Eksik Tükettiğimiz 5 Gıda Maddesi ve Besin

Günlük diyette yer verilmesi gereken, genelde eksik aldığımız ve çok önemli 5 gıda maddesi ve besine yer vereceğiz. Çoğu zaman günlük hayatın koşturmacası içerisinde dengeli beslenmeye fırsat bulunamıyor, bir çok öğün atlıyor ya da fast food ile geçiştiriliyor. Ancak vitamin ve minerallerden oluşan 5 gıda maddesi var ki, mutlaka eksikliğinin giderilmesi ve düzenli olarak alınması gerekiyor. Bunlar; d vitamini, magnezyum, b12 vitamini, potasyum ve iyot.

D Vitamini

D vitamininin kemikleri güçlendirdiğini herkes bilir. Ancak kalp krizine karşı da oldukça etkili bir vitamindir D vitamini. Çünkü damarlardaki tıkanma ve iltihaplanmayı önleyici bir etkiye sahiptir. Kilo vermek isteyenlere de iyi bir haber, D vitaminini yeterince alındığında, vücuttaki tokluk hissi uyandıran Leptin hormonunun salgılanması artar, yani insan kendisini daha tok hisseder.

D vitamini hangi besinlerde, nelerde bulunur: Somon balığı, uskumru ve ton balığı, yumurta ve süt yiyerek D vitamini alabilirsiniz. D vitaminin vücutta kullanılabilmesi için derinizin güneş ışığı alması da gerekir. Yani ara ara güneşlenmekte fayda var.

Magnezyum

Vücut bir çok faaliyet gösterirken magnezyuma ihtiyaç duyar. Vücutun işleyişi için gerekli bir mineraldir magnezyum.

Kalkan balığı, kuru fasülye ve ıspanakta magnezyum mevcuttur.

B12 Vitamini

B12 beyin ve hafıza için çok önemli bir vitamindir. Yaşlılarda  yapılan bir araştırmada, vücudunda B12 eksikliği olanların beyin hacimlerinin yıllar geçtikçe azaldığı testpit edilmiştir.

Kuzu eti, somon balığı, sütlü kornflakes (içerisinde b12 bulunanlar) besinlerinden b12 vitamini alınabilir.

muz

Muzda bol miktarda potasyum elementi bulunur.

Potasyum

Potasyum olmadan kalbimiz atamaz, kaslarımı çalışamazdı. Çünkü hücreler glikozu yakmak ve enerji kullanmak için potasyuma ihtiyaç duyarlar.

Muz, patates ve avakado içerisinde potasyum bulunan gıdalardır.

İyot

Tiroid bezi tiroit hormonları üretmek için iyot elementine ihtiyaç duyar. Metabolizmamızın hızlı çalışması için de iyoda ihtiyacımız vardır, yani iyot eksikliği kilo almayı da hızlandırır.

süt

sütte iyot dahil vücut için gerekli bir çok vitamin ve mineral bulunur.

İyotlu tuzlarda bol miktarda iyot olmasına rağmen, tuzun kendisi fazla alınınca sağlığa zararlıdır.

Süt, yoğurt ve yumurta yiyerek iyot alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*