Sırrı Süreyya Önder Kimdir

Son zamanların en tartışılan isimlerinden biri hiç kuşkusuz Sırrı Süreyya Önder. 50 yıllık hayatında yönetmen, senarist, köşe yazarı, besteci, şair, aktivist, milletvekili ve daha başka pek çok şapka takabilmiş bu ismin seveni de çok sevmeyeni de. Kimine göre kendisi en harbi adam kimine göre ise oldukça samimiyetsiz. İşte size bir Sırrı Süreyya Önder Portresi:Beynelminel ve O… Çocukları’nın yaratıcısı, Ejder Kapanı ile Sis ve Gece gibi filmlerin oyuncsu olarak tanıdığımız, köşe yazılarını severek takip ettiğimiz, anlattığı fıkralar ve hikayelerle içimize işleyen ve sağcı-solcu, türk-kürt, dindar-laik hemen herkesin sevdiği bir figürün, siyasete girmesiyle bir anda nasıl ülkedeki kutuplaşma eksenlerinden biri haline gelmiş olduğunu gördük ibretle. Kendi ifadesine göre vicdani bir sorumluluk gereği ve görev bilinciyle girmişti siyasete ama terör olaylarının arttığı ve özerklik tartışmalarının alevlendiği böyle bir ortamda kendisinin de o özgün üslubu, içten hikayeleri, emekten yana duruşu görünmez oldu bir anda. Ahmet Kekeç’in dediği gibi taş yerinde mi ağardı, Önder bu vicdani sorumluluğunu film çekerek, yazı yazarak, televizyon programları yaparak sürdürse daha mı etkili olurdu bilinmez.  

sırrı süreyya önder kimdir
Sırrı Süreyya Önder

Nihayetinde kendi vereceği bir karadı ve verdi. Biz de silahların ve onlardan daha tehlikeli olan sloganların gürültüsünde kendisinin 50 yıllık birikimlerini duyamaz olduk. Bu yazımızda kendisinin oldukça popüler olduğu sosyal medyadan kendisi hakkında yazılanlardan derlediğimiz bir seçki sunacağız. Kendisinin sosyal medyada neden bu kadar popüler olduğunu pek çok insan gibi biz de bilemiyoruz ama aşağıdaki ilk yorum bu konuda fikir verir nitelikte duruyor.  

  • bugün de dünyadaki açlığı çözmedi, evrensel barışı sağlamadı, yağmur ormanlarını kurtarmadı, çok samimiyetsiz.
  • samimiyet testinden sürekli sınıfta kalmaktadır kendisi. hala okuyan var mıdır bilemem. keşke sadece köşe yazarı olarak kalsaydı, ama tabii seçmeni bilir. bi dahaki döneme seçilir mi bilemem, ancak ben olsam oy vermezdim tekrar. sadece sol jargon kullanarak solcu olunmuyor süreyya efendi. okuduğun kitaplardan fazlasına ihtiyaç var bu ülkede
  • kürtlere düşmanlık yapmaması nedeniyle muhafazakar-ulusalcı çevrelerin düşmanlığını kazanmış milletvekilidir. peki nedir bu çevrelerin derdi? içinde bulundukları faşizm bataklığına bulaşmayan herkesi bataklığa çekmek isterler. çünkü bataklığın dışında kalmış her insan o bataklığın teşhiridir. haliyle onları da pisliğin içine çekerek ırkçı dünyalarına meşruiyet aramaktadırlar. klasik itirafçı psikolojisi yani. dibe düşerken kendiyle birlikte ne var ne yok götürmek ister, götüremediğine de yalan yanlış atıp tutar. olan biten de budur
  • çok çılgın ve harbi bir insan. ben öyle olamam çünkü bıyığım yok. 1980 model solculuk da yapamıyorum. sırrı abi bunu bilse, o da yapmaz. düz oynar. ama kızlar sever bak bu doğallığı. bir de, kendisine kötülük yapılan insanın asil cevapları takdir toplar. umursamamak takdir görür her zaman.
  • kendisi onurlu, vicdanlı ve yürekli bir devrimcidir. emekçinin ve ezilenin yanındadır. var olsun
  • enerjisini cogunlukla kurtler icin kullandigi icin uzuldugum vekil. halbuki cok sey ummustum kendisinden, meclise girip emekcilerin, ogrencilerin, olur olmadik yerde polis dayagi yiyenlerin, kaynaklarin yalan yanlis kullanilmasinin vs kavgasini verir sanmistim. ama su an sagolsun kendisi meclisi boykot etmekte. bu memleketin tek sorunu kurt sorunuymus gibi davranmakta. bahsetmesin demiyorum ama konusulacak bunca sey varken sadece kurt sorunundan bahsetmesi yuzunden gozumde degerini yitirmistir. onca birikimine, zekasina hakaret etmekte kendisi.
  • türkiye de aydın diye tarif edilen, aydın geçinen, bilgi seviyesi ortaöğretim öğrencilerine rahmet okutturacak noktadaki zevattan olup, sloganların mahkumu, hatta kölesidir. şürekası gibi o da melodramı pek sever.
  • dünyayı kurtarması beklenen adam. yıllardır yaşanan sorunları çözemeyen bir ülke ve o ülkenin halkları, siyasetçisi, askeri, yazarı varken kendisinden ne bekleniyor anlamıyorum, adam ne söylese yaranamıyor baksanıza beden dilini bile tahlile girişip samimiyetsiz olduğu söyleniyor. sorunu yaratan kendisi değildir sorun devletin sorunudur. devletin sorunu olan bir olayı bireyden beklemek saflığına düşen kişiler bu adamı eleştirmesin. devletinizi seviyorsanız devletinizi sorgulayın onun samimiyetini sorgulayın büyük devletler sorun çözer sorunu derinleştirmez. ya öldürerek çözer ya da barışarak… ikisini beceremeyen bir devlette yaşıyorsunuz sonra sırrı samimi olsun he canım sen getir üstünü…
  • guzel konustugu samimi bir goruntusu oldugu kesin, dogulu bir aksanla ama duzgun bir turkceyle halk deyimlerini de harmanlayarak yoresel ulusal ve kuresel dan dun konusuyor. tipki anadoluda irticalen soylene soylene kaynagi kaybolmus ozdeyisler gibi aklinda harmanlayip referanslari caprazladigi sozleri bir humeyniye bir kurt musaya o da yetmedi sultan suleymana ithaf edip fantastik bir hikaye anlaticisina donusuyor. coskulu konustugu icin millet yetmez daha da anlat der gibi agzinin icine baktikca o tam da anadolu amcalarina has bir tavirla daha cokgazageliyor ve yarisi hayal gucunun yarisi ideolojinin geri kalan yarisi da tecrubelerle okumalarin harmanlandigi arabesk bir muhakemenin urunu olan aforizmalarini dokturdukce dokturuyor. aynisini her gun benim amcam da yapiyor ama ona mavraci diyorlar nedense. bu kadar anlatici olup da erbabi mugalata defterine adi dusmemis olmasi mumkun degil tabi. ne zaman ideolojisiyle ters bir argumana carpsa olayi en yumusak karnindan alip vicdan meselesi haline getirerek goguslemeyi tercih ediyor. bunu gormek icin son zamanlardaki sovmenvari hareketlerine bakmaya gerek yok, herhangi bir kafa dengi programini acin en ufak bir tartismaya girdiginde meseleyi nasil en ters kismindan alip laf cambazligiyla mugalataya cevirdigini cok rahat farkedeceksiniz. son zamanlarda yine ayni seyi siyaset uzerinden yapmasi onun nasil bir siyasetci olacaginin bir gostergesi aslinda. tutup ortada boyle bir soru yokken insanlarin koministligini dindarligini falan sorgulamasi bu arabesk ve mugalatasever mizacin urunu baska bir sey degil.egermeydan silahlarin golgesinden birazcik temizlenirse bu uslubunu daha net olarak gorecegiz ama simdilik savas dilinin konusuldugu bir ortamda kimseye yar olamamanin verdigi huzursuzlukla hicbir derde deva olmayacak afilli laflar etmeye devam edecektir.

Bir yorum

  1. burada yorum yapanlardan daha samimi olduğu kesin..tabii siz süleyman demirel,deniz baykal,gandhi kemal gibi şahısları tanıdığınızdan dolayı ÖNDER size ağır geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*