Teftiş Kurullarının Yeniden Yapılandırılması

Maliyede denetimin birleştirilmesi ve Sağlık Bakanlığı yeni teşkilat kanunu taslağı haberleriyle beraber teftiş kurullarının yeniden yapılandırılması veya kaldırılması meselesi bürokrasi kulislerinde en çok tartışılan konulardan birisi haline geldi. Bu yazımızda, kamu yönetiminde köklü değişiklikler içeren reform çalışmalarının başlangıcı sayılan bu hamlenin, teftiş kurullarının yeniden yapılandırılması konusunun öncesini ve sonrasını ele alacağız. Ömer Dinçer’in Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemde başlayan kamu yönetiminde reform çalışmaları Başbakan Erdoğan tarafından ustalık kabinesi olarak açıklanan bu hükumet döneminde hızlanmışa benziyor. Bazı bakanlıkların lağvedilmesi ve yerlerine yeni bakanlıkların kurulması, bakan yardımcılığı gibi oldukça tartışmalı bir kadronun ihdas edilmesi, Maliye Bakanlığı’nda 100 yılı aşkın bir süregelen yapının kırılarak teftiş kurullarının ocağı olan Maliye Teftiş Kurulu’nun ve Hesap Uzmanları Kurulu’nun kapısına kilit vurulmasını, önümüzdeki günlerde süreceğe benzeyen reform çalışmalarının ilk sinyalleri olarak değerlendirmememiz için herhangi bir sebep görünmüyor.

Hükumetin meclis kapanmadan çıkarmış olduğu ve kendisine özellikle kamu yönetiminde verimlilik ve modernizasyon adına sınırsız yetkiler veren yetki kanununa dayanarak yaptığı değişiklikler şimdiden oldukça gürültü koparmış ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş bulunuyor. Hükumet bu kanuna dayanarak birer kanun hükmünde kararname ile, Maliye Bakanlığı’nda vergi incelemesi yapan ve 4 ayrı unvan altında görev icra eden vergi denetim elemanlarını birleştirmiş, Gümrük Müsteşarlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın iç ticaret ile ilgili birimlerinin birleştirilmesiyle meydana gelen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda ise kontrolörler ile müfettişleri, müfettiş unvanı altında aynı çatıda toplamıştı. Bu haberlerin üzerinden çok vakit geçmeden Sağlık Bakanlığı’nın yeni teşkilat kanununda Sağlık Müfettişlerine yer verilmediği, bu unvandaki personelin araştırmacı kadrosuna atanacağı ve bundan böyle Sağlık Bakanlığı ile ilgili denetim işlerinin dış uzmanlar aracılığıyla yapılacağına dair haber gündeme geldi. Bununla beraber, icracı bakanlıklardan biri olan Kalkınma Bakanlığı’na ait hâlihazırda bir denetim biriminin olmaması teftiş kurullarının geleceği adına bazı ipuçları da vermekte.

Teftiş Kurullarının Geleceği Nasıl Olacak

Peki hükümetin teftiş kurullarının geleceği ile alakalı nihai planı ne? Bu konuda çeşitli spekülasyonlar almış başını gitse de kulislere yansıyan en itibarlı bilgi; vergi, sosyal güvenlik, çalışma, gümrük gibi dış denetim alanlarında görev yapan denetim elemanlarının görevlerine devam edeceği, iç denetim yapan teftiş birimlerinin ise lağv edilerek bu birimlerin görevlerinin iç denetçiler ve bağımsız dış denetimciler aracılığıyla yürütüleceği. Bürokrasideki kast sisteminin başlıca devam ettiricisi olan teftiş kurullarının bu düzenlemelere direneceği bir sır değil, ancak özellikle Maliye Bakanlığı’nda yapılanlar sivil iradenin bu yapılara çeki düzen verme konusunda oldukça kararlı olduğuna dair güçlü işaretler veriyor.

4 yorum

  1. son zamanlarda en cok sgk teftis is teftis ve iskur teftisin birlesecegi söykleniyor. Acaba böyle birsey olabilirmi? Birde yeni olusturulan sosyal güvenlik denetmenligi de birlesmeye dahil edilirmi? Su önümüzdeki bir ay acaba nelere gebe? Ekonomi koordinasyon kurulundan piyasa denetimi ve gözetimi hakkında radikal kararlar alınacagı acıklandı… Ne olacaksa olsun ama bir an önce olsun da ona göre isimize bakalım…

    • iş teftiş, çgsb teftiş, sgk teftiş ve iş-kur teftiş kurullarının birleşeceği güçlü bir söylenti olarak son zamanlarda sıkça konuşulmakta. Denetmenlerin durumu ile alakalı herhangi bir bilgi kulislere yansımamakla beraber, birleşmenin mahiyeti adına maliye bakanlığında gerçekleşen vergi denetim kurulları ile alakalı düzenleme fikir verebilir.

  2. bekleyip görecegiz… Tesekkürler…

  3. Bende birleşmenin faydalı olacağına inananlardanım. Hayırlısı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*