Film Klişeleri

Pek çok filmde karşılaştığımız ve artık izleye izleye ezberlediğimiz film klişelerinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Klişe deyince tabii ki ilk akla gelen klişe ekolünün şahı Amerikan sineması ve Hollywood oluyor. Eğer film Hollywood tarafından çekildiyse filmin korku, aksiyon, macera, komedi olması de pek farketmiyor, izleyici olarak her filmde benzer sahne ve repliklere tahammül etmek zorunda kalıyorsunuz. Aşağıda interaktif sözlüklerden sizin için derlediğimiz film klişeleri ama özellikle amerikan film klişeleri ve film replikleri var. Ne kadar hayatınızı kolaylaştırırlar bilinmez ama belki biraz yüzünüzü güldürmeye yardımcı olurlar.

film klişeleri, amerikan film klişeleri

Korku filmleri bu klişelerin en çok yer aldığı türlerden

Amerikan Film Klişeleri

 • lanet olası federaller repliği sık sık tekrarlanır.
 • korku-gerilim filmlerinde seri ölümlerin sevişen çiftlerle başlaması. bu olayda gençlere “zina yaparsanız ya kafanıza balta yersiniz ya da köpek balıklarına yem olursunuz” mesajı vermek isteyen kilisenin parmağı olduğu söylenir.
 • patlayacak bombanın üzerine ne zaman ya da kaç dakika sonra patlayacağını saniyesi saniyesine belirten büyükçe bir dijital gösterge konulması ihmal edilmez.
 • filmin iki kahramanı, en zor durumda, ölüm-kalım mücadelesi yaparlarken, havada mermiler uçuşurken dahi birbirleriyle esprili bir şekilde konuşmayı ihmal etmezler
 • kaynak yapan kız güzeldir, dövüşü kaybeden ninja güzel bir kızdır, sert ve cool motosikletçi kaskını çıkardığında sarı saçlı bir dilbere dönüşür.
 • yalnız çalışan polislerin genelde karısı ve çocukları ölmüştür ya da öldürülmüştür. bu da onlara ayrı bir karizma katar.
 • ortak çalışan polisler genelde birbirleriyle iyi geçinmezler, kavga ederler, aniden parlarlar birbirlerini filan döverler. ama içlerinden birini kötü kişi vurursa diğeri delirir direk intikam alır.
 • mahkemeli filmlerde ne hikmetse zenci ve kadın baş yargıçlar vardır. zenci değilse kadındır, kadın değilse zencidir. bu zorlama mesajı almaktan daral gelir, ister istemez “büyükmüşsün amerika, şahaneymişsin fırsat eşitliği” denir.
 • başroldeki yakışıklı kahramanımız coni hiçbir zaman arabasına binmek için anahtar kullanmaz,gece gündüz açıktır o arabanın kapıları. indikten sonrada kilitleme ihtiyacı duymaz gene. kendi arabasını bulamadığı durumlarda da otoparklardan kontak anahtarı üzerinde duran arabaları kullanmayı tercih eder. kapı acıktır, anahtar da yerindedir, sevinir. kötü adamları yakalamak üzere yola çıkar.
 • kötü adam elinde fırsat varken iyi adamı öldürmeyip ona planlarını anlatır ki o adam kaçsın planlarını bozsun.
 • patlamak üzere olan araba nedense esas oğlan arabanın içindeyken ya da masum insanlar çevredeyken patlamaz. illa esas oğlan bağıracaktır, sonra ellerini açıp zıplayacaktır uzaklaşmak için. Araba da tam o havadayken patlayacaktır.
 • otobüsler tam uçurumun kenarındayken durular. yarısı havada kalır otobüsün hep, sonracıma esas oğlan herkesi kurtarır. kımıldatsan düşecek olan otobüsün içinde son bir kavga yaparlar. tam esas oğlan otobüsten atladığında araç aşağı düşer (tabi ki kötü kişiyle birlikte)…
 • mutlaka, ama mutlaka araba kovalamaca sahnelerinde bir araba önündeki başka bir arabanın arka köşesine çarpıp havalanarak taklalar atar ve yere düşer düşmez içi c-4 ile doluymuşçasına infilak eder.
 • başroldeki dedektif evli değildir, öyle idiyse de ayrılmıştır ya da ayrılmanın eşiğindedir. tekrar birleşip mutlu bir aileye dönüşülmesi ihtimali; o filmin sonunda kotu adamların cezalarını bulmaları ile doğru orantılıdır.
 • heyecanla 911 nolu acil yardim telefonu çevrilir, olay anlatılır, yardim istenir; ve fakat kotu adamlar asla kurbanın adres vermesine izin vermez. deri eldivenli bir çift el mutlaka kabloyu kesiverir…
 • eğer şehirde kovalama varsa illa st. patrick gününe rast gelir. kovalanan kişi kalabalığa karışır, izini kaybettirir.
 • telefonun yerinin tespit edilmesine saniyeler kala hat kesiliverir. asla yer tespit edilip o suçlu yakalanamaz.
 • kovboyların çıkardığı bar kavgalarında öncelik şişelerin ve barmenin bulunduğu bölmenin dağıtılmasıdır. o tezgahın üstünden vitrine bir adam fırlatılmadıkça kavga sona ermez, eremez…
 • okulun en popüler çocuğu okulun futbol takımındadır ve hali hazırda okulun futbol takiminin amigo kızları arasında en bi sarışın olan okulun en popüler ve güzel kızı ile çıkmaktadır.
 • diyelim ki uçaktan atlanıldı ve paraşüt açılmadı. asla yere düşüp parçalara ayrınılmaz, esas oğlanın sizin yanınıza gelip paraşütünüzü çıkarıp kendininkini bağlaması pek zaman almaz, eğer bir esas oğlan yoksa yere düşüp kafa patlayacağına bir sirk çadırına düşülür…
 • dövüş filmlerinde en son dövüşülen kötü adam bir miktar dayak yedikten sonra vücudunun üst bölgesinde bir şey kalmayacak şekilde çıplanır* ve “hüüüüeeerrrggghhh” şeklinde bağırıp bir miktar vücut gösterisi yapar. hepimiz biliriz ki filmin sonunda dayak yiyecektir ama heyecanlanırız nedense…
 • bir konuda araştırma yapan polisin veya avukatın, çok güvenilir, idealist, araştırmacı bayan iş arkadaşı vardır ve film boyunca görünmeyen bu arkadaş, kahramanımız soruşturmada çıkmaza girdiği anda ani bir telefonla; “sana süper haberlerim var, jeyms geçen yıl hangi müzayedeye katılmış tahmin et.” ya da “bil bakalım jamesin liseden en iyi arkadaşı kim? tabii ki maykıl ve maykılla 2003 yılında kurdukları kulübün adı ne biliyor musun?” gibi sürpriz haberlerle ortaya çıkarak soruşturmanın gidişatını değiştirirler.
 • filmin başında 2 sıkı dost birbiriyle dövüşür (tabii spor amaçlı). dövüşten sonra biri diğerine önemli bir taktik verir. taktiği verenin sonradan kötü adam olduğunu anlarız. filmin sonunda 2si karşı karşıya gelir ve iyi olan kötüyü kendi taktiği ile alt eder.
 • hırsızlar muhakkak zenci, uyuşturucu kaçakçıları güney amerikalı, mafya babaları italyan, cinsi sapıklarsa top sakallı beyaz olur.
 • yaz kampına giden gençler sırayla öldürülür. bu tipler genelde çılgın atan, kabına sığmayan gençlerdir, nitekim kampın en geç üçüncü günü çılgın bi parti verirler. zaten ilk ölen de partide çok içmiş, erkek arkadaşı yukarı gelsin de sevişsinler diye bekleyen bir kız olur. cinayetten sonra geride kalan lavuklar kaçıp canlarını kurtarmak yerine arkadaşlarının ölümünü araştırırlar ve tabi bu esnada onlar da teker teker nalları diker. ama asla bu gençlerin hepsi ölmez. mutlaka geride bir kız-erkek ikilisi kalır ki onlar da genelde kampın en silik tipleridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*