemler uygulanmakta olsa da en çok tercih edilen yöntemler;

 • masaj,
 • kompres,
 • teneffüs,
 • banyo
 • ve ortamın kokutulmasıdır.

Masaj yaparken dikkatli olunması gereken husus bu terapide kullanılacak yağların vücuda seri bir şekilde nüfuz ettiğidir. Eğer masaj zamana yayılarak ve dinlendirici bir şekilde uygulanırsa insanlar rahatlatılır ve böylece bitkisel öz yağlar sisteme daha çabuk girerek emilim gerçekleşir.

Aromaterapi Yağları Nelerdir

Isırgan Yağı: Romatizma ve eklem ağrılarını hafifletir. Egzemaya iyi gelir. Regl düzensizliklerine iyi gelir. Balgam sötürücü özelliğe sahiptir.Derinin kan dolaşımını hızlandırır. Yağlı saçlara ve kepeğe karşı kullanılabilir.

Kekik Yağı: Uyarıcı, spazm çözücü, afrodizyak, gaz giderici, nefes açıcıdır. Sinirleri yatıştırıp eklem ve kaslarda kan dolaşımını hızlandırır. Romatizma ağrılarını büyük oranda azaltır. Dezenfekte gücü çok yüksektir. Özellikle sağlıksız ve iltihaplanmaya yatkın deri ve saç dökülmesine karşı önerilir. Yara iyileştirici, ağrı kesici, cildin kanlanmasında etkilidir.

Bergamot Yağı: Rahatlatıcı ve ferahlatıcı olması nedeniyle uyku bozukluklarında kullanılmaktadır. Antiseptik, antimikotik, antibakteriyel ve iyileşmeyi hızlandırıcıdır. Ateş, akne, tansiyon, yara, kas gerginliklerini giderici, tonik, böbrek ve böbrek üstü bezi fonksiyonlarını düzenleyici.

Biberiye (Rosemary) Yağı: Kansızlık, astım, kalp çarpıntısı, karaciğer, uykusuzluk, bronşit, sinüzit, gibi, rahatsızlıklara karşı kullanılır. Saç dökülmesi, kepeğe ve sivilcelere karşı faydalı ve cilt temizleyicidir. Romatizmal bölgelere ve ağrılı yerlere masaj yapılısa yararı görülür.
Uyarı: Hamilelik döneminde ve epilepsi hastalığında risklidir.

Çayağacı Yağı: Virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonları, yara, yanık, soğuk algınlığı, nezle ve sivilcelere karşı etkilidir. Böcek sokmalarında kullanılır.
Uyarı:Toksik ve itite edici değil buna rağmen bazı duyarlı kişilerde endikasyonlar olabilir.

Defne Yağı: Baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük, romatizma, mantar, kas ağrıları ve saç dökülmesine karşı etkilidir. Gargara şeklinde uygulandığında; bademcikl iltihabını, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir. Kas gevşetiçi, mikrop öldürücü ve terletici özelliği vardır. Saç büyümesinde etkilidir. Hafif bir uyuşturucu olan defnenin yatıştırıcı etkisi vardır.

Fesleğen (Reyhan) Yağı: Sinir sistemine karşı güçlendirici, uyarıcı bir yağ olan fesleğen sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazımsızlık, bağırsak enfeksiyonları, ishal ve gaz gidermede, ağrı, bronşit, halsizlik, soğuk algınlığı, migren, depresyon, anksiyete ve uykusuzlukta kullanılır. Sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırıcı ve arı sokmalarına karşı etkilidir.

Frankıncense: Zihinsel ve duygusal etkileri için çok eski zamanlardan beri kullanılan Frankincense, karışıklık içindeki zihne tutarlılık ve düzen sağlar. Bağ dokusunun kuvvetlenmesinde,kaslarda gevşeme, soğuk alğınlığında ve göğüs şikayetlerine karşı etkilidir. Antiseptik özelliğinden dolayı cildin temizlenmesinde kullanılabilir.

Çam Yağı: Yorgun zihni güçlendirir ve canlandırır. Antiseptik, bütün viral enfeksiyonlarda, öksürükte, soğuk algınlıklarında, kas ağrılarında ve romatizmal ağrılarda etkilidir. Derideki ölü hücrelerin temizlenmesine, terlemeye karşı tonik olarak kullanılır.

Gül Yağı: Vücudunuzdaki ağrı, sızı, şişlik, kabarcık ve bu yağdan sürülürse iyi gelir. Deriye canlılık kazandırır, sivilcelere iyi gelir deriyi gerginleştirir. Özelliklere kadınlara faydalı olan güçlü bir ilaçtır. Yatıştırıcıdır, ruha neşe verir, acıyı ve depresyona karşı etkilidir.

Adaçayı Yağı: Yara iyileşmesinde, cildin gerilmesinde, regl sancılarında, streste, baş ağrılarında, yorgunlukta, bronşit ve astımda etkilidir. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cilt temizliği, bakımı ve problemlerinde kullanılır.

Ardıç (Juniper) Yağı: Zihin için uyarıcı, berraklaştırıcı ve destekleyicidir. Kalp yetmezliği ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. Burkulma ve çarpma gibi durumlarda ağrı kesici ve kaslarda gevşeme özelliği vardır. Regl sancılarının giderilmesine, kramplara ve zayıf dolaşım bozukluklarına ve strese karşı etkilidir.

Gül Ağacı Yağı: Sinir sistemi üzerinde dengeleyici bir etkisi vardır. Bitkin, keyifsiz ve problemlerine fazlası ile boğulmuş olanları canlandırır ve sakinleştirir. Yumuşatıcı, iyileştirici, kas gevşetici etkisi vardır. Bütün cilt problemlerinde, aknede, yara izlerinde, buruşuk ve solgun, kuru ciltlerde gevşeme ve yumuşama sağlamada tonik olarak kullanılır.

Lavanta Yağı: Koklama yoluyla lavanta yağının ferahlatıcı, mutluluk duygusu verici, uyku düzenleyici, spazm ve kasılmaları çözücü, sinirliliği, uykusuzluğu, deprasyonu uzun süreli kullanımlarda giderir. Sakinleştirici, gerilimi çözücü etkisi vardır. Yanıklar, kesikler, böcek sokmaları, yaralar, egzama, dermatit, baş dönmesi, baş ağrısı, enfeksiyonlar, sivilce, astım, damar sertliği, iltihaplanmayı önleyici, yatıştırıcı ve hücre yenileyici. Ense ve baş ağrılarını giderir. Vücut kokularını giderir, hücre yenileyicidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*