İştahı Kesmek için Yapılması Gerekenler – İştah Kapatan Yiyecekler

Zayıflamak isteyenler için çeşit çeşit ürünler piyasaya sürülmekte. Bu ürünlerin pek çoğu fazla yağları yakma iddiasıyla ortaya çıkıyor ama uzmanlara göre zayıflamak isteyenler için en etkili yöntem iştahı kesmek. Bunun için de iştahı kapatan yiyecekler tüketmek ve iştahı kesen aktivitelerde bulunmak gerekiyor. Biz de bu yazımızda iştah kesen veya kapatan yiyecekleri ve faaliyetleri sıralamaya çalıştık. Umarız yararlı olur.

istahi kesmek

İştahı kesmek için en başta kuvvetli bir irade gerekmektedir

 • Özellikle kahvaltılarda protein ağırlıklı besinleri tercih edin. Bu şekilde yapmanız gün içinde daha az acıkmanızı sağlar. Sabahları yenen iki yumurta ve üzerine reçel sürülmüş iki dilim ekmek gün boyunca iştahınızın kapanmasına yardımcı olabilir.
 • Her türlü kuruyemiş ve abur cuburdan uzak durun. Özellikle cips, çerez ve asitli içecekler kısa sürede acıkmanıza neden olabilir.
 • Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt vb.) tüketin. Tükettiğiniz sütün tam yağlı olmamasına mümkünse diyet veya yarım yağlı olmasına dikkat edin.
 • Belli bir saatten sonra (Akşam 8 olabilir) gıda almamaya çalışın. Vücut belli bir saatten sonra alınan gıdaları sindirmede oldukça zorlanır.
 • düzenli uyku

  Düzenli uyku, iştahı kapatma yolunda size yardımcı olur

  Düzenli uyuyun. Kamuoyundaki algının aksine uyumak sizi acıktırmaz. Gün içinde ara ara yapılan şekerlemeler iştahınızı azaltacaktır.

 • Eğer canınız birşeyler yemek istiyorsa kendinizi yormaya çalışın. koşmak veya merdivenlerden inip-çıkmak işinize yarayabilir. Yiyecekler her zaman ulaşması zor yerlerde olsun. Bu şekilde yorgunluktan istediğiniz yiyeceği gidip almaya ve yemeye mecaliniz kalmayacak ve açlığınızı su içmek gibi kilo aldırmayan yöntemlerle geçiştirebileceksiniz.
 • Aydınlık mekanları tercih edin. Yapılan bilimsel çalışmalar, insanların loş ve yalnız ortamlarda aydınlık ortamlara göre daha fazla yemek yediğini göstermiştir.
 • Tat duyusu ile koku alma duyusu benzer kimyasal reseptörler tarafından algılanır. bu yüzden acıktığınız durumlarda hoşunuza giden bir yiyeceği koklayarak iştahınızı kesebilmeniz mümkün.
 • Tabağınıza yiyecekleri azar azar alın. eğer tabağınız dolu ise onu bitirmeye çalışmayın. Yemek yeme faaliyetinin büyük bir kısmı psikolojiktir ve tabağı bitirme yönünde kendinizi güdülemeniz hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olabilir.
 • Oturarak yemek yiyin. ayakta yemeye göre oturarak yemek yemek size daha az kalori aldırır.
 • Öğünlerinizden çorbayı eksik etmeyin. Çorba ana yemek öncesinde mideyi tıkayarak daha az yemek yemenize neden olur. Bu şekilde daha az kalori alırsınız.
 • Yemek yerken konuşun ve sohbet edin. Bu şekilde yapmanız, yemeğe odaklanmanızı zorlaştıracak ve yediklerinizi yavaş sindirmenize olanak tanıyacaktır.
 • Az miktarda abur cubur (bisküvi, kuruyemiş vb.) iştahınızı kapatmaya yardımcı olabilir. Fakat bu tür gıdaları ölçülü tüketmeye çalışın, fazlası sizi acıktıracaktır.

Bir yorum

 1. son maddede abur cuburları yiyebilirsiniz diyip ilk maddede kuruyemişleri yasaklamanıza bir anlam veremedim.bisküvi işlenmiş gıdadır ve trans yağ içerir ayrıca kan sekerini aniden yükseltir ve az bile yenilse iştah kapatmaktan ziyade hemen acıkmaya sebep olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Belirtilen yerler zorunludur *

*